TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Futbol dünyasının unutulmaz isimlerinden biri olan Orhan Saka kimdir?

Yaşamı boyunca futbol ile ilgili birçok alanda faaliyet gösteren Orhan Saka kimdir? İşte Orhan Saka hakkında merak edilenler…

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 15:57
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 15:57
Kaynak: HABER MERKEZİ
Futbol dünyasının unutulmaz isimlerinden biri olan Orhan Saka kimdir?

Futbol dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Orhan Saka kimdir? Futbolculuk kariyerinin yanı sıra, spor kulübü yöneticiliği ve başkanlığı da yapan Orhan Saka, bu alanda yaptığı faaliyetler ile tanındı. Orhan Saka hakkındaki bilgileri, haberimizin devamında sizin için derledik.

Orhan Saka kimdir?

Orhan Saka, 30 Ocak 1949 tarihinde Çankırı'da dünyaya geldi. Türkiye Futbol Federasyonu'nun eski başkan vekillerinden ve Beşiktaş'ın eski yöneticilerinden biri olan Orhan Saka, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Orhan Saka, futbol kariyerine Karabük Gençlik'te başladı ve daha sonra Okmeydanı, Sakarya Esnafspor ve Dikilitaş kulüplerinde futbol oynadı. Aynı zamanda bu kulüplerde yöneticilik ve başkanlık yaparak futbol camiasında önemli bir rol üstlendi. Orhan Saka 1992-2000 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu üyeliği, 2000-2004 yılları arasında ise TFF başkan vekilliği görevlerinde bulundu. Bunların yanı sıra İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ve Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı gibi görevlerde spora hizmet etti. Evli ve 2 çocuk babası olan Orhan Saka, Türk futbolunda ve spor yönetiminde önemli bir figür olarak tanındı. Son olarak Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in danışmanlığını yürüttü.

Orhan Saka ne zaman öldü?

Orhan Saka, 11 Aralık 2013 tarihinde 64 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi Nakkaştepe Mezarlığı'na defnedildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.