THY’de bir pilot, yardımcı pilotunun güvenlik zafiyeti oluşturacağı için kokpitte namaz kılmasına izin vermemesi sonrası başlayan tartışma, yeni düzenleme getirdi. Artık pilotlar, kokpitte namaz kılabilecek.

İddiaya göre, THY’de M.F.S. isimli yardımcı pilot, uçuş sırasında kokpitte namaz kılmak istemiş, tecrübeli kaptan pilot ise uçuş güvenliği sebebiyle izin vermemişti.

Şikayet üzerine 30 yıllık pilot Y.G., THY’den kovulmuştu.

Daha sonrasında THY kaynaklarından yapılan açıklamada yeni düzenleme yapılacağının sinyalleri verilmişti.

KOKPİTTE NAMAZ DÜZENLEMESİ

Patronlar Dünyası’ndan Toygun Atilla’nın iddiasına göre, kokpitte namaz kılmaya olanak tanıyan o düzenleme 24 Ağustos'ta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün de onayı ile yürürlüğe girdi. THY uçuş operasyon yönergesinde yer alan C maddesinde şu ifadelere yer verildi.

04 Ekim 2023 televizyonda ne var? 04 Ekim 2023 Yayın Akışı... 04 Ekim 2023 televizyonda ne var? 04 Ekim 2023 Yayın Akışı...

"Türk Hava Yolları, uçuş sırasında uçuş mürettebatının zihinsel fiziksel sağlığına önem vermektedir. Bu nedenle, uçuş ekibi üyelerinin uçuşun kritik olmayan aşamalarında esneme ve hafif egzersizler için kısa molalar vermesine veya kokpitte dua etme, inancının gereğini yerine getirmesine izin vermektedir."

thy_ilkses-1

Kaynak: Onedio