İzmir'de otogardaki bıçaklı saldırıya ilişkin açıklama İzmir'de otogardaki bıçaklı saldırıya ilişkin açıklama

SULTAN GÜMÜŞ KAYA

6 Nisan'da sosyal medya hesabından ‘Ulusal kan stoklarımız asgari seviyenin altına düşmüştür. Tüm vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz’ paylaşımı yapan Kızılay, sosyal medya hesapları üzerinden yeni bir açıklama yaparak ulusal kan stoklarının yeniden yükselme eğilimine döndüğünü kaydetti.

Kızılay tarafından yapılan açıklamada öncelikle şunlara yer verildi: “Deprem bölgesindeki kan bağış personeli 'afetzede' konuma gelen Kızılay, kan bağış merkezlerinden bazılarını da kaybetti. Bu kayıplar üzerine, deprem bölgesi, diğer illerde toplanan kanlarla takviye edildi. Depremin ilk gününden bugüne kadar afet bölgesindeki hastanelere 124 bin 467 ünite kan bileşeni gönderildi.”

STOKLAR YENİDEN YÜKSELDİ

1 hafta içerisinde kan stoklarında yaşanan gelişmeyi de aktaran Kızılay, “Ramazan ayına yönelik çalışma saatlerini revize eden Kızılay, olumsuz hava koşulları nedeniyle vatandaşların iftar sonrası mobilizasyonunun azalmasıyla birlikte önemli bir stok sorunuyla karşı karşıya kaldı. Bağışçılar, son bir hafta içinde Türkiye'deki tüm hastanelerin kullandığı kan miktarının üzerinde bağışlar yaparak, ulusal kan stoklarının yeniden yükselme eğilimine dönmesini sağladı” dedi.

İHTİYAÇ ARTARAK DEVAM EDİYOR

Kan ve kan bileşeni ihtiyaçlarının karşılanması hususunda tüm önlemler alınsa da özellikle ramazan ayı, uzun tatil dönemleri, ağır hava şartları gibi birtakım nedenlerle stok seviyelerinde düşüşler yaşandığını belirten Kızılay, hastanelerin kan ihtiyacının her şeye rağmen artarak devam ettiğini söyleyerek www.kanser.org sitesi üzerinden bağış yapılabileceğini vurguladı.