27 ilde 2 bin 100 kişi ile anket çalışması yapan Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi, ‘Okullar Açılırken Eğitim Sistemine Bakış’ başlıklı araştırmasının sonucunu kamuoyuyla paylaştı.

O araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 49,2’si “eğitim sisteminin çok kötü” olduğunu, yüzde 16,1'i “kötü” olduğunu, yüzde 22,2’si “ne iyi ne kötü” olduğunu kaydetti.

HER GEÇEN YIL DAHA KÖTÜYE DOĞRU…

Araştırmada görüşmecilere öncelikle “Türkiye’de eğitim sisteminin durumunu nasıl değerlendirirsiniz?” sorusu yönlendirildi. Görüşmecilerin yüzde 49,2’si “eğitim sisteminin çok kötü” olduğunu, yüzde 16,1'i “kötü”, yüzde 22,2’si “ne iyi ne kötü” olduğunu belirtti. Öte yandan bu oran, Ağustos 2021'de yüzde 38,3; Ağustos 2022'de yüzde 52,9 seviyesindeydi. Eğitimin "iyi" olduğunu düşünenlerin oranı 7,3, "çok iyi" olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 3 olarak ölçüldü. Araştırmada "eğitim alamama" konusunda "çok endişeli" olduğunu belirtenlerin oranı ise; yüzde 40,4 oldu. "kaygılıyım" yanıtını verenler yüzde 24,5, "ne endişeliyim ne değilim" cevabını verenlerin oranı da 5,8 olarak ölçüldü.

YÜZDE 64,5 EĞİTİMİN KALİTESİNDEN MEMNUN DEĞİL

‘Sizce son 5 yılda eğitimin kalitesi ne yönde değişti?’ sorusuna katılımcıların yüzde 64,5'i "daha kötü oldu" yanıtını verdi. Eğitim sisteminin son beş yılda daha iyi hale geldiğini düşünenlerin oranı yüzde ise; 10,7 olarak ölçüldü. ‘Üniversiteye Giriş Sınavı Kaldırılmalı mı?’ sorusuna ise; görüşmecilerin yüzde 69,4'ü "hayır kaldırılmamalı" dedi. "Evet, kaldırılmalı" diyenlerin oranı yüzde 24,2'i, "bilmiyorum" diyenlerin oranı 6,4 oldu. ‘Sınav Kaldırılırsa Yükseköğretimin Kalitesi Ne Yönde Değişir?’ sorusuna yüzde 72,5'i "kalite düşer, üniversite okumanın anlamı kalmaz" derken, yüzde 18,4'ü "daha da kaliteli hale gelir" yanıtını verdi. Görüşmecilerin, yüzde 9,1'i de bu soruya "bilmiyorum" dedi.

Rektör Kızıltoprak: "Kütahya, kırsal turizm varlığında çok zengin bir ilimiz" Rektör Kızıltoprak: "Kütahya, kırsal turizm varlığında çok zengin bir ilimiz"

Araştırmada katılımcılara son olarak, ‘ÖSYM Tarafından Düzenlenen Merkezi Sınavlar Adil Bir Biçimde Gerçekleştiriliyor mu?’ sorusu yöneltildi. Görüşmecilerin yüzde 57,1'i “hayır, sınavların adil bir biçimde gerçekleştirildiğini düşünmüyorum” cevabını verdi. 34,2'si "evet, sınavlar adil bir biçimde gerçekleştiriliyor", yüzde 8,7'si "bilmiyorum" diye yanıt verdi.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Zincirleme sorunlar alarmı! Eğitimde ‘seçmeli’ krizi

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA