TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yerel seçimlere katılacak adayların listeleri kesinleşti

31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne katılabilecek siyasi parti ve bağımsız adaylara ilişkin kesin listeler, il ve ilçe seçim kurulları tarafından ilan edildi.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 10:41
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 10:41
Kaynak: AA
Yerel seçimlere katılacak adayların listeleri kesinleşti

31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne katılabilecek siyasi parti adayları ve bağımsız adaylara ilişkin kesin listeler, il ve ilçe seçim kurulları tarafından ilan edildi. İl seçim kurulları, birleşik oy pusulalarının basımına başlayacak ve basım tamamlandıkça ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımını gerçekleştirecek.

Yerel seçimlere dair Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) ilan ettiği seçim takvimi işlemeye devam ediyor. Takvime göre, seçime katılma yeterliliğine sahip siyasi partiler ve bağımsız adaylar, 20 Şubat'ta il ve ilçe seçim kurullarına adaylık listelerini sundu.

İl ve ilçe seçim kurulları, siyasi partilerin verdiği aday listelerini inceledi ve eksiklikleri belirledi. Eksikliklerin tamamlanmasının ardından geçici aday listeleri ilan edildi.

Geçici aday listeleri üzerinde yapılan incelemelerin ardından siyasi partiler, aday listelerindeki eksiklikleri gidererek ilgili seçim kurullarına bildirdi.

Bugün, siyasi parti ve bağımsız adaylara ilişkin kesin listeler, il ve ilçe seçim kurulları tarafından ilan edildi. Listeler, il ve ilçe seçim kurulu binalarında kamuoyunun erişimine açıldı.

Adayların ilanından sonra, adaylık süresi boyunca istifa durumları dikkate alınmayacak, ancak seçildikleri takdirde istifaları geçerli olacak ve yerlerine sıradaki adaylar seçilmiş sayılacaklar. Ölüm durumunda da aynı prosedür uygulanacak.

Listelerin ilan edilmesinin ardından, il seçim kurulları birleşik oy pusulalarının basımına başlayacak. Basım işlemi tamamlandıkça pusulalar, belirlenen plan doğrultusunda ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilecek.

Kaynak: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.