TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İZVAK, dayanışmayı büyütüyor

İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) Başkanı Ali Erten ve Yönetim Kurulu, İzmirli spor yazarlarıyla bir araya geldi. Ali Erten, İZVAK’ın şehre, kulüplere ve topluma hizmet etmeyi amaçladığını belirtti

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2024 15:08
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 15:08
Kaynak: HÜSEYİN DEMİR
İZVAK, dayanışmayı büyütüyor

İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı’nın Bayraklı’daki yönetim ofisinde gerçekleşen buluşmada, İzmir takımlarının 2023-2024 sezonundaki performansları ile tesisleşme konusundaki çalışmalar  konuşuldu.

DOSTLUK VE İŞ BİRLİĞİNİ GELİŞTİRİYORUZ

Spor kulüplerinin, şehrin kültüründe çok önemli bir yeri olduğunun belirten İZVAK Başkanı Ali Erten, “2016 yılında göreve geldiğimizde, kulüplerimiz ve büyük camialarımız arasındaki dostluk ve iş birliğini geliştirmeyi ve yanı sıra tesisleşmeyi tamamlamayı ana hedeflerimiz olarak belirlemiştik. O günden bu yana çok yol aldık. Hep beraber çok başarılı örnekler oluşturduk. İzmir’in Spor Kulüpleri, ortalama yüz yılı aşan veya yaklaşan tarihleri ile şehrimizin aynı zamanda en büyük sosyal kurumları. İzmir, Türkiye’de futbolun başladığı (1877), Türkiye Milli Ligi’nin ilk maçının (1959) oynandığı şehir. Kulüplerimizin tarihi, aynı zamanda şehrimizin ve bölgemizin tarihi. Onları, spor kulübü kimlikleri ile birlikte kentsel miras olarak yaşatma sorumluluğumuzun farkındayız” diye konuştu.

GÖZTEPE MÜKEMMEL BİR ÖRNEK

İzmir’in Türkiye Profesyonel Futbol Liglerinde 10 takımı olduğunu söyleyen Ali Erten, Göztepe’nin diğer İzmir takımlarına örnek olduğunu belirterek, “İstanbul’dan sonra en çok takımı olan ikinci şehiriz. 2023-24 sezonu, İzmir takımları için genel olarak başarılı bir sezondu. İzmir’den Göztepe ve Tire olmak üzere 2 şampiyon çıktı. 5 takımımızda play-off oynadı. Ancak başarılı olamadılar. Altay’ımızın küme düşmesi elbette hepimizi üzdü. Diğer yandan kulüplerimizin sekiz tanesi şirketleşme süreçlerini tamamladılar. Dokuzuncu olarak Altay adım atıyor.  Altay çok büyük bir kulüp ve çok büyük bir camia. Başarılı olacaklarına gönülden inanıyoruz. Geriye Karşıyaka Spor Kulübü kalıyor. Kendi dinamikleri içerisinde en doğru kararı vereceklerdir.  Kurumsallaşma adına önümüzde Göztepe gibi mükemmel bir örnek var. İzmir kulüplerini çok daha iyi günler bekliyor” şeklinde konuştu.

İZVAK GÖNÜLLÜ SİVİL TOPLUM KURULUŞU

İZVAK ile ilgili bilgi veren İZVAK Başkanı Erten, "İZVAK kulüplerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yerel ve merkezi yönetimlerimizle, ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmayı, projeler geliştirmeyi, bu şekilde şehrimize, kulüplerimize, sporumuza ve toplumumuza hizmet etmeyi amaçlayan, gönüllü bir sivil toplum kuruluşu… İzmir kulüpleri olarak; sahada sportif rekabet sürerken, eş zamanlı olarak saha dışında dostluk, iş birliği ve dayanışmayı büyütüyor, futbolun, birleştirici gücünden faydalanıyoruz…Sportif rekabetin dostluk içinde yürütülebileceğini herkese kanıtladık.  Olumsuzluklar yaşanmadı mı, hayatta her şey var. Ancak olumsuzluklardan ders çıkartıyoruz, kendimizi geliştiriyor ve daima daha iyisi için tüm paydaşlarımızla iş birliği halinde çalışıyoruz" dedi.

TESİSLEŞMEYE DESTEĞİMİZ DEVAM EDİYOR…

Stadyum inşaatlarımız başta olmak üzere kulüplerimizin proje geliştirilmesi ve tesisleşme süreçlerine destek verdiklerini, vermeye devam ettiklerini vurgulayan Erten; “Kendini geleceğe hazırlayan her kulübün, kendi stadına, kendi kapalı salonuna, altyapı geliştirme tesislerine, profesyonel takım kamp tesislerine ve olimpik branşlar yerleşkesine sahip olması gerekiyor. Bu beş ana unsurun tümüne sahip  bir kulübümüz şu anda yok. Ama bu beş ana unsurun hiçbirine sahip olmayan kulübümüz maalesef var. Bu da almamız gereken ne kadar çok mesafe olduğu gerçeğini net bir şekilde gösteriyor.  Asıl güçlü temel tesisleşmedir. Birazcık sportif başarı baskısından kurtularak sürdürülebilir bir altyapı kurmaktır.  Bu olduktan sonra başarı gelir. Stadı olan bir takım da düşer. Ama toparlanması çok daha kolay olur. 2018 yılında Danışma Kurulumuzun da onayladığı çerçevede “ 2030 yılı hedefli İzmir Master Planı” esaslarına göre, her kulübümüz için beş unsuru da tamamlamak üzere böyle bir hedef koyduk. Bu hedefe ulaşmak için işbirliği ve dayanışma içinde çalışıyoruz. Stadyum inşaatlarının tamamlanmasında çok önemli katkılarımız oldu. Alsancak Mustafa Denizli ve Göztepe stadları tamamlandı. Mükemmel tesisler oldu. İzmir’e çok yakıştı. Karşıyaka Stadı ise en büyük üzüntümüz. Orada imar planı tadilatları, proje geliştirme ve ihale aşamalarına önemli destekler verdik. Sonrasında 5 yıl süren zorlu hukuk süreçlerini neredeyse tek başımıza takip ederek başarı ile sonuçlandırdık. İZVAK Yönetimi olarak üstlendiğimiz görevi başarı ile tamamladık. Şu anda sürecin yönetimi Karşıyaka Spor Kulübünde. Orada bir çalışma gurubu oluşturuldu. Çok yetkin isimler var. Sonuç alacaklarına gönülden inanıyoruz. Bundan sonra da bize düşen bir görev olursa memnuniyetle hazırız” dedi.  

Kaynak: HÜSEYİN DEMİR

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.