TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TKP: Çiğli'yi dönüştüren rant değil halk olacak

Türkiye Komünist Partisi (TKP), İzmir Çiğli'de bulunan Çiğli Kasaplar Meydanı'nda miting düzenledi

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2024 20:00
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2024 20:00
Kaynak: BÜLTEN
TKP: Çiğli'yi dönüştüren rant değil halk olacak

Türkiye Komünist Partisi (TKP), İzmir Çiğli'de bulunan Çiğli Kasaplar Meydanı'nda Büyük Çiğli Mitingi'ni düzenledi. "Çiğli'yi dönüştüren rant değil, halk olsun" çağrısıyla gerçekleşen mitinge Çiğli halkının ilgisi yoğundu.

Toplu sözleşme hakları engellendiği için greve çıkan Abalıoğlu Lezita işçileri, Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan IFFCO'nun sendikalaştıkları için haksız nedenlerle işten attığı ve işe geri alınmak için fabrika önünde direnişe geçen IFFCO işçileri de mitinge katılım gösterenler arasındaydı.

Savaş Sarı: İzmir’i satışa çıkaran zihniyete karşı tek çıkış...

Mitingin ilk konuşmasını Türkiye Komünist Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Savaş Sarı yaptı.

Sarı, tam 21 gün sonra gerçekleşecek seçimlerde TKP'nin emekçi halkı Zübükler karşısında seçeneksiz bırakmamak için İzmir'in tüm ilçelerinde oy pusulasında yerini alacağına dikkat çekerek şunları söyledi:

"Dostlar, kenti yönetenler ya da yönetmeye aday olanlar bir sürü proje sıralıyorlar bugün, daha önce de sıraladılar. Ama bugüne kadar hiçbir sorunu çözemediler, üstelik her geçen gün sorunlar daha da katlanıyor. Yerel yönetime göre ise suçlu sadece AK Parti hükümeti, AK Parti hükümetine göreyse suçlu CHP yönetimlerinin iş bilmemesi, iş yapmaması... Dostlar, bu kişiler İzmir'in çıkışını yerli ve yabancı holdinglerin İzmir'e gelmesinde görüyor. İzmir'in sorunları işte bu zihniyetle yönetildiği için çözülmüyor. Bu zihniyet, İzmir'i satışa çıkarıyor, İzmir düzen partilerinin elinde yaşanamaz hâle geliyor. Biz ise İzmir için tek çıkış yolu komünist belediyeciliktir diyoruz. Makamlar Zübüklerin değil, makamlar halkın olacak!”

Emel Diril: Belediye binasının yedinci katını yasaklayacağız

Sarı'nın ardından sözü TKP Çiğli Belediye Başkan Adayı Av. Emel Diril aldı. "Selam olsun Çiğli'nin mahallelerinden, Organize Sanayi Bölgesi'nden, atölyelerinden gelen emekçilere, kadınlara, gençlere, belediyemizi Zübüklere kapatıp halka açmak için ben de varım diyen dostlara" ifadesiyle Çiğli halkını selamlayan TKP Çiğli Belediyesi Başkan Adayı Diril şunları söyledi:

"Çiğli'nin tekstil fabrikalarında, atölyelerinde gün görmeden çalışan tekstil işçisi kadınlar burada bizimle, sendika üyesi oldukları için işten çıkarılan IFFCO işçileri burada bizimle, maaşlarını alamayan Çiğli Belediyesi işçileri burada bizimle. Peki kimler burada, aramızda değil biliyor musunuz dostlar? Patronlar değil, müteahhitler değil, gericiler değil, Zübükler değil. Onlar aramızda yok, olamazlar da! Kim bu Zübükler dostlar? Çiğli Belediyesi işçilerinin eyleminde AK Parti'nin belediye başkan adayı vardı. AK Parti'nin adayı, AK Parti'nin adayı değilmiş gibi seçim çalışması yürütüyor. Hafta içi belediye işçilerinin eylemine de geldi ve onlarla Çav Bella söyledi. Yüzü kızarmadan da akşamına patronlarla Çiğli'yi nasıl yağmalayacağını planladı. İşte bunlardır Zübükler. TKP komünist belediyecilik anlayışıyla belediye kaynaklarını bu yağmacılara, talancılara, rantçılara kapatacak. Belediye binasının yedinci katını patronlara, müteahhitlere yasaklayacak!"

Kemal Okuyan: Zübüklük sağcılara özgüdür

TKP Çiğli Belediyesi Başkan Adayı Av. Emel Diril'in sık sık coşkulu alkışlarla, ıslıklarla ve sloganlarla bölünen konuşmasının ardından söz alan Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan, "Sevgili Çiğlili yurttaşlar, direnen işçi kardeşlerim, hepimiz ve ben de hoş geldim, hoş geldik" diyerek Çiğli halkını selamladı. Okuyan, "Dostlar, biliyorsunuz, Erdoğan da Zübüklerden şikayet etti geçenlerde. O hâlde bize de  Zübüklük nedir anlatmak düşüyor" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Size bir tanım okumak istiyorum Çiğliler, bakalım Zübük kimmiş. Zübük: Kendi çıkarları için her şeyi mübah sayan kişi, emek hırsızı, halkın emeğini çalmak için siyaset yapan kişi, ahlaksız, kalleş, palavracı, dönek... Uzayıp gidiyor. Dostlar, yurtsever, devrimci romancı Aziz Nesin'in 1961 yılında yazdığı Zübük romanından bu tanım. Sonra filmi de çevrildi, başına gelmedik kalmadı o filmin de; sansürlendi, yasaklandı... Yahu, bu sözü kullanan Aziz Nesin, Erdoğan gibiler tarafından hapislere atıldı, eziyet gördü, yakılmaya çalışıldı! Biz bu sözü Yaşar Kemallerden, Aziz Nesinlerden, onurlu aydınlardan öğrendik. Zübüklük sağcılara özgüdür, Erdoğan boşuna uğraşmasın. E başka kimdir Zübük? Dün aday yapmak istediği kişiyi aday yapamayınca bugün yerden yere vurandır Zübük, halkın vicdanına kalmış olan inanç hakkını kendi cebini doldurmak için istismar eden, cami avlusunda her gün selfie çektiren, namaza durduğunda etrafına kameramanları toplayandır. Mustafa Kemal ve arkadaşlarını iki ayyaş diye yaftalayıp, oy toplamak için meyhane meyhane gezendir! 4-5 yaşındaki çocuklara maket mezar yaptırmak, koyun kestirmektir Zübüklük. Tarikatlerle, cemaatlerle çocuklarımızın neşesini çalmaktır. Peki dostlar, neden 2028 diyorlar? Emekçinin, işcinin, emeklinin oyalanmasını istiyorlar da ondan. Çünkü 1 Nisan'da işler daha da zorlaşacak. Faturalar şişecek, küçük esnaf batacak, emekliler deseniz, emekliler ölse bu iktidar sevinir! İşte, biz bu seçime gencimiz, yaşlımız, emekçimiz umutlu olsun diye giriyoruz. Nasıl umutlu olacağız? Bu Zübüklerin değil, emekçilerin partisine, komünistlere oy vereceğiz dostlar. Komünist belediyelerin sayısını artıracağız. Her belediye meclisine bir komünisti sokacak, hırsızların tepesine dikeceğiz. İşte böyle umutlu olacağız, umudu yaratacağız."

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan'ın coşkulu alkışlarla sona eren konuşmasının ardından sahneye TKP İzmir Belediye Başkan Adayları ve Çiğli Belediye Meclis Üyesi Adayları davet edildi. Uzun alkışların ardından miting Çiğli halkının davullu zurnalı halayıyla ve çok sayıda Çiğlili emekçinin TKP gönüllüsü olmak üzere masalardaki formları doldurmasıyla son buldu.

Kaynak: BÜLTEN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.