Türkiye ve dünyada 21 Eylül tarihinde neler yaşandı, tarihte bugün kim doğdu, kim öldü, tarihte bugün yaşanan önemli olaylar neler gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

21 EYLÜL TARİHTE BUGÜN KİMLER DOĞDU?

22 Eylül 2023 televizyonda ne var? 22 Eylül 2023 Yayın Akışı... 22 Eylül 2023 televizyonda ne var? 22 Eylül 2023 Yayın Akışı...

STEPHEN KİNG

21 Eylül 1947 yılında Portland Maine’de dünyaya gelen Stephen King, korku, gerilim, doğaüstü kurgu, bilimkurgu, polisiye, ve fantezi türlerinde eserler üreten Amerikalı yazar, senarist ve yapımcıdır. Kitapları toplam 350 milyon kopyadan fazla satmıştır. Kitaplarının çoğunun film, televizyon dizisi, mini dizi ve çizgi roman uyarlamaları yapılmış ve büyük yankı uyandırmıştır. Kitaplarından yedi tanesi Richard Bachman mahlasıyla olmak üzere, 63 roman ve 5 kurgu dışı eseri yayınlanmıştır. Aynı zamanda çoğu, kitap koleksiyonlarında yayınlanan 200 kadar öykü eseri bulunmaktadır. Daha çocuk yaşta 1963 yılında, henüz 16 yaşındayken ilk hikayelerini yazmaya başlayan Stephen King, 1966 yılında Orono Maine Üniversitesi'nde bilim okumaya başlamıştır. İleride eşi olacak Tabitha Spruce ile üniversite öğrenimi sırasında yolları kesişmiştir. Çift 1970 yılında evlenmiştir. Aynı yıl Stephen King laboratuvarda çalışmaya başlamıştır. Bu sırada yazı hayatına devam etmiş ve dergilerde yayınlanan hikayeleri popüler olmaya başlamıştır. 1971 yılında Maine'deki Hamden Koleji'nde öğretmenlik yapmaya başlamıştır. 1974 yılında ilk romanı ''Carrie'' yayınlanmıştır. Aynı yıl ''Shining'' romanını kaleme almıştır.

STEPHEN KİNG’İN KARİYERİ VE BAŞARILARI

İlki 1987 yılında Sadist romanı başta olmak üzere toplam 15 kez Bram Stoker Ödülü'ne layık görülmüştür. 2003 yılında Ulusal Kitap Vakfı tarafından "Amerikan Edebiyatına Üstün Katkı Ulusal Madalyası" ile onurlandırılmıştır. 2004 yılında Dünya Fantazya Konvansiyonu tarafından "Yaşam Boyu Başarı" ödülüne layık görülmüştür. 2007 yılında Amerikan Gizem Yazarları Organizasyonu tarafından "Grand Master" ödülüne layık görülmüştür. Amerikan edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle, 2014 yılında Ulusal Sanat Vakfı tarafından "Ulusal Sanat Madalyası" ile onurlandırılmıştır. 1974 yılında Doubleday etiketiyle yayınlanan romanı Carrie Türkiye'de Altın Kitaplar yayınevi tarafından Göz adıyla yayınlanmış ve büyük ilgi görmüştür. Özellikle 1982 yılında başlayıp 2005 yılında sona erdirmiş olduğu Kara Kule serisi ile ünlenmiştir. Yeşil Yol, Esaretin Bedeli gibi pek çok kitabı senaryolaştırılıp sinemaya aktarılmıştır. İlk profesyonel kısa öykü satışını The Glass Floor adlı öyküsüyle Starling Mystery Stories'e yapmıştır. Kitaplarının çoğu memleketi Maine'de geçmektedir.

STEPHEN KİNG KİTAPLARI

Peri Masalı, Kan Varsa, Later, Yabancı, Uyuyan Güzeller, Son Nöbet, Diriliş, Doktor Uyku, Bay Mercedes, Duma Adası, Yüzyılın Suçlusu, Kara Kule, Rüya Avcısı, Maça Kızı, Yeşil Yol, Uykusuzluk, Sadist, Sis, Falcı, Ateş Yolu, Göz, Medyum, Tepki…

21 EYLÜL TARİHTE BUGÜN KİMLER ÖLDÜ?

BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU

Tam doğum tarihi bilinmeyen ünlü şair Bedri Rahmi Eyüboğlu, Giresun’un Görele ilçesinde dünyaya gelmiştir. 21 Eylül 1975 yılında İstanbul'da pankreas kanserinden yaşamını yitirmiştir. Küçükyalı Mezarlığı'nda defnedilmiştir. Asıl adı Ali Bedrettin iken zamanla Ali unutuldu ve ismi önce Bedir'e, sonra Bedri'ye dönüşmüştür. Türk ressam, yazar ve şair olan Eyüboğlu, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde başlayıp Paris'te sürdürdüğü resim öğreniminin ardından Türkiye’ye dönmüş ve yaşamı boyunca Güzel Sanatlar Akademisinde dersler vermiştir. Özellikle El Baskı Yazmacılık, gravür, heykel, seramik, mozaik, hat, serigrafi, vitray, litografi gibi birçok formlarda eserler üreten sanatçı, geleneksel süsleme ve halk el sanatlarında seçtiği motifleri yapıtlarında Batı'nın teknikleriyle birleştirerek kullanmıştır. Şiirlerinde de halk kaynağından beslenmiştir. Masallardan, söylencelerden, türkülerden yararlanarak, doğa tutkusunu, insan sevgisini, yaşama sevincini, toplumsal sorunları yansıtmıştır. Edebiyata da ilgi duyan Bedri Rahmi, ilk şiirlerini de lise yıllarında yazmıştır.

BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU ŞİİRLERİ

Bedri Rahmi Eyüboğlu şiir kitapları: Yaradana Mektuplar, Karadut, Tuz, Üçü Birden, Dördü Birden, Dol Karabakır Dol, Yaşadım, 7 Tane Erik Ağacı, Türküler Dolusu, Çakıl.

KARADUT

Karadutum, çatal karam, çingenem

Nar tanem, nur tanem, bir tanem

Ağaç isem dalımsın salkım saçak

Petek isem balımsın ağulum

Günahımsın, vebalimsin.

Dili mercan, dizi mercan, dişi mercan

Yoluna bir can koyduğum

Gökte ararken yerde bulduğum

Karadutum, çatal karam, çingenem

Daha nem olacaktın bir tanem

Gülen ayvam, ağlayan narımsın

Kadınım, kısrağım, karımsın.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Tarihte bugün ne oldu? 20 Eylül

Kaynak: HABER MERKEZİ