Emeklilere ve kamu çalışanlarına sağlanan promosyon ayrıcalığına ilişkin konuşan DİSK Emekli Sen’den Yeşiltepe, bankaların sendikaları yok saydığını vurguladı: “Vatandaşı banka banka koşturuyorlar”

SEVAL ASLAN

DİSK Emekli Sen Ege Bölge Temsilcisi Sabahattin Yeşiltepe, İLSES TV ekranlarında yayınlanan Sultan Gümüş Kaya ile Birinci Sayfa programına katıldı. Özellikle emeklilerin ve kamu çalışanlarının gündeminde olan promosyon konusuna değinen Yeşiltepe, “Benim maaşımla bana peşkeş çektirmeye çalışıyorlar. Vatandaşı banka banka koşturtuyorlar… Benim maaşımı, hakkımı yıllarca arayan sendika masada yer almıyor” dedi.

Sabahattin Yeşiltepe, öncelikle şunları aktardı: “Ne bayramda ne yılbaşında ne de Emekliler Haftasında bizler bölüşecek ekmek bulmakta dahi güçlük çekerken kutlama yapamıyoruz. Yalan vaatlerden, sermaye yanlısı politikalardan, ranttan, talandan ve ‘duble yoldan’ başka bir şey üretmeyenler biz emeklilerin kendimiz hakkındaki politikalarda söz sahibi olup politika üretmemize de karşı çıkıyorlar. Çünkü biliyorlar bu ülkede 14 milyon emekli bir araya gelirse ne yalan vaatlerini dinletebilirler, ne rant ve talanla beslenebilirler, ne de iktidar kalabilirler.”

YAZIK DEĞİL Mİ BU İNSANLARA?

Yeşiltepe, kriz döneminde enflasyon oranında yapılan zamların müjde olmadığını belirterek, “Açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi vermeye devam edeceğimizin ispatıdır. Müjde değil toplu sözleşmeli sendikal hakkımızı istiyoruz” dedi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusuna da değinen Yeşiltepe, “İnsanlarımız gün ve prim üzerinden hesaplanarak emekliye ayrılırdı. Fakat 8Eylül 1999’dan itibaren yaşta eklendi. Dolayısıyla emekliler 1999’dan itibaren arafta kalan bir grup haline geldi. İşveren hiçbir zaman kişiyi emekliye ayırmaz. Sosyal Güvenlik Kurumu ve diğer kurumlar emekliye ayırır. Bu arkadaşlarımız emek hırsızlığına işveren tarafından mahkum ediliyorlar. Şimdi yeni bir yasa çıkarmaya çalışıyorlar. Hatta bunu 53-46 yaş arası değerlendirmeye çalışıyorlar ama hiç sormuyorlar EYT’lilere ‘Ne yapmamız gerekiyor?’ diye. Bu yasayı biz çıkarmadık ki. Bu yasayı siz çıkardınız. Çıkardığınız yasanın içerisinde EYT’liler boğuluyor. Yazık değil mi bu insanlara. Emek kesiminde doğru olan hiçbir şey yok şu anda. 2022 yılının Aralık ayında ya da 2023 yılında EYT’lilerle ilgili yasa çıkartılacak deniliyor ama nasıl çıkartılacak? Yine EYT’liler hakkında değil, kendi çıkarları doğrultusunda bir yasa çıkartacaklarını düşünüyorum” bilgisini paylaştı.

BİNLERCESİ SAĞLIĞA ULAŞAMIYOR

“Sağlık hakkımızı ulaşamıyoruz. Mezarlıktan yer arıyoruz durmadan” ifadelerini de kullanan Yeşiltepe, şunları aktardı: “Çünkü artık bize hiç bakmıyorlar bile. Disk Emekli Sen olarak üzerinde durduğumuz bir diğer konu sağlıkta katkı payı. Biz yıllardan beridir bu ülkeye sigortamızı, vergimizi çalmadan, çırpmadan veren nitelikli insanlarız. Biz bu yaştan sonra grip olacak değiliz, daha ciddi rahatsızlıklarımız boy göstermeye başlıyor. Muayene olmayı beklerken, devlet tam da bu noktada hastayı mal gibi görüyor. 65 yaşındaki bir vatandaş hem emekli maaşını az alıyor hem de ücretsiz sağlıktan yararlanması gerekirken sağlığı da parayla alıyor. Belediyeden mezarlık için yer alsan onun bile parasını istiyorlar. Hastanelerde insan yerine koymuyorlar, müşteri gözüyle bakıyorlar. Hele ki yaşlılar… Devletin sosyal bir devlet olabilmesi için önce bu emeklilerin sağlık konusunu dikkatle ele alması gerekiyor. 14 milyon emekli var ama binlercesi sağlığa erişemiyor.”

SENDİKAYA BU MASAYA OTURMALI

Son günlerde sıklıkla konuşulan promosyona da değinen Yeşiltepe, son olarak, “Promosyon demek şirketlerin reklam amacıyla, özendirmek amacıyla verdikleri bir şey. Biz emekliler açısından kötü olan durum da şu. 14 milyona yakın bir emekli var. Ve 14 milyon emekli 3 bin lira aldı. Bunların o bankaya bir anda yatmasındaki orantıyı düşünebiliyor musunuz? Korkunç bir şey. Sendikacıları, çalışanın hakkını koruyan kurumları yok ediyorlar. Benim maaşımı, hakkımı yıllarca arayan sendika masada yer almıyor. Benim maaşımla bana peşkeş çektirmeye çalışıyorlar. Vatandaşı banka banka koşturuyorlar. Bunun yasal bir sürecinin olması lazım. Bizim paramızla dalga geçiyorlar. Bizim gibi geri kalmış ülkelerin en büyük acısı da budur. Patronlarının iki dudakları arasında istediklerini vermeye çalışan insanlar grubuna dönüştük. Sendika bu masaya oturmalı. Promosyon, toplu sözleşme ile ilgili tüm çalışmalarını onlarla birlikte yapmak zorundadır. Sendikalar mutlaka buna bir çözüm bulmak zorundadır” dedi.