Havaların sıcaktan soğuğa doğru geçiş yaptığı sonbahar mevsimi, gribal hastalıkların da başlangıcı oluyor. Vücudun yeni hava koşullarına adapte olmaya çalıştığı bu dönemde, tüketilen besinler vücut direncini doğrudan etkiliyor. Doğanın bir armağanı olarak, her mevsim belirli meyveler kendiliğinden yetişmeye başlıyor. Sonbahar aylarında da vücuda ihtiyacı olan vitamin desteğini sağlamak için meyve tüketimine özen göstermek gerekiyor. Sonbaharda sağlıklı bir yaşam için tüketebileceğiniz 5 meyveyi, haberimizin devamında sizin için listeledik.

Sonbaharda yenilebilecek meyveler

Sağlıklı bir vücudun olmazsa olmazlarından biri doğru beslenme olarak kendini gösteriyor. Günlük öğünlerin yanı sıra yeterli miktarda meyve yemek, kişilerin bedenini olumlu yönde besliyor. Sonbahar aylarında yenilebilecek meyveler hangileri, birlikte inceleyelim.  

Ayva

Bağışıklık sistemine ve vücudun diğer pek çok noktasına doğrudan fayda sağlayan meyvelerden biri olan ayva, sonbahar aylarında sıklıkla tüketiliyor. Ayvanın insan vücuduna olan faydalarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Cildin gençleştirir.

Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Sindirimi kolaylaştırır.

Kansızlık sorunu yaşayan kişilere iyi gelir.

Vücudu pek çok virüsten korur.

İçerdiği antioksidanlar sayesinde kanser hastalığında karşı korur.

Bağırsakta meydana gelebilecek hastalıkları önler.

Greyfurt

Besin değeri açısından oldukça yüksek değerlere sahip olan greyfurt, başta C vitamini olmak üzere içerisinde birçok vitamin barındırır. İsteğe göre meyve suyu olarak da tüketilebilen greyfurt, meyve halinde de direkt olarak tüketilebilir. Özellikle vücudun hastalıklara karşı olan direncini önemli ölçüde artıran greyfurtun başlıca faydaları şu şekildedir:

Lif açısından zengin bir meyve olması dolayısıyla kilo kontrolüne yardımcı olur.

Dr. Alan Shoemaker kimdir? Dr. Alan Shoemaker’den Kovid aşısı hakkında çarpıcı açıklamalar Dr. Alan Shoemaker kimdir? Dr. Alan Shoemaker’den Kovid aşısı hakkında çarpıcı açıklamalar

Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kabızlık sorunu olan kişiler için faydalıdır.

Kolesterolün dengelenmesini sağlar.

Kanda bulunan insülin seviyesini dengeler.

Cilt sağlığını korur.

Nar                   

Vücuda önemli miktarda kalsiyum, potasyum ve demir minerali katkısı sağlayan nar, içerisinde yer alan vitamin ve folik asit sayesinde çok yönlü bir koruma sağlar. Hem görüntüsü hem de lezzeti ile çok sevilen bir meyve olan nara, pek çok tatlıda da yer verilir. Narın başlıca faydaları şu şekilde karşımıza çıkar:

Gribal enfeksiyonları önlemeyi sağlar.

Kanser türlerine karşı korur.

Sindirim sisteminde meydana gelebilecek sorunları gidermeye yardımcı olur.

Hafızayı güçlendirir.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Hormon dengeler.

Cildin daha canlı ve güzel görünmesini sağlar.

Mandalina

Yemesi kolay, tadı güzel ve son derece sağlıklı bir meyve çeşidi olan mandalina, sonbahar aylarının favori lezzetlerinden biridir. İçerdiği yüksek lif ve vitamin oranları ile vücuda birçok faydası bulunur. Mandalinanın sağladığı faydalardan başlıcaları şu şekilde kendini gösterir:

Kemik gelişimine katkı sağlar.

Bol miktarda antioksidan ve C vitamini içerir.

İçerisinde yer alan A vitamini sayesinde göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Tansiyonu dengeler.

Yaşlanmayı geciktirir ve cildi güzelleştirir.

Kanser ve tümör gibi zor hastalıkların gelişimini engeller.

Ameliyat olan kişilerin yaralarının iyileşme sürecini hızlandırır.

Kalp sağlığını korur.

Armut

İçerdiği yüksek lif oranı, vitamin ve mineraller ile tam bir sağlık deposu olan armut, insan vücudu için çok sayıda faydası bulunan meyvelerden biridir. Bağışıklık sisteminin en büyük destekçilerinden biri olan armut, sonbaharda mutlaka tüketilmelidir. Armut yiyen kişilerin vücutlarına sağladıkları katkılar şu şekildedir:

Bağırsak sağlığına katkı sağlar.

Yiyeceklerin hazmedilmesini kolaylaştırır.

Kemik dokusunu güçlendirir.

Tok tutma özelliği sayesinde diyet yapan kişilere yardımcı olur.

Kalp sağlığını destekler.

Yüze uygulanması durumunda maske etkisi görür ve leke gidermeye yardımcı olur.

Kan basıncını düzenler.

Akciğer kanserine karşı korur.

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: D vitamini nedir, ne işe yarar, eksikliği nelere yol açar? İşte D vitamini açısından zengin besinler!

Kaynak: CANSU İREM AKÇAY