TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Özel İzmir'de acılı anneleri tek tek saydı Sinan Ateş mesajı verdi

 CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Anneler Günü'nde İzmir'e gelerek  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım'ın Anıt Mezarına ziyarette bulundu. Özel, burada yaptığı konuşmada Türkiye'deki acılı anneleri tek tek sayarken Sinan Ateş örneği verdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2024 19:04
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 19:04
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Özel İzmir'de acılı anneleri tek tek saydı Sinan Ateş mesajı verdi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Anneler Günü kapsamında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım'ın Karşıyaka ilçesinde bulunan anıt mezarını ziyaret etti. Özel, Zübeyde Hanım'ın anıt mezarına karanfil bıraktı.

Özel'e programda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekli Deniz Yücel, CHP İzmir milletvekilleri, CHP'li ilçe belediye başkanları ve Manisa İl Başkanı İlksen Özalper eşlik etti.

Özel konuşmasında, tarih üzerinden 'keyfi idare' eleştirisi yaparken evlat acısı çeken anneler üzerinden de verdiği örneklerle Türkiye İttifakı vurgusu yaptı.

ÖZEL: KEYFİ İDARE NEDENİYLE SAĞLIĞINDAN OLMUŞTUR

Konuşmasına Zübeyde Hanım'ın tüm ülke için önemine vurgu yaparken 'keyfi rejim' göndermesi yaparak "Türkiye cumhuriyetinin ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesine ev sahipliği yapan cumhuriyet kenti İzmir'de ve cumhuriyetin en müstesna ilçelerinden biri Kaşıyaka'da sizlerleyiz. Arkamızdaki toprak bu dünyanın görmüş olduğu, bu ülkenin yetiştiemiş olduğu en büyük devrimciyi dünyaya getirmiş, onu yetiştirmiş ve onu bize kanzadırmıştır. Eğer Zübeyde Anne olmasaydı bugün isimleri anılan makam mevki sahiplerinin hiçbiri burada olmazdı. Zübeyde Anne olmasaydı bu cumhuriyet olmazdı. Mustafa Kemal Atatürk 101 yıl önce tam burada şu konuşmayı yaptı... 'Burada yatan annem, eziyetin, zorlamanın, bütün milleti felaket uçurumuna götüren bir keyfi  İdarenin kubanı olmuştır. Annemin kaybında şüphesiz çok üzüntülüyüm. Fakat bu üzüntümü gideren ve beni avutan bir konu vardır ki o da anamız vatanı yok olmaya götüren idarenin artık bir daha geri gelmemek üzere yokluk mezarına gömülmüş olduğunu görmektir. Annem bu toprağın altında ama milli hakimiyet sonsuza dek devam edecektir. Beni teselli eden en büyük kuvvet budur.' Gazi Mustafa Kemal Atatürk annesinin kaybından ülkedeki keyfi idareyi sorumlu tutmakta haklıdır. Annesi o keyfi idarenin iyi yönetememesi nedeniyle sağlığından olmuş, tedavi olamamış ve hastalığa yenik düşmüştür. Ancak o keyfi idarenin ve tek adam rejiminin değişmesi, o idarenin yerine herkesin halk için sağlık hakkı için barınma hakkı için çalıştığı, milli egemenliğin bir kişide değil bütün millette olduğu bu cumhuriyetin varlığı Mustafa Kemal Atatürk'ü  teselli etmiştir. Anne acısını yüreğinden almış, yerine huzur vermiştir. O yüzden cumhuriyetin kazanımlarının ayrı ayrı kıymetini bileceğiz. Devrimlerine sahip çıkacağız. Halk devrimlerinin ve demokrasinin her şeyden üstün olduğunu hatırlayacağız" dedi.

"HEPSİNİN AİLESİ CHP'DİR"

Annelerin gözyaşının en önemli acılardan olduğunu ve ayrısı gayrısı olmayacağını belirten Özel, "İki şeyin rengi yoktur. Alın terinin rengi, ırkı, mezhebi, cinsiyeti olamaz. Bir de annelerin gözyaşının rengi yoktur. Annenin gözyaşının Kürt'ü Türk'ü olmaz. O yaşın durması icap eder. Ben bugün Cumartesi annelerini, Diyarbakır annelerini, şehit annelerini aradım. Ayırmadan hepsini aradım ve hepsine 'Bugün sizin için zor bir gün. Ama ben hem kendi ailem adına hem de Türkiye'nin en büyük ve köklü ailesi CHP adına... Evlatlarınızdan uzak, içinizde yara ve özlem hissetiğiniz bugünde buruk hissetmeyin' dedim. Hepsinin ailesi CHP'dir. Hepimiz sizinle birlikteyiz” diye konuştu.

“HİÇBİRİNİZİN ARAYAMADIĞI NİHAL OLÇOK'U ARADIM”

Tek tek aradığı anneleri sayan Özel, şunları söyledi; “Bugün Tunceli'de kaybolan kızı Gülistan Doku'nun annesi Behriye Doku'yu aradım. 'Annecim' dedim 'CHP ailesi senin arkandadır. Kızını aramanda ve adalet aramada senin yanındadır.' Bugün Berkin Elvan'ın annesini aradım. 'Cumhuriyet Halk Partisi ailesi senin ailendir. Berki'nin, evladımızın kaybı hepimizin yüreğinde yaradır. Bugün Mısra Öz’ü aradım. Dedim ki bütün annelere selamımızı söyleyin. Çorlu tren kazası annelerinin ve annesiz kalmış evlatlarının Anneler Gününde Türkiye’nin en büyük ailesi yanınızdadır. Bugün Abdullah Tayyip Olçok’un annesi Nihal Olçok’u aradım. 15 Temmuz gecesi öldürülen evladının  arayamadığı Nihal Olçok’u hepiniz adına ben aradım. Şunu söyledim: Bu ülke Berkin Elvan ile Abdullah Tayyip Olçok’a birlikte yas tutmadan bir olamaz, birlikte olamaz. Biz ikisinin yasını birlikte tutanlarız. Bugün Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz’ı aradım. Bütün Gezi’de kaybettiklerimizin anneleri adına. Gezi’yi şeytanlaştıranlar bir yana dünyanın en barışçıl ve en çok çevre odaklı, yaşam biçimine müdahaleye itiraz eden, ağaçları koruyan, Atatürk Kültür Merkezini koruyan, kente karşı suç işlenmesinin karşısında duranların hayatını kaybedenlerinin annelerini aradım. Bugün annesi ile birlikte olan Vera’nın babasının yanında olmamasından duyduğu hüznü paylaşmak için Meriç Kahraman’ı aradım. En yakın zamanda onların babalarına kavuşmasını, böyle mutlu günlerin acı içinde geçmemesini temenni ettim. Cumartesi Annelerinden Vaside Ocak ile konuştuktan hemen sonra bir başkasını daha aradım. Vaktim yettikçe imkanım oldukça, ulaşabildiğim bütün aileleri tek tek aradım. Sinan Ateş’in annesi Saniye Ateş’i. Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’i aradım. Dedim ki 'Türkiye’nin en büyük ailesi, hiçbir zaman siyaseten ortak düşünmediğimiz evladınızın artık ailesidir. Sinan Ateş’in adalet arayışı onun için bizim mücadelemizdir' dedim. Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe’den Diyarbakır Annelerini temsilen Ayşegül Biçer’e kadar, vaktim yettiğince, imkanım oldukça ulaşabildiğim bütün anneleri ayrı ayrı aradım.'Sizin yasınız bizim yasımızdır' dedim.”

"BİZ TÜRKİYE İTTİFAKIYIZ"

Türkiye ittifakı sözlerini yineleyen Özel, "Biz filenin sultanları kazanınca, milli takım gol atınca hep birlikte sevinenleriz. Bu ülkede yaşayan 86 milyonu hiçbir fark gözetmeden kucaklayan CHP'yiz. Biz Türkiye ittifakıyız. Yaşasın Türkiye ittifakı, yaşasın Zübeyde Hanımın evladının emanet ettiği cumhuriyet" ifadelerini kullandı.

TUGAY: ANNELERİMİZİN VİCDANLARI RAHAT ETTİĞİNDE BU ÜLKE AYDINLIĞA KAVUŞACAKTIR

Her anneler gününde Zübeyde Annemizin manevi huzurunda bugüne kadar defalarca kez toplandık. Ona ve onun bize armağan ettiği Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e saygımızı ve minnetimizi dile getirdik. Bugün yine anneler günü. Onlara duyduğumuz saygı, sevgi ve minnet sonsuzdur.

Zübeyde Annemiz ömrünün son bir ayını Karşıyaka'da sağlık problemleri nedeniyle geçirmiş ve hayata gözlerini burada yummuştur. Ardından Mustafa Kemal Atatürk'ün isteğiyle buraya defnedilmiş ve bize emanet edilmiştir. Bizim için bu kutsal emaneti korumak bir görev olmuştur. En önemli görevimizin hem geçmişten aldığımız mirasa hem de Türkiyemizin geleceğine en önemli görevimizin, insanlarımızın haklarını savunurken, cumhuriyetimizin değerlerini savunurken ona mutlaka eşlik etmesi gereken kadın haklarının savunucusu olmamız gerektiğini her zaman hatırlıyoruz. Kadınlarımız, annelerimiz her biri bizim için kahramandır. Ülkemiz için yaptıkları fedakarlık tıpkı Zübeyde Annemizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bize armağan etmesi gibi bu ülkenin tüm evlatlarını bize armağan etmelerindendir.Biliyoruz ki annelerimizin vicdanları rahat bulduğunda ve evlatları geleceğe güvenle baktığında bu ülke aydınlığa kavuşacaktır. Biz bunun için mücadele verecektir” dedi.

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.