TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Uysal İzmir’den seslendi: Seçimlerde ittifaka kapılar kapandı

Demokrat Parti İzmir 16. Olağan Kongresi’nde konuşan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, eleştiri oklarını iktidara ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e döndürürken Mart 2024 yerel seçimlinde ittifaka da kapıları kapattı

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2023 12:01
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Uysal İzmir’den seslendi: Seçimlerde ittifaka kapılar kapandı

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, partisinin İzmir 16. Olağan Kongresi’nde konuştu.

Uysal, ekonomi ve son dönemde gündeme gelen ‘yolsuzluk dosyaları’ üzerinden iktidarı yayım ateşine tutarken yerel seçimlerde ittifaklara da kapıları kapattı. Uysal ayrıca isim vermeden Mayıs seçimleri sonrasında sert çıkışlarıyla gündeme gelen İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener’e de isim vermeden tepki gösterdi. Uysal ayrıca, “Demokrat Parti’nin güneşi hep İzmir’den doğmuştur hep de İzmir’den doğacak” sözleriyle İzmir’de iktidar mesajı verdi.

SANKİ ONLARDAN ÖNCESİ YOK

Sözlerine mevcut iktidarı eleştirerek başlayan Uysal, AK Parti’nin 2002 öncesini yok saydığını ifade ederek “Siyaset zor zanaat. Sorumluluğu ve vebali büyük. Milletin emanetine sahip olmanın şuuruyla sorumluluğu daha da katmerlenen bir fonksiyon. O açıdan büyük bir yolculuğun içinden geliyoruz. Bugünlere kolay gelinmedi, bu yollar kolay açılmadı. Türkiye’yi 3 Kasım 2002’den öncesini yok sananlara sesleniyorum Türkiye bugünlere kolay gelmedi. Kendilerinden önceki Türkiye’yi yok saymak için çabalasalar da gözlerini kapatsalar da cumhuriyetin 100. Yılında cumhuriyeti görmezden gelseler de biz buradayız. Demokratlar burada. Milletimiz görüyor ve idrak ediyor. Milletten başak rıza ve güç arayacağımız başka bir yer yok. Devletlerin ve milletlerin hayatında zaman zaman buhran dönemleri olur bugün içinde bulunduğumuz dönem de milletimizin ve devletimiz böyle bir zihin karışıklığını yaşadığı, bilerek ve istenerek insanımızın zihninin bulandırıldığı bir zaman dilimidir. Yeni bir dünya kuruluyor Yeni yeni siyasi ve iktisadi olarak güç merkezleri yükseliyor. Bizim iddiamız da Türkiye’yi ve Türk milletini bu tarihi rekabette hak ettiği yeri almasıdır. Türk demokrasisinin açığının milletimize maliyetini ödüyoruz bugün. Bugün istikametini kaybetmiş bir Türkiye fotoğrafıyla karşı karşıyayız. İnsanımızın bunu hak etmediğini biliyoruz. Ya bir yol açacağız ya bir yol bulacağız. Bir yol açmak mecburiyetindeyiz. Siyasetin, milletin taleplerine çözüm üretemediği ortada. Bugün iktidar sahipleri, ‘Size hukuku ve demokrasiyi sunmayı öteleyebiliriz. Çünkü devlet birtakım tehlikelerle karşı karşıya’ diyebilir. İşte marifet de oradadır. Demokrasiyi de devletin ikamesini de aynı anda sunmaktır. Maalesef bugün sağlıklı işleyen bir demokrasimiz olmadığı için kaynaklarımız heba oluyor. Bu ülkenin yetişmiş insan gücü tarihinde olmadığı kadar bu ülkeye küsmüş durumda. Amaçları belli. Ama onlara inat bu vatana hep beraber sahip çıkacağız Onlar istiyor diye bu ülkeyi terk edecek falan değiliz. Bu ülke hepimizin. Onun için bu ülkede nimetleri de külfetleri de ortak paydada eşit paylaşalım. Devletin her türlü imtiyazından yararlananlar bugün bir hikaye anlatıyorlar. Bu ülkeye sanki Müslümanlık da elektrik de onlarla birlikte geldi. Sanki onlardan öncesi yok. Ama öyle değil! Bütün zorlamalara rağmen adeta senin önünden kütük kaparcasına bu ülkenin kurucu altyapısını kurmak için Menderes'i de Özal’ı da bu ülkeyi kurmak için çalışmıştır. Şimdikiler bu isimleri ihtiyaç duydukları kadar bahsetsinler. Sorun yok. Milletimizin hafızasındadır zaten bu büyük devlet adamları. Bu büyük ülkeyi bu girdabın içinden elbette çıkaracağız” dedi.

BU OLANLAR HEPİMİZİ SARSMALI

Ülkede her geçen gün artan ‘alışmışlık ve kanıksama’ kültürünün sona ermesi gerektiğinin altını çizen Uysak, “Bugün her sahada sistematik düşüşler yaşıyoruz. Demokrasi ve hukukta küme düşmemizin bedelini eğitimden başlayarak her alanda yıkıma dönüştürecek hadiseler yaşıyoruz. Bir yandan kendi yetişmiş insan gücünüzü yurt dışına kovalayacaksınız bir yandan da niteliksiz insanları ülkeye doluşturacaksınız. ‘Suriye’de rejimi değiştireceğiz’ diyenlerin… Kapınızda binlerce sığınmacıyı bulacağınız aşikar. Şimdi hiç oralı değiller. Sanki bu politikanın sahibi onlar değiller. Sanırsınız Türkiye’de tutarlılık sadece muhalefetin sorumluluğunda. Neyi dillerine pelesenk ettilerse bütün o değerlerin içini boşalttılar. 20 yıllık iktidarın sonunda elde avuçta ne kaldıysa şimdi de onları satmanın peşindeler. Hepimiz sarsılmalıyız. Bu olanlar bitenler hepimiz sarsmalı. Kanıksandığı için ses verenlere kulak tıkıyorlar. Kanıksamamalıyız. Bir deprem felaketi yaşadık. Bu felakette ölenlerin sayısını bile net vermiyorlar. Bunar da bizi sarsmıyor. O açıdan kendimize doğru soruları sormak ve doğru cevapları bulmak dışında hiçbir çaremiz yok” ifadelerini kullandı.

BİRTAKIM SOSYAL MEDYA FENOMENLERİNİN OLUMSUZLUKLARINI KONUŞUYORUZ

Özellikle son dönemde gündeme gelen sosyal medya fenomenleri ‘yolsuzlukları’ ve ‘Fatih Terim Fonu’ olarak bilinen fon dolandırıldığı üzerinden de iktidara tepki gösteren Uysal, “Milletimizin talepleri ortadayken iktidarın da talebi var. Onların tek bir talebi var. Bir kişi, onun ailesinin ve yakın çevresinin iktidarını sürdürmek. Özellikle suçüstü yakalandıktan sonra hukuku katlederek var gücüyle çalışıyorlar. Demokratik tavır alanlarının sınırları her geçen gün daraltılıyor. Bizim mücadelemiz de bunu tersine çevirmek için. Demokrasi, insanımızın eşit fırsata sahip olması demek. Son 10 günde yaşananlara baksak Türkiye’deki fiili iktidar ve kurduğu fiili rejimin bütün kimyasını çözebiliriz. Biz kimi konuşuyoruz? Birtakım sosyal medya fenomenlerinin olumsuzluklarını konuşuyoruz. Kayıt dışı bir ekonomide olup biten bir teknik direktörün ismiyle anılan bir fonu konuşuyoruz. Futbolcuymuş, ünlüymüş yok. Herkes yaptıklarının bedelini ödeyecek. Her gün İçişleri Bakanının yaptığı operasyonları konuşuyoruz. Adama sormazlar mı ’Bütün bunlar olurken siz neredeydiniz’ diye konuştu.

BAZI MİLLETVEKİLLERİ GANİMETTEN PAY ALABİLMEK İÇİN…

Mayıs seçimlerinde Millet İttifakı içinde yer alan ancak seçimlerden sonra AK Parti’ye geçen İYİ Partili milletvekillerine de isim vermeden ‘ganimet’ eleştirisi yapan Uysal, “Türkiye’de kamu düzeni sarsılıyor. Ama bugünler gelip geçecek. 2-3 yıldır aleni ahmaklıklarında gizli hikmet arayalım diye bir çaban var. Sayın Erdoğan, ‘Ekonomistim’ diyerek bazı tercihler yaptılar. Şimdi tersine döndüler. Şirin gözükmek için Maliye Bakanı bazı şeyler söylüyor. Ama Türiye2nin bu noktaya niye ve nasıl geldiğini hiç söylemiyorlar. Ekonomiden başlayarak senkronize bozulmalarla karşı karşıyayız. Türkiye bu kafayla giderse, bu yanlış politikalarla uluslararası alanda kaynak sağlayalım gemiyi yüzdürelim diyecekler. Türkiye’nin bütçesi ve açığı belli. Hedefler ne oldu? 2023’ü söyleyen yok. Hep 2053’ten bahseder oldular. Ekonomide yapılan yanlışın bedelini yanlışı yapanlar ödesin diye Mayıs ayında bit mücadele verdik. Elbette içimize sinmeyen işler de oldu. Bu tarihi kritik dönemde bizi bağlayan tek bir şey var. O da bu vatanın geleceğe Kendilerini kurtarmak için ülkeyi yakmayı göze alanlar karşı seçimlerde bir tercih yaptık. Bu tercihlerden de hiçbir pişmanlığımız yok. Neyi neden yaptığımızın idraki içindeyiz. Günübirlik siyaset yapmıyoruz. Zor zamanlardan geçerek geldik ama irademizin üzerine hiçbir gölgeyi düşürmedik. Kolayı seçebilirdik. Çünkü seçenler var. Seçtiğimiz birtakım genel başkanlardan, milletvekillerinden ganimetten pay alabilmek için iktidar kanadına geçenler var. Ama biz Uhud okçuları gibi olduğumuz yerdeyiz. Ama bugünler gelip geçecek” dedi.

Demokrat Parti mensuplarına seslenen Uysal, şunları söyledi; “Eğer Türkiye, büyüklüğüne denk bir siyasi akılla buluşturulmazsa daha büyük kayıplar yaşanacak. Sağımızdan solumuzdan çok şey söylenebilir. Onların hiçbir kıymeti yok. Milletin tarihi hepimize çok şey söylüyor. Doğruyla yanlışın yer değiştirdiği, çıldırma durumuna gelmiş olsak da kendilerini merkeze koyanlara inat milletin davasını başarıya ulaştıracağız. Ama bunun icapları var. İcaplarını da hep beraber yapmak durumundayız. Bir şeyi ifade etmek istiyorum. Kendi yapmadığım hiçbir fedakarlığı madden ve manen hiçbir arkadaşımdan istemedim. O yüzden bir adanmışlık duygusuyla tüm teşkilatlarımızla ayağa kalkmalı ve mücadeleyi büyütmeliyiz. Milletin geleceğinin nabzı atması gereken mecrada yani Demokrat Parti’de akmalı. Bu kavgayı hep beraber vermeliyiz.

KOLAYA KAÇMADAN KENDİ MÜCADELEMİZİ VERMELİYİZ

Yerel seçimlere ittifak değil parti bayrağıyla girileceğini söyleyen Uysal, “Günübirlik pop-star figürleri üzerinden siyaset yıllardır dizayn edilmeye çalışılıyor. Ama biz neyi neden yaptığımızı biliyoruz. O yüzden bu pınarın bize bahşettiklerini geniş kitlelerle buluşturmak zorundayız. Kucaklaşmak zorundayız. Önümüzde kısa ve makul bir zaman var. Seçim takvimi 1 Ocak’ta başlayacak. O zamandan itibaren değişen siyasi dengelerde, ittifak girişimleri, siyasette kolaya kaçmak isteyenler. ‘Aman şunları anlaşsın da ben aday olayım’ diyen kolaycılar türedi Biz kolaya kaçmadan kendi mücadelemizi vermeliyiz. Yoksa ülkede bir kayıkçı kavgası var. Çark döndükçe herkes payını alıyor ama sonra yine aynı düzen. Zor olduğunu biliyoruz. Milyar dolarlık bütçelerin karşısında mücadele edilir mi? Evet edilir. İman gücüyle edilir. Çarkları gıcırdatmayacak kadar biraz paraya ihtiyaç var. Para ihtiyacı milletten siyaseti kopardı. DP olarak temek isyanımız şudur. ‘Bunları gitsin de milleti biraz biz yağmalayalım’ diyenlerden değiliz. Bunu diyenlerin de karşısındayız” ifadelerini kullandı.

DÖRT NALA FELAKETE GİDİYORUZ

Ekonomi üzerinden de eleştirilerde bulunan Uysal, “Sayın Erdoğan dün açıklama yapmış. Asgari ücrete bir kez zam yapılacakmış. Bir de beylik lafı var. ‘Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz’ diye. Allah muhafaza bir de ezdirseniz ne olacaktı! 4 yılda doğalgaza yüzde 400 zam gelmiş. 20 yılda toplumda 3 kesim büyük kesim yaşadı. Emekliler ve dar gelirliler, çiftçiler ve esnaflar. Türkiye’de bugün enflasyonu düşürdüklerini söylüyorlar. Neymiş ekonomiyi yavaşlayacakmışız, talebi düşürecekmişiz. Tüketimi azaltacakmışız. Türkiye’nin çok çıplak bir gerçeği var. Hacimce küçük katma değerleri büyük malları ithal eden, hacimce büyük katma değeri küçük malları ihraç eder durumdayız. Bunu tersine çevirmeliyiz. Bunlar da yetmezmiş gibi Bütünşehir Yasası’yla yok edilmiş köylerin mallarına kalındı. Onları haraç mezat satıyorlar. Ama kime satıldığını bilmiyoruz. Bu gidilen yol yol değil. Dört nala felakete gidiyoruz Ama bunu söylememiz yetmiyor. Hakları gasp edilmiş ve yoksullaştırılmış kitleler dini ve milli hamasi söylemlerle hala varlığını sürdürüyor” dedi.

BİZİM AMACIMIZ MAĞLUBİYETTEN KÜÇÜK BAŞARILAR ÇIKARMKA DEĞİL

İsim vermeden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Mayıs genel seçimleri sonrasındaki söylemleri üzerinden de tepki gösteren Uysal, “Her bir vatandaşın sorumluluğu var. Bir yandan kendi hakkını gasp edenlere oy verirsek söylenecek söz kalmaz. Belki sosyal yardımlara muhtaç hale getirilmeleri birtakım zorunluluklar oluşturuyor olabilir ama Allah hepimize akıl vermiş. Her şey ortadayken milletimizin gözlerini kapamasına müsaade edemeyiz. Milletimize anlatacağız, ihbar edeceğiz. Vicdanı kararlaştırılmış insanları uyandırmaktır bizim vazifemiz. Bu kör koridora tek günde girmedik tek günde çıkamayacağız. Biz Mayıs yanında belli bir noktaya getirdik. Evet birtakım eksiklerimiz vardı. Ama şimdi bazıların yaptığı gibi ‘Biz söylemiştik’ demiyoruz. Biz de çok şey söylemiştik .Bizim amacımız mağlubiyetlerden birtakım başarılar çıkarmak değil. Konuşmaya gelinirse bizim de elimiz armut toplamıyor” diye konuştu.

“NAMUSSUZLARLA KAZANACAKSAK KAYBEDELİM GİTSİN”

Son olarak Anayasa değişikliği tartışmalarına da değinen Uysal, işbirliklerine kapıları kapatırken sert sözler kullanarak şunları söyledi; “Bir anayasa değişikliği diyorlar. Anayasa değişikliği diye iktidarın aparatı olacakların yolu açık olsun. Biz aparatları olmayacağız. Zaten Tayyip Bey’i kurtaracak düzen yok. Birtakım çok iyi bildikleri oyunlarla milletin hakkını ve oyunu gasp ederek, milletimizin elindeki ekmeği çalarak bu işi yapabilirler. Ama biz inandığımız yoldan sonuna kadar yürüyeceğiz. O yüzden namussuzlarla kazanacaksak kaybedelim gitsin!”

DP GÜNEŞİ HEP İZMİR’DEN DOĞMUŞTUR

Üstü kapalı olarak yerel seçimlerde İzmir’de iktidar mesajı da veren Uysal, “Güneş belki doğudan doğup batıdan batabilir. Ama Demokrat Parti’nin güneşi hep İzmir’den doğmuştur hep de İzmir’den doğacak” diye konuştu.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Kongrede ‘DP ve İzmir benzeşliği’ mesajı: DP’nin İzmir’de performansının yükselmesi demek…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.