Türkiye ve dünyada 27 Ekim tarihinde neler yaşandı, tarihte bugün kim doğdu, kim öldü, tarihte bugün yaşanan önemli olaylar neler gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

27 EKİM TARİHTE BUGÜN NE OLDU?

türksat3a

Türksat 3A Uydusu devreye girdi

Türksat 3A, takvimler 13 Haziran gününü gösterdiğinde Türkiye'nin uzaya gönderdiği yeni nesil haberleşme uydusudur. Bu uydu 42 derece doğu yörüngesinde görev yapmaktadır. Thales Alenia Space şirketi uydunun yapımını üstlenmiştir.

24 adet Ku band transponder kapasitesine sahip olan uydunun yapımında 22 Türk mühendisi görev almıştır ve Fransız Guyanası'nda yer alan Kourou Guyana Uzay Merkezi'nden İngiliz Skynet 5C uydusu ile birlikte Ariane 5 roketince uzaya gönderilmiştir.

Uydu'nun operasyonel ömrü 20 yıldır. Diğer Türksat uydularından ise daha uzun ömürlüdür.

16 Temmuz 2008 tarihinde Türksat 1C uydusundaki tüm sinyal trafiğini devralmıştır. Daha sonra 27 Ekim'de ise Türksat 2A üzerinden yayın yapan kanalların frekansları 3A'ya taşındı.

27 EKİM TARİHTE BUGÜN KİM DOĞDU?

kivançç

Kıvanç Tatlıtuğ (d.27 Ekim 1983, Adana), Türk oyuncu ve eski mankendir

Gözlerini dünyaya 27 Ekim 1983'te Adana’da açan Kıvanç Tatlıtuğ, Adana'dayken çeşitli kulüplerde basketbol oynadı. Daha sonra Ülkerspor'dan teklif geldi ve bir süre de orada oynadıktan sonra 1 yıl Beşiktaş ve 1 yıl da Fenerbahçe'de basketbol oynadı. Fenerbahçe Basketbol'dan ayrılan Tatlıtuğ tekrar Beşiktaş'a döndü ve burada geçirdiği sakatlanmanın ardından basketbola veda etmek zorunda kaldı.

Kıvanç Tatlıtuğ'nun basketbol kariyerinden sonra mankenlik kariyerini başlamasıyla, gelen teklifleri değerlendirmiş ve profesyonel anlamda manken olmuştur. Bu anlamda 2002 Best Model of Turkey manken yarışmasında birincilik elde etmiştir. Best Model of the World yarışmasını da kazanan Tatlıtuğ, böylece kariyerinde önemli adımlar atmıştır.

Oyunculuğa ilk adımını Gümüş dizisiyle atmıştır. Gümüş'ün ardından, Menekşe ile Halil'de yer aldı

Kariyerindeki en büyük adım ise Aşk-ı Memnu dizisinde canlandırdığı Behlül karakteri oldu. 

2010 yılında Ezel dizisinde ve daha sonra Kuzey Güney adlı dizide yer aldı.

2013'te Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği, şiirsel hayatı konu alan Kelebeğin Rüyası adlı dram filminde başrolde yer aldı. Daha sonra  2014 yılında Kurt Seyit ve Şura dizisinde başrolde yer aldı.

Ardından 2016 yılında Cesur ve Güzel dizisinde tekrar başrol paylaştı.

27 EKİM TARİHTE BUGÜN KİM ÖLDÜ?

hikmet karagöz vefat

Arka Sokaklar 653. bölüm fragmanı yayınlandı! Arka Sokaklar yeni bölüm fragmanı ile gelecek hafta neler olacak? Arka Sokaklar 653. bölüm fragmanı yayınlandı! Arka Sokaklar yeni bölüm fragmanı ile gelecek hafta neler olacak?

Hikmet Karagöz (31 Aralık 1946, Samsun - 27 Ekim 2020, İstanbul), Türk ressam, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

31 Aralık 1946 tarihinde Samsun'un Vezirköprü ilçesinde dünyaya gözlerini açan hikmet Karagöz, ilk kez amatör olarak tiyatroya başladı ve daha sonra profesyonel oldu.

1974 yılında Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz'la TV kanallarında rol almaya başladı. Ardından sinemaya geçen Karagöz, En Büyük Şaban filminde hafızalara kazındı.

Ünlü oyuncu Hikmet Karagöz, Bizimkiler dizisinde Çaycı Abbas rolünü canlandırarak geniş kitlelerce tanındı. Karagöz aynı zamanda çeşitli tekniklerle resimler yaptı ve profesyonel olarak resim sergileri açtı. Hikmet Karagöz, İstanbul'da geçirdiği felç nedeniyle tedavi gördüğü hastanede, hayatını kaybetti.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR - Tek başına yapılacak aktiviteler

Kaynak: HABER MERKEZİ