Türkiye ve dünyada 21 Kasım tarihinde neler yaşandı, tarihte bugün kim doğdu, kim öldü, tarihte bugün yaşanan önemli olaylar neler gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

20 KASIM TARİHTE BUGÜN KİM DOĞDU?

tarihte-bugun-ne-oldu-21-kasim0

SÜLEYMAN SOYLU KİMDİR?

Süleyman Soylu, aslen Trabzonlu bir ailenin çocuğu olarak 21 Kasım 1969 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde tamamladı. Lise öğrenimini Plevne Lisesi’nde tamamlamasının ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu.

Mezun oluşunun ardından Soylu, meslek kariyerine ilk olarak 1990 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) aracı kurumlarında başladı. 1989′da okul arkadaşlarıyla ortaklaşa kurduğu bir şirketle ticaret hayatına atılan Süleyman Soylu, 1995 yılında kendi kurduğu şirketiyle siyasi hayatının yanı sıra halen ticari hayatını da sürdürmektedir.

Elazığ’daki sağlık ocağı çalışma saatleri kaç? Elazığ’daki sağlık ocağı iletişim bilgileri Elazığ’daki sağlık ocağı çalışma saatleri kaç? Elazığ’daki sağlık ocağı iletişim bilgileri

Siyasi kariyerine ilk olarak 1987 yılında başlayan Soylu, Demokrat Parti (DP) ve Adalet Partisi (AP) çizgisindeki aile geleneğini devam ettirerek merkez sağ Doğru Yol Partisi’nin (DYP) Gençlik Kolları’nda göreve başladı. 1987 ve 1990 yılları arasında DYP İstanbul İl Teşkilatının Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ve teşkilat başkanlığı görevini üstlendi. 1995 yılında DYP Gaziosmanpaşa ilçe örgütünün yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Kısa bir süre sonra 17 Temmuz 1995 tarihinde bahsi geçen ilçe teşkilatının başına getirilen Soylu, 25 yaşında Türkiye´nin en genç ilçe başkanı unvanını aldı. Dört yıl sonra 29 Nisan 1999’da İstanbul il başkanlığı görevini geldi ve 2002 Genel Seçimleri öncesi milletvekili adayı oluncaya kadar bu görevi yürüttü.

Soylu, Doğru Yol Partisi´ndeki önemli görevlere getirildiğinde o dönemin parti Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili olan Tansu Çiller´in partili genç gözdelerinden olmuştu. DYP’nin 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri öncesinde ANAP’la birleşme çabaları esnasında Demokrat Parti ismini alarak girdiği seçimlerde baraj altında kalması sonrasında Mehmet Ağar´ın istifasının ardından yapılan olağanüstü genel kurulun üçüncü turunda Soylu, geçerli 800 oyun 529’unu alarak genel başkanlığa seçildi.

15 Kasım 2008 yılında gerçekleştirilen Nevval Sevindi ve Refaiddin Şahin’ in de aday olduğu DP 9. Olağan Kongresi’nde 993 oy geçerli oyun 922’sini alan Soylu, genel başkanlığa tekrardan seçildi.

2009 yerel seçimleri öncesinde, hedefinin 2007 genel seçimleri’nde elde edilen yüzde 5,4’lük oy oranının üstüne çıkmak olduğunu söyledi ve “Yüzde 5,4’ün altında kalırsak çekilirim” dedi. Yerel seçimlerde il genel meclisi oylamasında partisi yüzde 4 oy alınca Süleyman Soylu, seçimin ertesi günü yaptığı açıklamada “Ben bildiğiniz siyasetçilerden değilim” diyerek istifa edeceğini ve kongrede aday olmayacağını açıkladı. Ancak parti tabanının ısrarlarına dayanamayan Süleyman Soylu, 12 Mayıs’ta bu kararını değiştirdiğini ve tekrar aday olacağını açıkladı. 16 Mayıs 2009’da kendi talebi ile gerçekleşen 5. Olağanüstü Büyük Kongre’de 3. tur oylaması öncesinde adaylıktan çekildiğini açıkladı. Bu süreçten sonra, ülke çapındaki değişik üniversitelerden ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden gelen davetlerle Türkiye’nin birçok bölgesinde konferans ve panellere katıldı.

12 Eylül Referandumu için sunulan anayasa değişikliği paketinin, Türkiye’nin dönüşümü ve demokratikleşmesi için hayati öneme sahip olduğunu gören Süleyman Soylu, ”Demokrasi Buluşmaları” adını verdiği bir dizi seminer düzenledi ve arkadaşları ile birlikte Türkiye’yi dolaşarak ”evet” oyu tercihinin sebeplerini milletle paylaştı. Bu faaliyetinin ardından Hüsamettin Cindoruk’un genel başkan olduğu DP’den ihraç edildi.

5 Eylül 2012 tarihinde gerçekleşen AK Parti Genel Merkezi’nde genişletilmiş grup toplantısında düzenlenen törenle resmi olarak AK Parti’ye katıldı. 30 Eylül 2012’de AK Parti MKYK’sına seçildi, müteakiben Ak Parti Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 7 Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimlerinde AK Parti’den Trabzon milletvekili seçildi. 12 Eylül 2015 AK Parti 5. Olağan Kongresi’sinde yeniden MKYK üyeliğine seçildi. 13 Eylül 2015’te de Teşkilattan sorumlu Genel Başkan yardımcılığı görevini Mustafa Ataş’a devretti. Türkiye’nin 1 Kasım’da seçime gitmesinden dolayı Süleyman Soylu yine Trabzon’dan 1. sıra adayı oldu.

24 Kasım 2015 yılında kurulan 64. Türkiye Hükûmeti’nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine atandı. 31.08.2016 yılında Efkan Ala’nın yerine İçişleri Bakanlığına atanmıştır.

21 KASIM TARİHTE BUGÜN KİM ÖLDÜ?

tarihte-bugun-ne-oldu-21-kasim

KAYA GÜLER KİMDİR?

Kaya Gürel, 22 Ocak 1933 tarihinde Manisa'da dünyaya geldi. İsmail Dümbüllü Tiyatrosu'nda oyunculuk, M.G.S.M 'de Sahne Hareketi, Vücut Dili ve Pandomim Hocalığı üzerine eğitim aldı. Pandomim sanatını en iyi icra eden isimlerden olan sanatçı aynı zamanda 1980'li yıllarda Berlin'de Türk işçileri arasında ilk tiyatro çalışmalarını başlatan isimlerden birisiydi.

1980'li yılların ortalarında sinema oyunculuğuna başlayan Kaya Gürel özellikle Kemal Sunal ile birlikte rol aldığı Varyemez ile Talih Kuşu'ndaki rolleriyle tanınır. 1990'lı yılların sonu ile 2000'li yıllarda Tv dizilerinde oynadı.

Kaya Gürel, 21 Kasım 2010 tarihinde akciğer yetmenzliğinden dolayı İstanbul'da dünyaya gözlerini yumdu. Cenazesi Çengelköy mezarlığına defnedildi.

Oynadığı Diziler

2002  Zerda (Oyuncu) | Dursun

2001  Bizim Aile (Oyuncu)

2001  Vay Anam Vay (Oyuncu)

2000  Dedelerimi Evlendirirken (Oyuncu)

1999  Yılan Hikayesi (Oyuncu)

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Şeb-i Arus ne anlama gelir? Şeb-i Arus töreni nasıl yapılır?

Kaynak: HABER MERKEZİ