SULTAN GÜMÜŞ KAYA

14 Mayıs’ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçim’de oy kullanmadan önce öğrenmek isteyeceğiniz bir bilgi de şu olabilir: Hangi partilerin / ittifakların seçim bildirgelerinde HPV aşısı geçiyor?

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu, seçim bildirgelerinde HPV aşısı geçen parti ve ittifakları duyurdu.

CUMHUR VE ATA İTTİFAKI YER VERMEDİ  

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu (CİSU) bu soruyu yanıtlayan bir sosyal medya paylaşımı yaptı. CİSU’nun aktardığına göre, Yeşil Sol Parti ve Millet İttifakı'nın seçim bildirgesinde HPV aşısının ulusal aşı programına alınması taahhüttü var. Bunlarla birlikte, CİSU, “Sosyalist Güç Birliği'nin bir parçası olan TKP'nin odaklandığı HPV aşısının ücretsiz olmasına yönelik savunuculuk çalışmaları 2022'den beri öne çıkıyor… Seçim kampanyasında HPV aşısına yer vermeyenler de var. Cumhur İttifakı ve Ata İttifakı’nın beyannamesinde HPV aşısı ile ilgili herhangi bir beyanları yok” ifadelerini de kullandı.

HPV AŞISI MUTABAKAT METNİNDE

Antalya Kaş'ta deniz dibi temizliği yapıldı Antalya Kaş'ta deniz dibi temizliği yapıldı

Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde HPV aşısına dair geçen o açıklama şöyle: “Ergenlik çağına giren kız çocuklarının rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısı da dahil olmak üzere tüm önleyici sağlık hizmetlerini ücretsiz sunacağız. Genç kızlarımızı ve kadınlarımızı rahim ağzı kanseri ve genital siğillerden korumak için HPV aşısını Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı takviminin içerisine alarak geri ödeme sistemine dahil edeceğiz.”

Yeşil Sol Parti’nin bildirgesinde ise şu ifadeler yer alıyor: “Rahim ağzı kanserinden korunma için HPV aşısını ulusal aşı programına alacağız.”