TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Samsunspor’un sahibi Yüksel Yıldırım kimdir? Yüksel Yıldırım serveti ne kadar?

Trendyol Süper Lig'in 24. haftasında Galatasaray'ı konuk eden Yılport Samsunspor, başkanı Yüksel Yıldırım maç ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunmasıyla gündeme geldi. Peki, Yüksel Yıldırım kimdir? Yüksel Yıldırım serveti ne kadar?

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 10:04
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 10:04
Kaynak: HABER MERKEZİ
Samsunspor’un sahibi Yüksel Yıldırım kimdir? Yüksel Yıldırım serveti ne kadar?

Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım, Galatasaray ile oynadıkları ve 2-0 kaybettikleri maç sonrasında gelişen tartışmalara karşı açıklamalarda bulundu. Yıldırım, katıldığı bir televizyon programında Fenerbahçe maçı ve kadrolarındaki eski Galatasaraylı oyuncular hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Peki, damga vuran sözleriyle gündeme gelen Yüksel Yıldırım kimdir? Yüksel Yıldırım serveti ne kadar?

YÜKSEL YILDIRIM KİMDİR?

Yüksel Yıldırım, 24 Mayıs 1961 tarihinde Sivas'a bağlı Hafik ilçesinde dünyaya gelmiş ve adı İsmail olarak konulmuştur. Ailesiyle birlikte Samsun'a göç eden Yıldırım'ın babası Garip, burada ticarete atılarak demir ve çimento ticaretine yönelmiştir. İlk eğitimini Gazi İlkokulu'nda tamamlayan Yıldırım, orta öğrenimini Mihatpaşa Lisesi'nde, lise eğitimini ise 19 Mayıs Lisesi'nde almıştır. Ardından 1978'de İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesine kaydını yaptırmıştır.

Eğitim hayatının ardından ABD'ye yerleşen ve Oregon Eyalet Üniversitesi'nde robotik üzerine yüksek lisans eğitimi alan Yüksel Yıldırım, Amerika'da beş yıl çalıştıktan sonra ailesinin isteği ve askerlik görevi nedeniyle Türkiye'ye dönmüştür.

YÜKSEL YILDIRIM NASIL ZENGİN OLDU?

Türkiye'de aile şirketi adına kömür ithalatına başlayan Yıldırım, iş hayatında hızla yükselmiştir. Samsunspor'un yönetimine 1998 yılına kadar katkı sağlayan Yüksel Yıldırım, bu süreçte Rusya ile ticari ilişkilerini geliştirmiş ve kömür ticaretini büyütmüştür. Ticaret hayatında birçok sektörde faaliyet gösteren Yıldırım, kömür, limancılık, çimento ve demir ticaretine odaklanmıştır.

Yüksel Yıldırım'ın YILYAK şirketiyle gemicilik sektörüne de giriş yaptığı, YILMAR ve YILFERT gibi şirketleri kurduğu bilinmektedir. Ayrıca limancılık sektöründe Sedef Limanı ve Alemdar Limanı'nı satın alarak YILPORT markası altında faaliyet göstermiş, Gemlik Gübre Fabrikası'nı alarak YILFERT'i, Eti Krom'u özelleştirme ile de YILMADEN'i kurmuştur.

Yüksel Yıldırım, kişisel servetiyle Türkiye'nin en zengin iş insanları arasında yer almaktadır ve 2017 yılında Shechtman Uluslararası Liderlik Ödülü'nü kazanmıştır.

Yıldırım, 2018-19 sezonu öncesi Samsunspor'un maddi zorluklar içinde olduğunu belirterek, eski başkan İsmail Uyanık ile birlikte kulübü yönetmeyi üstlenmeye karar verdi. Ancak, 2 Haziran 2018'deki genel kurulda İsmail Uyanık tekrar başkan seçildi ve kulübün şirketleştirilmesine karar verildi. 8 Ağustos'ta Samsunspor Futbol Kulübü Anonim Şirketi kuruldu, Yıldırım ve abisi Ali Rıza Yıldırım'ın ortaklığıyla şirketin %67 hissesi Yıldırım Holding'e ait oldu. Ancak, Ali Rıza Yıldırım'ın temmuz ayında çekilmesiyle %67 hisse Yüksel Yıldırım'a geçti. 12 Kasım 2019'da İsmail Uyanık'ın hisselerini devretmesiyle Yıldırım, kulübün tüm hisselerinin sahibi oldu.

Yüksel Yıldırım, Samsunspor Futbol Kulübü'nün tek sahibi ve yönetim kurulu başkanı oldu ve 20 Şubat 2020'de kulübün başkanlığına seçildi. Samsunspor, aynı sezon sonunda 2. Lig şampiyonu olarak üst lige yükseldi. İki sezon sonra ise 1. Lig'de aynı başarıyı tekrarlayarak kulübü Süper Lig'e taşıdı. Samsunspor'un 2. Lig'den Süper Lig'e yükseldiği beş yıllık süreç, daha sonradan Yıldırım'a ithafen "Cesur Yürek" adıyla kitaplaştırıldı.

Yıldırım aynı zamanda Türkiye içinde ve dışında çeşitli kulüpleri satın alma görüşmelerine girişti. Spor yatırımı şirketi Amissos aracılığıyla Fransa'da Dunkerque kulübünün %85 hissesini satın alarak yeni sahibi oldu.

YÜKSEL YILDIRIM NERELİ?

Samsunspor başkanı Yüksel Yıldırım, Sivas’ın Hafik ilçesinde dünyaya geldi.

YÜKSEL YILDIRIM SERVETİ NE KADAR?

Yüksel Yıldırım serveti ile de ön plana çıkıyor. Kendi yönetiminde bulunan beş holding ve 30'un üzerinde firma ile Türkiye'nin en varlıklı isimleri arasında yer almaktadır. Forbes verilerine göre kişisel serveti $500 milyonu aşarak dikkat çeken Yıldırım, 2017 yılında Shechtman Uluslararası Liderlik Ödülü'ne layık görülmüştür.

YÜKSEL YILDIRIM'IN KAÇ TANE LİMANI VAR?

Drewry 2021 değerlendirmesine göre, YILPORT Holding dünya genelinde en büyük 11. terminal operatörü olarak sıralanmıştır. YILPORT Holding, faaliyet gösterdiği 9 farklı ülkede toplamda 22 liman ve terminal ile öne çıkmaktadır. Şirketin liderliğini ise icra kurulu başkanı olarak Robert Yüksel Yıldırım üstlenmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.