TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tunç Soyer’den Cemil Tugay’ın sitemlerine cevap!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Cemil Tugay’ın açıklamalarına cevap verdi

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2024 15:57
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2024 16:04
Kaynak: HABER MERKEZİ
Tunç Soyer’den Cemil Tugay’ın sitemlerine cevap!

dokuz8HABER’e konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kendisi yerine aday gösterilen Cemil Tugay’ın eleştirilerine yanıt vererek, “Kendisini tüm açılışlara davet ettik ancak binlerce İzmirliyle buluştuğumuz etkinliklerin hiç birine gelmedi, yine kendisiyle iki defa randevulaştık ancak bunlar da kendisi tarafından iptal edildi” dedi.

İKİ RANDEVUYU DA KENDİSİ İPTAL ETTİ

dokuz8HABER Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Biçici’ye konuşan Tunç Soyer, Cemil Tugay'a ekibiyle birlikte brifing vermek istediklerini ancak bunun için belirlenen iki randevunun da program yoğunluğu gerekçesiyle tek taraflı olarak Cemil Tugay tarafından iptal edildiğini söyledi.

Soyer, Tugay'ın son dönem yaptıkları açılışların hiçbirine davetli olduğu halde katılmadığını dile getirerek, "İZSU Toplu Açılış Töreni, Çiğli Tramvayı açılışı, Örnekköy Kentsel Dönüşüm Anahtar teslim Töreni, Narlıdere Metrosu açılışı gibi benimle yan yana gelebileceği, binlerce insanın bir araya geldiği birçok tören ve açılışa kendisini davet etmemize rağmen hiçbirine katılmadı. Bunu söyleyip bir yorumda bulunmayayım" dedi.

İşte Soyer’in hakkındaki eleştirilere verdiği cevaplar:

Sayın Tunç Soyer, İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’yla Gaziosmanpaşa Yaşam Merkezi açılışına katıldınız ve burada yaptığınız konuşmayla Ekrem İmamoğlu’na güçlü vurgularla destek açıklaması yaptınız. Bunun üzerine İzmir’de bu dönem sizin yerinize Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilen Cemil Tugay size sitemde bulunduğu bir açıklama yaparak  İzmir’de seçim sürecinde onun yanında yer almadığınızı ve hatta başka şehirlerdeki adaylar için çalıştığınızı söyledi, siz bu eleştirelere ne yanıt vermek istersiniz?

Sayın adaya İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışmaları ile ilgili ekibimle birlikte brifing vermeyi teklif ettim. İki kez tarih belirlememize rağmen programına uymadığı gerekçesiyle kendisi tarafından iptal edildi. Ayrıca İZSU Toplu Açılış Töreni, Çiğli Tramvayı açılışı, Örnekköy Kentsel Dönüşüm Anahtar teslim Töreni, Narlıdere Metrosu açılışı gibi benimle yan yana gelebileceği, binlerce insanın bir araya geldiği birçok tören ve açılışa kendisini davet etmemize rağmen hiçbirine katılmadı. Bunu söyleyip bir yorumda bulunmayayım.

Özellikle İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun seçim çalışmasına katılmanız çok konuşuldu…

Olayın gerçeği şudur: Ben 5 yıl boyunca kader birliği yaptığım, birlikte yakın çalıştığımız büyükşehir belediye başkanlarıyla seçim öncesi son kez görüşüp hem son değerlendirmeleri yapmak hem de benim kendilerine sunabileceğim bir katkı var mı diye sormak istedim. 7 Mart Perşembe günü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’la görüştüm. Bu düşünceleri paylaştım. Seçim sürecinde ihtiyaç halinde emrinde olduğumu söyledim. Ertesi gün yani 8 Mart’ta da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na gittim. Ancak Ekrem İmamoğlu ile görüşme talebimizi ilettiğimizde sayın başkan hem görüşme randevusu verdi, aynı gün seçim çalışmasına katılmam için program yaptı. Ben de severek katıldım. Bundan sonra da bana ihtiyaç duyduğu yer ve zamanda yanında olduğumu kendisine ilettim. Durum bundan ibarettir.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de sizin İzmir’de de seçim çalışmasına katılmanız gerektiğini belirten açıklamalar yaptı. Buna ne diyorsunuz?

Ben aday belirleme aşamasında da aday belirlendikten sonra da sahadan hiç çekilmedim. Partimin bir neferi olarak görev süremin son saatine kadar da sahada başarısı için çalışmaya devam edeceğim. Ancak genel başkan seçildikten sonra bir kez bile partisinin üçüncü büyükşehir belediye başkanlığı makamını ziyaret etmeyip, hiçbir açılış törenimize katılmayıp bu sözlerin söylenmiş olmasına şaşırıyorum. Üstelik katıldığı her televizyon programında memnuniyetsizlik veya başarısızlık nedeniyle değiştirdiğini söylediği bir başkandan seçim ortamında kendi belirlediği adaya destek istemesini de anlamakta zorlanıyorum.

BEN CHP'LİYİM VE SONUNA KADAR PARTİDE KALACAĞIM, BAŞARISI İÇİN ÇALIŞACAĞIM

‘Benim iki eserim vardır; biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir’ diyen Atatürk’ün izinden yürüyerek ikisinden de asla vazgeçmeyeceğim. Kimse benim CHP’liliğimi, parti sadakatimi sorgulayamaz. Sorgulatmam…Son cümlem; ben CHP’liyim ve sonuna kadar bu partide kalacağım. Başarısı için çalışacağım.

Ne olmuştu?

CHP Kurultayı sürecinde Kemal Kılıçdaroğlu’na en güçlü desteği veren isimlerden olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer CHP Kurultayı’nda yeni genel başkan seçilen Özgür Özel tarafından tekrar İzmir Büyükşehir adaylığına gösterilmemişti. Soyer yerine Kurultay’da Özgür Özel’i destekleyen tek İzmir belediye başkanı olan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay aday gösterilmiş ve bu tercih eleştirelerin hedefi olmuştu. Tunç Soyer de aday belirleme süreciyle ilgili serzenişlerini açıkça ifade etmişti. Başkanlıkta son günlerini yaşayan Tunç Soyer 8 Mart’ta İstanbul’a gelmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla birlikte Gaziosmanpaşa Yaşam Merkezi  açılışına katılmıştı. Açılışta konuşan Soyer, “Ekrem Başkan beş yıldır İstanbul’a tutkuyla, sevgiyle, aşkla baktı. Şimdi sıra bizde, ona sahip çıkma sırası bizde. Çünkü İstanbul ve Türkiye’nin kaderi ortak. İstanbul bir kez daha nefes alacak, Türkiye’de hep beraber nefes alacağız. Şimdiden zaferimiz kutlu olsun” sözleriyle İmamoğlu’na destek istedi.

İmamoğlu da konuşmasında Soyer’in İstanbul’da kendisiyle beraber çalışacağını söyledi ve “Biz, beş yıl boyunca Tunç Bey gibi, 11 büyükşehir belediye başkanı arkadaşımızla kader birliği yaptık. Omuz omuza olduk. Güzel işler yaptık. Eksiklerimiz olabilir. Ama biz, birikimlerimizle yan yana olmaya, omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Bizim birliğimizi, bizim dostluğumuzu, bizim kardeşliğimizi kimse bozamaz. Yolumuz bir bütündür” dedi. Bu tablo hem İzmir siyasetinde, hem de genelde yeni tartışmalara neden oldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.