Türk mutfağına özgü bir lezzet olan ve Ramazan aylarında sofraların aranan ismi haline gelen "Ramazan Pidesi", Osmanlı'dan günümüze gelen 500 yıllık bir gelenek. Bir ekmek türü olarak Ramazan aylarında severek yediğimiz pideyle ilgili bunları biliyor muydunuz? İşte Ramazan Pidesi ile ilgili 4 leziz bilgi ve evde Ramazan pidesi tarifi:

1-İsmi nereden gelmektedir? 
Anadolu'ya gelen Türklerin, farklı ekmek çeşitleri üretmeye başladığı, Osmanlı döneminde ise pide ve ekmeklerin Topkapı Sarayı'nda, has fırın adı verilen bir bölümde pişirildiği bilinmektedir. Osmanlı zamanı insanlar, pide yaptırmaya giderken yanlarında taze yumurta, çörek otu ve susam da götürürlerdi. Pide ismi, Osmanlı döneminde bir çeşit ekmek olan "fodula"dan gelmektedir.

2-Pişmeden hemen önce şifalanır ya da yumurta sürülür
Pide hazır olunca fırına vermeden önce, üzerine un ve su karışımının kaynaması ile elde edilen "şifa" adlı sıvı sürülür. Pidenin kuru çıkmaması yapılması gereken bu işlem yerine bazı yerlerde pidelere şifa yerine yumurta sürülür. 

3-Anadolu'da "Tırnaklı" adı ile satılır
Türkiye'nin farklı bölgelerinde farklı isimler verilen "pide"ye Anadolu'nun bazı yörelerinde, "tırnaklı" adı verilir. Tırnaklı adı; fırın ustalarının pideyi yaparken hamuru parmak uçlarıyla tırnaklayarak şekil vermesinden gelmektedir.

4- Bazı ülkelerde benzerine "pita" denir
Dünyanın farklı ülkelerinde, pideye en çok benzeyen ekmeğe "pita" adı verilmiştir. Pide, pita, pitta gibi farklı telaffuzları olsa da tadları birbirine çok benzeyen bu ekemk türü, bir çok ülkede satılmaktadır.

EVDE RAMAZAN PİDESİ NASIL YAPILIR? 

MALZEMELER:
3 su bardağı un
(1 bardak durum buğdayı tercih edilebilir)
1 çay kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 paket kuru maya
1 yumurta
1 yemek kaşığı tereyağı
3/4 su bardağı ılık su
Yarım su bardağı süt
1 yumurtanın sarısı ve çörekotu (Üzerine konulması için)

Özel öğrenciler eğlenceli deneyler yaptı Özel öğrenciler eğlenceli deneyler yaptı

TARİF:
Derin bir kaba maya, süt ve şeker alınır. Maya eriyene kadar yaklaşık 10 dakika malzemeler bekletilir. Ardından diğer malzemeler ilave edilir. Hamur yumuşak bir kıvama gelene kadar yoğrulur. Elinize yapışmayacak bir kıvam elde ettikten sonra pide hamurunun 40 dakika mayalanması beklenir. Hamur parçalara ayrılır. Tezgaha un serpilir ve her parçaya el yardımıyla ya da merdaneyle şekil verilir. Hamur güzelce yağlanılan tepsiye yerleştirilir. El, unlu sulu karışıma batırılarak önce kenar kısımlara sonra orta kısma iyice bastırılarak kare veya baklava dilimi şekli verilir. (Bu işlemi yaparken pişerken şekillerin kaybolmaması için sürekli elinizi unlu sulu karışıma batırmalısınız.) Şekil verdikten sonra hamurun mayalanması için yarım saat daha bekletilir. Üzerine çörek otu serpilir. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında kızarana kadar pişirilir. HABER MERKEZİ