Tüm ülkeyi ayağa kaldıran bir kız çocuğunun 6 yaşındayken, tarikat üyesi babası tarafından 29 yaşındaki bir başka tarikat üyesi erkekle evlendirilmesi ile ilgili CHP İzmir başkanlığı Deniz Yücel Başkanlığında basın açıklaması yaparak, olaya sert tepki gösterdi

NURETTİN BAKİ

İzmirli seyyarlar istedi 6’lı masa metne koydu İzmirli seyyarlar istedi 6’lı masa metne koydu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP ilçe başkanları ve kadın kolları üyeleri CHP İzmir İl Başkanlığı’nda; Türkiye'nin gündeminde yer alan, bir kız çocuğunun 6 yaşındayken, tarikat üyesi babası tarafından 29 yaşındaki bir başka tarikat üyesi erkekle evlendirilmesi ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Yaşanan olaya sert bir tepki gösteren Yücel, uluslararası basında bile olayın haber olduğuna vurgu yaptı. Yücel, “10 gün önce gazetelere, bütün haber kanallarına, ajanslara, internet gazetelerine düşen bir haberle, toplumsal bir sarsıntı yaşadık. Yaşanan olay o kadar insanlık dışı ve utanç verici bir durumdu ki, uluslararası basın bile konuyu manşetlerine taşıdı.6 Yaşında başlayan bir tecavüz ve işkenceden söz ediyoruz. Üstelik dinin, inancın, imanın alet edildiği, tarikat kisvesi altında sapkınlığa hizmet eden, insani duyguları ve vicdanı olan herkesi öfkelendiren bir olayda, annesinin ‘bebeğim’ diye seveceği bir yaşta olan bir çocuğun yaşamak zorunda bırakıldığı iğrenç bir sapıklıktan söz ediyoruz” diye konuştu.

BAKAN YANIK’A İSTİFA ÇAĞRISI

“6 Yaşında çocuk, annesinin gözü önünde mahallesinde bisiklete biner” diyen Yücel,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık’a tepki göstererek, “6 Yaşında Çocuk, okul bahçesinde Öğretmenlerinin gözü önünde sek sek oynar, Ana Baba olan herkes, 6 Yaşındaki çocuğunu tek başına bakkala bile göndermeye korkar, Peki, 6 yaşındaki kız evladımızın, annesinin ve babasının rızasıyla, yıllarca tecavüz edilmesine, sistematik olarak şiddetle, baskıyla, cinsel istismarla hayatının zindan edilmesine, bu ülkede sözüm ona iktidar olan zihniyetin ses çıkartmamasına ne diyeceğiz? Kendi sorumluluklarını yerine getirmeyen, bir anlamda suçu bilen ve fakat susan ve suçluları en 2 yıldır koruyan Aileden Sorumlu, Sorumsuz Bakanın, ‘Çocuk İstismarı siyasetin konusu değildir. Bunlar son derece insani ve her zeminde, her toplumda karşılaşılabilecek meselelerdir’ demesine ne diyeceğiz. Sana Aileyi teslim etmişler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı yapmışlar, sen ‘Çocuk İstismarı insanidir, siyasi yönü yoktur’ diyorsun. Yazıklar olsun. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanının o koltuğu, o makamı bu saatten sonra; 1 gün gün bile işgal etmesi, Türk Milletine hakarettir.  Anne Babalara hakarettir.  Çocuklarımıza ve Türk Toplumuna hakarettir.  Siyasetçiler, hükümet edenler konuya dahil olmaz, gündemde tutmaz, adalet istemezse, konu yıllardır olduğu gibi yine sümen altı yapılabilir.  Çocukları korumak, onları yetiştirmek, eğitmek en başta siyasetin konusudur. Konuyu gündemden düşürme çabasında olan malum bakan başarılı olamayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

İKTİDARA SORUYORUZ!

Açıklamasının devamında Yücel, “Buradan siyasi iktidara bir kez daha soruyoruz! Burada mağdur, geleceği çalınan, cinsel saldırıya uğrayan, iğrenç sapkınlıklara maruz kalan, şikayetinin, başvurularının üzeri örtülen masum bir çocuktur.  Siz, kirli ve çarpık çıkar ilişkilerinizle, dinimizi sapkınlıklarına kalkan olarak kullananları korumaya, kollamaya devam mı edeceksiniz?Yoksa anayasamızda ve yasalarımızda ve taraf olduğumuz evrensel sözleşmelerle korunan ve sorumluluğu, hükümet edenlere ait olan bu masum yavrularımızdan yana mı olacaksınız? Bilin kine Aile Bakanınız, ne Adalet Bakanınız, ne İçişleri Bakanınız, ne de sarayın tek adamı, şu ana kadar masumdan, haklıdan, mağdurdan yana gözükmedi” diye konuştu.

OLAYIN FAİLLERİ HALA TUTUKSUZ YARGILANIYOR

“Olayın failleri hala tutuksuz yargılanıyor” diyen Yücel,“Toplumda böyle ses getiren, infial uyandıran, vicdanları yaralayan bir olaya rağmen olayın failleri, işbirlikçileri hala tutuksuz yargılanıyor. Her ay bir yerde petrol bulan, doğalgaz bulan, keşifler ve icatlar yapan tek adam, bu insanlık dışı olayda, dini alet edip, 6 yaşındaki minik yavruya tecavüz edenler lekelenmesin diye ses çıkartmıyor olabilir ama bu sessizlikle birlikte, adalet duygusu ve insanlık onuru lekeleniyor.  Bu halk, çocuklarınıkoruyamayan, kendilerine yakın olan vakıflarda, yurtlarda, tarikatlarda tecavüze, istismara ve şiddete maruz kalan evlatlarımızı; ‘Bir kereden bir şey olmaz’ “Tek seferlik münferit bir olay” “Abartılıyor”‘Çocuk küçük ama kemik yaşı büyükmüş’ gibi iğrenç bahanelerle unutturmaya ve olağanlaştırmaya çalışan iktidardan ve bu yobaz zihniyetten artık bıktı. AKP döneminde palazlanan ve devletin tüm kurumlarına sızan karanlık zihniyetler, ‘6 yaşında çocukla nikâh kıyılabilir’ fetvası veren zalimlerden çekinenler, hâlâ net bir tavır ortaya koyamıyorlar” vurgusu yaptı.

OLAYI GÜNDEMDE TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Olayı gündemde tutmaya devam edeceklerini de sözlerine ekleyen Yücel, “Çocuklarını istismardan koruyamayan, gençlerinin uyuşturucu bataklığında yok olmasını izleyen siyasi anlayış iktidar olamaz, devleti yönetemez.  Önce bu ülkenin duyarlı vatandaşları ve Cumhuriyet Halk Partililer olarak en büyük emeğimiz, çocuklarımızın ve gençlerimizin üzerine olacak. Başta, yaşanan bu rezalet olmak üzere, masum yavrularımıza uzanan her kirli elin sahibini ve o elleri temizlemeye çalışan siyasilerin kimliklerini ifşa etmeye, hesap sormaya ve hak ettikleri cezaları almaları için, olayı gündemde tutmaya devam edeceğimizden, kimsenin şüphesi olmasın. Bu olayın takibi ve faillerin hak ettikleri cezayı almaları için, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun, dün Adalet Bakanlığı önüne kadar yaptığı yürüyüşteki kararlılığa sahibiz.Son olarak belirtmek isterim ki, bu olayda suçlular hak ettikleri cezayı alıncaya, dinimizi kendisine kalkan yaparak, sapkınlık yapan gafillerin elinden, tüm çocuklarımızı kurtarıncaya kadar da bu tepkimiz, bu öfkemiz ve mücadelemiz bitmeyecek” diye konuştu.