İzmir Teknoloji, Bilim ve İnovasyon Festivali İzmir Arena’da başladı. Festivalin açılışında konuşan İzmir Valisi Köşger, “Ankara siyasi, İstanbul ekonominin, biz de İzmir’i inşallah Türkiye’nin ve bölgemizin teknoloji başkenti yapacağız” dedi

NURETTİN BA

İzmir Teknoloji, Bilim ve İnovasyon Festivali (TECH İZMİR), İzmir Valiliği himayesinde, İzmir Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde İzmir Arena'da başladı. İki gün sürecek festivale yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda katılımcı bulunuyor. İzmirli gençlerin yeni nesil teknoloji ve dijital oyunlarla tanıştığı festivalin açılışı da büyük bir katılımla gerçekleşti. İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Selim Köşger, İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, TURKCELL Dijital İş Servisleri Genel Müdür Yardımcısı Süha Bayraktar, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, İzmir’deki üniversitelerin rektörleri ve çok sayıda gencin hazır bulunduğu festivalin açılışında konuşan İzmir valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Selim Köşger, valilik olarak hedeflerinin İzmir’i teknolojinin başkenti yapmak olduğunu belirterek, “Biz umudumuzu gençlere bağladık. Onları kendi çağlarına göre yetiştirmek de boynumuzun borcu. Bu noktada elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

İZMİR’İ TEKNOLOJİNİN BAŞKENTİ YAPACAĞIZ

İzmir’i teknolojinin başkenti yapma vizyonuyla yola çıktıklarını dile getiren İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Selim Köşger, “Güzel İzmir’imiz bugün yine ilkleri ve yenilikleri bir arada yaşayacak. Burada hep birlikte İzmir’deki ilk büyük teknoloji etkinliğine, ilk e-spor organizasyonuna ve Türkiye’deki ilk büyük ödüllü yarışmalara ev sahipliği yapacak. Bugün ayrıca modern teknolojilerle yatırımlarla son dönemde dikkatleri üzerine çeken kentimizin teknoloji başkenti olma hedefiyle sürdürdüğü yolculukta teknolojiye değer yatırımlarda test ettiği yeni ilk somut adımıda hep beraber atacağız. Festivalimiz kapsamındaki önemli ilklerinden biri de mobil oyun geliştiricileri için dünyaca ünlü oyun ortağı olan Unico,İzmir’deki ilk büyük eğitimi bu festivalde gerçekleştirecek. Ankara siyasi, İstanbul ekonomi, İzmir de teknoloji başkenti olmasını istiyoruz. Buna altyapı hazırlayacağız. İzmir’i inşallah Türkiye’nin ve bölgemizin teknoloji başkenti yapacağız. Biz umudumuzu gençlere bağladık. Onları kendi çağlarına göre yetiştirmek de boynumuzun borcu. Bu noktada elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

VALİMİZİN VİZYONUYLA HAREKET ETTİK

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile çalışmaya başladığında İzmir’in teknoloji başkenti olması vizyonuyla hareket ettiklerini belirten İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz ise“İzmir Valimizle çalışmaya başladığımda kendisi İzmir’i teknoloji başkenti olması için bir vizyon ortaya koydu. Valiliğimizin ortaya koyduğu bu vizyon çerçevesinde çalışmalarımızı yoğunlaştırmış vaziyeteyiz. Bu çalışmalar kapsamında İzmir’i ve gençlerimize teknolojiyle buluşmasını sağlayacak yeni nesil teknolojilerle tanışmasını sağlayacak bir festivale yapma konusunda çalışmaya başmış ve bugün sizlerle bir aradayız. Biz de bu çalışmayı hayata geçirmek için harekete geçtik. İnternet kafelere gidiyorduk. İnternete erişim hızları şu an kıyaslanmayacak derecede çok yavaştı. Ama çok hızlı birşekilde teknolojide çok ciddi ilerlemeler meydana geldi. Özellikle internetin gelişmesi, internet hızının artmasıyla beraber muazzam bir değişim yaşıyoruz. İş yapma şekilleri değişiyor, bazı meslekler bitiyor yeni meslekler hayata geçiyor. Toplum olarak, devlet olarak bu değişime ayak uydurmamız gerekiyor. Bu değişime ayak uydurmak için öncelikle bunun farkına varmak, bu değişim ne olduğunu bilmemiz, ve bunun için de bu tarz etkinliklerin daha fazla yapılması gerekiyor. Bu kapsamda bu festivalle 2 gün boyunca çok fazla etkinlikler gerçekleştireceğiz. Teknolojinin bir tarafında tüketici bir tarafında da üretici var. Teknolojinin içinde doğan gençlerimizin tüketici değil, üretici olmasını istiyoruz. Bu festivalde buna yardımcı olacak” ifadelerine yer verdi.

OYUN TEKNOLOJİLERİNE YATIRIM ARTIYOR

TURKCELL Dijital İş Servisleri Genel Müdür Yardımcısı Süha Bayraktar da “Böyle güzel etkinliğe himayesinde İzmir teknoloji severlerin ve gençlerimiz çok güzel gelecekte aslında karşımıza çıkacak teknolojileri de deneme şansına sahip olacaklar. Özellikle İzmir’in kurtuluşunun 100 yılı olması da bizim açımızdan çok önemli. Biz yeni nesil teknolojiye ciddi yatırımlar yapıyoruz. Yapay zeka, blok zincir gibi büyük teknolojiler gelecekte hayatımızda ciddi roller oynayacak. Yeni iş alanları oluşuyor. Bu dünyaya hepimizin çok hızlı adapte olması çok önemli. Bu kapsamda özellikle oyun teknolojileri bizim için çok kritik. İzmir’de bugün dünyada çok popüler olan oyun teknolojilerini İzmir’e taşıyoruz. Türkiye’de son senelerde hepimizin dikkatini çekmiştir oyun teknolojilerine ciddi yatırımlar oldu ve iki tane firmamız unicorn oldu. Bu çok değerli bir iş. Dünya tarafından tanınmış iki tane firma 1 milyar dolar değer biçtiler. Daha önemli istatistikler var. 2022’nin ilk çeyreğinde 30 Türk firması oyun teknolojilerinde yatırım aldılar. Oyun teknolojileri alanında Türkiye çok ciddi bir potansiyeli var. Bu potansiyeli de İzmir’de teknoloji severlerle, gençlerle buluşması ve bu oyun teknolojilerine yatırım yapması çok değerli” diye konuştu.

İzmir’in başkanlarından sürdürülebilirlik taahhüdü İzmir’in başkanlarından sürdürülebilirlik taahhüdü

YATIRIMLAR 20 KAT ARTTI

Hem dünyada hem de Türkiye’de dijital oyun sektörüne ciddi yatırımlar yapıldığını belirten Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Türkiye’de 2021 yılında dijital oyunlardan elde edilen gelirin 880 milyon dolardan 1,2 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Karagözoğlu, “İnsanoğlu her sabah yeni bir güne uyanıyor, dünya her sabah yeniden kuruluyor. İnsanlık, teknolojide yaşadığı değişim ve dönüşümle hayatımızı değiştirmeye devam ediyor. Sadece değiştirmekle kalmıyor aynı zamanda da yön veriyor. Her gün yeni bir ürünle karşımıza çıkan teknolojinin gerisinde kalmamak için sürekli yeniliklerin peşinde koşmak gerekiyor. Bu etkinlikte de insanoğlu için oldukça yeni kavramlar olan yapay zeka, nesnelerin interneti, metavers gibi teknoloji konularının konuşulmasını görmek benim için oldukça mutluluk verici. Pandemi etkisiyle dijital oyun sektörü 2021 yılında küresel oyun pazarında 175,8 milyar dolara ulaştı. Türkiye’de de oyun sektörü 2021 yılında büyümeye devam etti. Ülkemizde dijital oyunlardan elde edilen gelir 880 milyon dolardan 1,2 milyar dolara yükseldi.Bir önceki yıla göre oyun sektörüne yapılan yatırımlar 20 kat artarak, 13, 1 milyon dolardan 266 milyon dolara yükseldi. Türk oyun sektörü 2020 yılında en çok yatırım alan sektör oldu. Rakamlar da gösteriyor ki sürekli gelişen bir sektörle karşı karşıyayız. Bu kadar gelişen ve büyüyen sektöre biz de elimizden gelen desteği sağlayacağız. Bu alanda çalışacak çok sayıda genç insana ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.