Türkiye ve dünyada 2 Eylül tarihinde neler yaşandı, tarihte bugün kim doğdu, kim öldü, tarihte bugün yaşanan önemli olaylar neler gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

2 EYLÜL TARİHTE BUGÜN HANGİ OLAYLAR YAŞANDI?

hatay devleti kuruldu_ilkses

 Hatay Cumhuriyeti Kuruldu (1938)

Frasız mandasındaki Suriye'ye bırakılan Hatay, Fransa’nın Suriye’den çekilme kararı alması üzerine Türkiye-Fransa ve Milletler Cemiyeti arasında ki toplantı sonrasında sağlanan antlaşmayla bağımsız Hatay Cumhuriyetinin kurulması kararı alındı. 1938 yılının Ağustos ayında Hatay Meclisi açıldı ve 2 Eylül 1938 tarihinde Hatay Devleti resmen kuruldu. Devletin Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, Başbakan ise Abdurrahman Melek seçildi.

Ömer 24. Bölüm Fragmanı Ömer 24. Bölüm Fragmanı

2 EYLÜL TARİHTE BUGÜN KİMLER DOĞDU?

defne joy foster_ilkses

Defne Joy Nayman Foster (2 Eylül 1975, Adana- 2 Şubat 2011, İstanbul), Türk oyuncu, sunucu ve eski VJ.

2 Eylül 1975'te Adana'da dünyaya gözlerini açan Defne Joy Nayman Foster lise eğitimini İzmir'de tamamladıktan sonra lisans eğitimine devam etmedi. Ünlü oyuncu ilk olarak Kral TV VJ'i olarak kariyerine başladı. DAha sonra çeşitli kanallarda sunuculuk yaptı. Sihirli Annem kadrosunda yer alarak popülerliğini artırdı. Defne Joy Foster, başarılı kariyer hayatında meslekte tanıştığı İlker Yasin Solmaz ile evlendi. Bu evliliği bir bebekle taçlandıran Foster'in Can adında bir oğlu oldu. Foster yaşamına otel işleterek devam etti. Aynı zamanda yarışmalara katıldı. Başarılı oyuncu Defne Joy Foster, astım krizine bağlı kalp krizi nedeniyle vefat etti.

2 EYLÜL TARİHTE BUGÜN KİMLER ÖLDÜ?

feri cansel_ilkses

Feriha Cansel (7 Temmuz 1944, Lefkoşa - 2 Eylül 1983, İzmir), Türk oyuncu.

1944 yılında Lefkoşa'da dünyaya gelen Feri Cansel daha sonra Birleşik Krallık vatandaşı olmuştur. Türkiye'ye geldikten sonra daha kolay iş bulabilmek adına bir apartman görevlisi ile bir formalite evliliği yapmıştır. Erotik filmlerle ismini duyurmuştur. Kendisine erkeksi tavırlarından dolayı "Kasımpaşalı Emmanuelle" denilmiştir. 1 çocuk annesi Feri Cansel, 2 Eylül 1983 tarihinde Lefkoşa'da nişanlısı Melih Ük tarafından öldürülmüştür.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR - Tarihte bugün ne oldu? 1 Eylül

Kaynak: HABER MERKEZİ