Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk Eğitim-Sen),  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile haftalık ders çizelgelerinde değişiklik yapılmasının iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Türk Eğitim-Sen'den yapılan açıklamada, MEB Talim ve Terbiye Kurulu kararıyla haftalık ders çizelgelerinde yapılan değişikliklerin, Ağustos-2023 Tebliğler Dergisi'nde yayımlandığı belirtildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı personel alımı yapacak Gençlik ve Spor Bakanlığı personel alımı yapacak

DANIŞTAY NEZDİNDE DAVA AÇTIK

Okulların açıldığı hafta yapılan değişikliklerin telafisi güç bazı sorunları da beraberinde getireceği ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Türk Eğitim-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi'nin Ağustos 2023-2789-Ek 2 sayısında, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın belirlenen haftalık ders çizelgeler konulu kararında, 'seçmeli ders gruplarının en az ikisinden birer ders seçmelerinin zorunlu olması' ve ortak dersler kısmında yer alan 'İkinci Yabancı Dil dersi 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren 9. sınıftan başlamak üzere kademeli olarak zorunlu dersler arasından kaldırılacağı' şeklindeki düzenlemelerin yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali talebiyle Danıştay nezdinde dava açtık.”

NE OLMUŞTU?

Milli Eğitim Bakanlığının 2023-2024 eğitim öğretim yılı itibarıyla uygulanacak haftalık ders çizelgesi, 29 Ağustos’ta MEB Tebliğler Dergisi’nde yayımlandı.

2017'de yapılan değişiklikle ortaokullarda ve liselerde din kültürü ve ahlak bilgisi ders saatleri ‘iki ders saati’ olarak belirlenmişti. Bazı temel derslerin saatleri düşürülürken haftada en az iki saat din dersi verilmesi zorunlu tutulmuştu.

Ancak yeni hazırlanan programa göre; yabancı dillerle ilgili seçmeli dersler kaldırıldı, sanat ve sporla ilgili seçmeleri dersler daraltıldı. İlkokul ve ortaöğretimde din dersleri sayısı ise artırıldı.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Güzelbahçe'den öğrencilere kırtasiye desteği

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA