TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Siyaset bilimci Tosun’dan ‘Soyer’ yorumu: Seçim sonrasında…

Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tanju Tosun, partisi tarafından yeniden aday gösterilmeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in süreçteki tavırlarını değerlendirirken Soyer için seçim sonrasını işaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 12:02
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 16:07
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Siyaset bilimci Tosun’dan ‘Soyer’ yorumu: Seçim sonrasında…

Yerel seçimlere bir aydan kısa bir süre kala vatandaşların ve siyasetin gözü adayların çalışmaları ve vaatlerine gönderken İzmir siyasetinde adaylar kadar tavırları gözlemlenen isimlerden biri de partisi tarafından ikinci kez aday gösterilmeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer oldu.

Soyer’in aday gösterilmemesi kamuoyunda büyük yankı uyandırırken Soyer, aday gösterilmeyeceğini adayların açıklanmasından 5 dakika önce öğrendiğini söyleyerek ‘nezaketsizlik’ çıkışı yapmıştı.

Aday gösterilmemesinin ardından siyasi konuşmalardan çekinen Soyer’in bağımsız aday ya da başka bir partiden aday olması beklenirken Soyer’den iki yönlü de adım gelmemişti.

Başkanlığının son zamanlarında özellikle adayların açıklanmasının ardından partisinin hiçbir programına katılmaması dikkat çeken Soyer’in tavrını ve duruşunu değerlendiren Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tanju Tosun, Soyer için seçim sonrasını işaret etti.

BÖYLE BİR STRATEJİ İZLEMESİNİN ARKA PLANINDA…

Soyer’in mevcut tavrını, yaptığı konuşmaların neredeyse hiçbirinde siyasete girmemesini ve siyasi arenada boy göstermemesini yorumlayan Tosun, “Benim izlediğim kadarıyla şu anda Tunç Başkan İzmir’de yerel siyasetin tamamen dışında kalan süre içerisinde vaat ettiği projelerine yoğunlaşmış durumda. Dolayısıyla medyada doğrudan doğruya bir belediye başkan profili. Tamamen projelerine odaklanmış görünüyor. Bunu da sosyal medya üzerinden İzmirlilere aktarıyor Aslında böyle bir strateji izlemesinin arka planında kendisinin başarılı bir belediye başkanlığı dönemi geçirdiği mesajı vermek istemesi olabilir” dedi.

POLİTİK AÇIDAN ÇOK MANTIKLI GELMEZ

Seçim yolunda hem CHP’nin adayı Cemil Tugay hem de Cumhur İttifakı’nın adayı Hamza Dağ’ın en çok ön plana çıkardıkları ve ilk açıkladığı vaatler arasında yer alan ulaşımda ’90 dakika ücretsiz aktarma’ vaadine karşı, Başkan Soyer, 1 Mart tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde ‘120 dakika ücretsiz aktarma’ uygulamasının hayata geçirileceğini duyurmuştu.

Soyer’in ‘ulaşım’ hamlesinin adayların vaatlerini boşa çıkarmak için bilinç bir hamle olup olmadığını değerlendiren Tosun, “Bu yapılanı bilinçli bir boşa düşürme olarak okuyamam. Yaptığı açıklamaları değerlendirdiğimde ‘Bir süredir üzerinde çalışıyoruz’ demişti kendisi. Bu çalışma mutlaka bir maliyet analizine dayanıyordur. Sonuçta 90 dakikanın üzerinde de bir süreyle karar alınması muhtemelen çok iyi modellemeler sonucunda oluşmuştur. Yoksa sadece adayları boşa çıkarmaya yönelik bir zaman değişikliği hem politik açıdan hem de belediye bağlamında bütçesel açıdan çok da mantıklı gelmez bana. Ama sonuç iki adayın da ulaşıma ilişkin vaatlerinin hayata geçirilmesini durdurmuştur. Ama ben niyetin bu olduğu kanaatinde değilim” ifadelerini kullandı.

ULUSAL SİYASETTE BİR AKTÖR OLMAK İÇİN BİR ADIM ATABİLİR

Soyer’in CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in de katılımıyla gerçekleşen aday tanıtım toplantısı da dahil olmak üzere partinin hiçbir programına ve Cemil Tugay’ın hem proje lansmanı hem de saha çalışmalarına katılmaması dikkat çekerken Soyer’in tavrında seçim sonrasını işaret eden Tosun şunları söyledi; “Tunç Başkan’ın duygusal bir tepkiyle hareket ettiğini düşünüyorum ben. Kendisi gerekçelerini ifade etti zaten. Kendisi, Büyükşehir adayının açıklanmasına 5 dakika kala kendisine konunun bildirildiğini ifade etmişti. Buradan hareket ederek ben Tunç Başkan’ın kendisine önerilen herhangi bir görevi kabul etmemesinin nedenini doğrudan doğruya aday gösterilmemesiyle ilişkili buluyorum. Bundan sonra da mevcut yönetim tarafından ne tür görev teklif edilirse edilsin kabul etmeyeceği kanaatindeyim. Muhtemelen seçim sonrası tabloya bakarak CHP içerisinde bir mücadele ve parti yönetiminde yer alma sürecine girebilir. Ama bir kurultaya gidildiği takdirde mevcut yönetimle değil daha yakın olduğunu hissettiği bir yönetimle ulusal siyasete soyunabilir. Şu anda bence kendisi izliyor. Siyaseti okuyup gözlemleyip seçim sonrası ulusal siyasette bir aktör olmak için bir adım atabilir.”

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.