Biliyorsunuz ki ben sokak hayvanları hakkında köşe yazımda çok fazla yazı yazdım.

***

Bugün yine yer vermek istedim. Çünkü bugünden itibaren havalar çok fazla soğuyacak. Belki mevsim normallerinde olacak ama uzun zamandır sıcak geçen kış günleri birden soğuduğu için bizler mevsim normallerine inse bile havayı daha soğuk hissedeceğiz.

***

Bu dünya tüm canlılara ait ve tüm canlılar ile birlikte onların yaşam haklarına da saygı göstererek yaşamak çok daha huzurlu. Hep bu konuyu söyledim. Bir çok yerden de bu dünyanın sadece insanlara ait olmadığını artık duymaktayız.

***

Sokak hayvanları da ülkemizin bir gerçeği, onların yaşam haklarına saygı göstermeliyiz. Özellikle bu soğuk havalarda onların aç kalmalarına göz yummamak gerekli. Çok değil az bir yiyecek onları önüne koyabiliriz.

***

Soğuk havalarda yemek bulmakta da güçlük çeken hayvanların aç kalmalarına müsaade etmeyelim lütfen. Yemek artıklarınızı bile bir kap ile bahçeye, kapı önüne, sokakta duvar kenarını bir yerlere yemek bırakalım. Onlarında karınları doysun.

***

Ön önemlisi de, eğer siz yemek ve su bırakmak istemiyorsanız sokaktaki bu dostlarımıza yardım edenlere engel olmayın. Onlarla tartışmayı yardımcı olmuyorsanız da onlara karşı gelmeyin. İnanın bu da sizin bir yardımınız sayılır.

***

Sokakta yaşayan dostlarımızın aç kalmadığında saldırmadığını da göreceksiniz. Onların da insanlar gibi sevgiye de aç olduklarını bilelim. Bazen sevilmek için bile yaklaştıklarında korkan vatandaşlar oluyor ve sert davranıyorlar, lütfen sakin kalmaya çalışalım. Gerçekten birlikte yaşamayı başarabiliriz.

***

Soğuk kış günlerinde sokakta yaşayan dostlarımıza yiyecek ve su vermenin dışında özellikle araç sahibi vatandaşlarımızın araçlarını çalıştırdıklarında bir iki dakika bekleyerek ısınmak için motor bölümüne giren bir kedi veya kedi yavrusu varsa çıkmasını sağlayabilirler. Bu çok önemli hatta mümkünse özellikle tampona vurarak onun oradan çıkmasını sağlayabiliriz.

***

Kışın en çok karşılaşılan durumlardan birisi motor kaputu ve tamponlara kedilerin ısınmak için girmeler. Bu hususa hep birlikte dikkat edelim.

***

Sokak hayvanlarını, sokakta yaşayan dostlarımızı ihmal etmeyelim onlara yardım elimizi uzatalım.

İnanın hayat birlikte çok ama çok güzel.

***

Sadece bir tas su ve bir kap yemek onları mutlu etmeye yeter… Bunu hep birlikte yapalım.