Uşak'ta hava durumu nasıl olacak? Uşak'ın anlık hava durumu nasıl? Uşak'ta haftasonu hava nasıl olacak? Uzmanlar ne uyarılarda bulundu?

İşte Uşak'ta hafta sonu hava durumu...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan verilere göre; Uşak'ta hafta sonu Cumartesi günü az bulutlu bir hava hakim olacak. Hava sıcaklığı ise en yüksek 27 derece olurken en düşük sıcaklık ise 10 derece olacak. Pazar günü ise parçalı bulutlu bir hava etkili olacak ve en yüksek sıcaklık 27 derece, en düşük sıcaklık ise 13 derece olacak.

uşak211

SONBAHAR NEDİR? 

23 eylülde başlayıp 21 aralıkta biten ve yazla-kış arasındaki mevsim sonbahardır. Bu mevsimde havalar yavaş yavaş soğumaya, ağaçlar yapraklarını dökmeye, bitkiler ve hayvanlar kışa hazırlık yapmaya başlar. Sonbahar, kış ayının habercisidir. Ülkemizde sonbahar bazı illere daha erken bazı illere daha geç gelir. Ege Bölgesi’nde sonbahar genellikle normalden daha kısa yaşanır.

SONBAHAR HASTA EDER Mİ?

Güneşin insana mutluluk ve huzur verdiği daha önce çokça kez denemelerle tespit edilmiştir. Sonbaharın gelmesiyle birlikte havalar soğumaya başladığı için kişilerde depresif bir ruh hali ortaya çıkabilir. Böylece son baharın gelişiyle birlikte kişilerde; halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk gibi şikayetler görülebilir. Bu belirtileri gördüğünüzde bunun bir hastalık değil mevsim değişimi belirtisi olduğunu unutmayın.

YAĞMUR NEDİR?

Yağmur, bulutlardan yeryüzüne su formunda dökülür. Hava kütlelerinin içinde yer alan su buharı yani nemin su taneciklerine dönüşmesiyle oluşur. Hava kütlelerinin içinde yer alan nem, yüzde 100'ü geçtiği anda su buharı yağmur olarak bize gelir. Sonbahar, yağmurlu havaların sık sık yaşandığı bir mevsimdir.

ŞEMSİYE NEDİR? NE İŞE YARAR?

Şemsiye, esnek tellere bir sapın üzerinde gerilmiş, kullanan kişinin kontrolüyle açılıp kapanabilen, genellikle yağmur, bazen ise güneşten korunmak için kullanılan bir eşyadır. Su geçirmez kumaştan yapılan şemsiye taşınabilir. Büyük ve uzun şemsiyeler olduğu gibi küçük, katlanabilen ve çantaya sığan şemsiyeler de vardır.  İlk şemsiye kullanımına Mezopotamya'da rastlanmıştır. Antik Mısır'da da koruyucu bir niteliği olduğuna inanılan şemsiyeler, Roma kültürüne de Mısır'dan geçmiştir.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Uşak elektrik kesintisi - 21 Ekim 2023 Cumartesi

Uşaklılar dikkat: Bu hafta sonu göz gözü görmeyecek Uşaklılar dikkat: Bu hafta sonu göz gözü görmeyecek

Kaynak: GURBET YAVUKLU