Galatasaray – Ankaragücü maçı başladı! Galatasaray – Ankaragücü maçı başladı!

Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu'nun cezalandırılmasına göre artık Larkin ve Wilbekin artık ligimizde yabancı oyuncu konumunda yer alıyor. TBF’nin “Basketbol Müsabaka Talimatı”na göre iki oyuncu da yerli statüsünü kaybetti. İki yıldız oyuncunun tahkime başvuracağı iddia ediliyor. Yıldız basketbolcular, Tahkim Kurulu itirazından sonuç çıkmazsa yabancı statüsünde oynayacak. Olimpiyat Ön Eleme Maçlarında, Ergin Ataman'ın ısrarı üzerine takıma gelmeyen Larkin ve Wilbekin Türk basketbol camiasında büyük tepkiye neden olmuştu. Larkin'in dizindeki sakatlığından dolayı gelmediğini ifade ederken Wilbekin için bilgi edinilmedi.

LARKİN TEPKİLİ

TBF'nin adlığı karardan sonra konuyla ilgili olarak Shane Larkin, "MR sonucunda tedaviye başlamam önerilmişken şimdi bana böyle davranıldığını görmek gerçekten yürek parçalayıcı, bu ülke ve bu ülkenin insanları için elimden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğim. Hiçbir men ya da para cezası bunu değiştiremez. Kalbim burada, bu ülkenin insanlarıyla ve size söz veriyorum bunu göreceksiniz" ifadelerini kullanmıştı. Larkin daha sonra sosyal medyadan Türk bayrağına sarılı fotoğrafını paylaştı. Anadolu Efes'in başantrenörü Erdem Can ise Shane Larkin'e sahip çıkarak destek mesajı vermişti. Wilbekin ise olay ile ilgili henüz sosyal medya hesabından açıklama yapmasa da sarı lacivertliler resmi internet sitesinden açıklama yaptı.

Milli Takım başantrenörü Ergin Ataman şu şekilde açıklama yapmıştı:

"Devşirme oyuncularımız ortada yoklar. Bugün baktığımız zaman Avrupa’da artık ‘devşirme oyuncu’ diye bir olay var. İspanya geçtiğimiz yıl Lorenzo Brown’la EuroBasket şampiyonu oldu. Olimpiyat Elemeleri’ndeki en önemli rakibimiz Hırvatistan, oyun kurucu pozisyonunda Jaleen Smith’i kullanıyor. Biz maalesef elemelerde devşirme oyuncularımızı kullanamayacağız. Shane Larkin başta kampa katıldı ama sağlık kontrollerinin ardından dizinde ciddi bir kemik ödemi tespit edildi, bu sebeple iki haftadır yoğun tedavi görüyor. Dün yine bir MR çekildi, azalma var ama henüz hazır değil. Scottie Wilbekin ise kendisine ve kulübüne yaptığımız tüm çağrılara rağmen Milli Takım’a katılmayı reddetti. Hal böyleyken yapacak bir şeyimiz yok, kimseyi boğazından tutup ‘gel, Milli Takım’da oyna’ diyemeyiz. Biz artık eksiklere değil, elimizdeki oyunculara bakacağız."

Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu'nun Larkin ve Wilbekin için aldığı karar şu şekilde:

Anadolu Efes Spor Kulübü basketbolcusu Deshane Davis Larkin’in, Milli Takımlar Direktörlüğü’nün 23.06.2023 ve 14.07.2023 tarihli yazıları ile davet edildiği 2024 Olimpiyat Ön Eleme A Milli Erkek Takım müsabakalarına katılmaması nedeniyle Basketbol Disiplin Talimatı’nın 37/1. maddesi gereğince takdiren 5 müsabakadan men ve 90.000,00-TL para cezası ile cezalandırılmasına, oybirliği ile karar verilmiştir.

Fenerbahçe Spor Kulübü basketbolcusu Scott Jordan Wilbekin’in, Milli Takımlar Direktörlüğü’nün 23.06.2023 ve 14.07.2023 tarihli yazıları ile davet edildiği 2024 Olimpiyat Ön Eleme A Milli Erkek Takım müsabakalarına katılmaması nedeniyle Basketbol Disiplin Talimatı’nın 37/1. maddesi gereğince takdiren 5 müsabakadan men ve 90.000,00-TL para cezası ile cezalandırılmasına, oybirliği ile karar verilmiştir.

Kaynak: HÜSEYİN DEMİR