KEMAL ÖZKURT

Türkiye'nin önemli şair ve yazarı Sunay Akın, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB)'nde bulunan Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde sevenleriyle buluştu. Sanayicilerin buluşması kapsamında düzenlenen etkinlikte sahne alan Akın,  Türk Bayrağı'nın tarihinden, Osmanlı tarihinden, Mustafa Kemal Atatürk'ten ve kültürün asıl anlamından bahsederek izleyenlere hem keyifli hem de duygulu anlar yaşattı.

TÜRK BAYRAĞI'NIN ANLAMI

Sohbet havasında geçen etkinlikte büyük alkışlarla sahneye çıkan ünlü yazar Akın, ilk olarak Türk Bayrağı'nın tarihinden bahsetti. Tarih boyunca sadece tesadüf eseri olarak Türk Bayrağı'nın ortaya çıktığını anlattıklarını söyleyen Akın, "Bir kez olsun bilimin ve bilginin ışığında Türk Bayrağı'nı anlattıklarını duymadım ben. Aslında bayrağın ne kadar estetik, ne kadar kültür dolu ve anlamlı olduğunu hiçbir okul, hiçbir öğretmen tam olarak anlatmamıştır. Bayrakta bulunan yıldızın aslında ne kadar anlamlı olduğunu bilmiyoruz. İlk ay ve yıldızı bir araya getiren III.Selim'dir. Fakat Selim'in kullandığı o yıldız 8 köşeli bir yıldızdır. Ardından Abdülmecid zamanında 5 köşeli yıldıza indirilerek günümüzde kullanılan bayrak ilk şeklini alıyor. Bunun yapılmasının sebebi ise 5 köşeli yıldızın insanı temsil etmesidir. Yani kültür temsil etmesinden dolayıdır. Bilginin temeli kültürdür. Gerçek vatanseverlik, gerçek milliyetçilik, kültürle olur." diye konuştu.

GENEL

BAYRAK ŞEKLİNDE ANKARA

Anıtkabir'in tarihinden bahseden Akın, "Anıtkabir'in Ankara'da neden orada olduğu sorusunu sordum kendime. Orada olmasının sebebi Ankara'ya yukardan bakınca bir hilali anımsattığı için yıldızın denk geldiği yere yani Rasattepe'ye yapılıyor. Bu bilginin ışığından uzak yerel yönetimlerin yaptığı kent planıyla neler kaybettiğimizi hepimiz gördük. " dedi.

Ödemiş'te ilk kurşunun  104. yıl dönümü kutlandı Ödemiş'te ilk kurşunun 104. yıl dönümü kutlandı

TARİHİ KARAR HAYDARPAŞA GARI'NDA VERİLDİ

Mustafa Kemal Atatürk'ün çıktığı seferlerden bahseden Akın, "Kendinizi işgalci kuvvetleri ilk kez orada gören Atatürk'ün yerine koymanızı istiyorum. Atatürk Kurtuluş Savaşı emrini Haydarpaşa Garı'nda vermiştir. Şimdiki yönetimler Haydarpaşa Garı'na şu anda ne yapalım diye düşünüyor. Ne yapacaksınız? Orayı öyle bir kültür medeniyeti haline getireceksiniz ki orada duran her vatandaş kendini Atatürk'ün yerine koyacak ve onun gibi düşünecek. Oradaki kültürün ve bilginin ışığı her vatandaşın önünü aydınlatacak" ifadelerini kullandı.

ÖDÜL

İLK EZAN OKUNAN CAMİ

 "Şu anda bile halen daha Fatih Sultan Mehmed'in verdiği yetkiyle ilk ezan orada okunmadan, İstanbul'da hiç bir camiide ezan okunmazdı" diyerek konuşmasına devam eden Akın, "Mehmed öyle bir karakterdi ki sadece dürüstlüğüyle, doğru sözüyle, makam mevki sahibi olmayan birine o yetkiyi verdi. Çünkü dürüstlük, doğruluk insanı insan yapan bir şeydir. Günümüzde insanlar çok doğru, çok dürüst diye övünüyoruz; fakat insanın özü zaten budur. Bu günde bile Ayasofya Camii'nde namaz kılarken gösteriş yapmak isteyenler, Sultan Mehmed'in sadece dürüstlüğü için o yetkiyi verdiği kişiyi bekledi" dedi.