TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Özel hem Tire anketini açıkladı hem de çiftçilere ‘1 Nisan’ uyarısı yaptı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Tire Mitingi’nde Tire’deki anket sonuçlarını açıklarken Tire’nin başlıca geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık üzerinden çiftçilere ‘1 Nisan’ uyarısı yaptı

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 14:05
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 14:15
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Özel hem Tire anketini açıkladı hem de çiftçilere ‘1 Nisan’ uyarısı yaptı

Yerel seçimler öncesinde saha çalışmalarında vites artıran CHP Genel Başkanı Özgür Özel, iki günlük İzmir mesaisinin ikinci gününde Tire ilçe mitingi gerçekleştirdi.

Programda Özel’e CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, CHP İzmir milletvekilleri, Tire Belediye Başkan Adayı Hayati Okuroğlu, ilçe başkanları ve ilçe belediye başkan adayları eşlik etti.

Özel konuşmasında, Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıllarda kendisine dert yanan çiftçiye ‘Ananı da al git’ sözlerini hatırlatarak, 1 Nisan uyarısı yaptı.

ÖZEL: EN YAKIN RAKİBİNDEN 4 PUAN ÖNDE

Tire anketleri hakkında bilgi veren Özel, “Otobüsün üstüne çıkarken yağmur başladı. Yağmur berekettir, güzel günlerin habercisidir. Biz Tire’yi memleketimiz biliyoruz. 31 Mart’ta yerel seçimler var. Tire’de büyük bir heyecan var. Tire, ‘işim gücüm tire’ diyen 39 yaşındaki adayımız Hayati Okuroğlu’na belediyeyi teslim etmek için gün sayıyor. İzmir’de 40 yaş araltındaki 12 gözbebeği gencinden biri. Tire’nin gençlerine onu emanet etmeye geldim. Bu partinin kurucusu aynı zamanda cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ‘Benim iki eserim var. Biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri CHP^’ demişti. Kurucumuz bu partiyi MYK’ya, milletvekillerine, genel kurmay başkanlarına değil Hayati gibi gençlere emanet etti. Biz de Hayati’yi Tire’de Atatürk’ü ve vatanını seven herkese emanet ediyoruz. Hayati Başkan bana ‘Tire ittifakı kurduk’ dedi. Biz geçen seçimlerde ittifak kurduk. Tire’deki partiler ittifak yaptılar ve oylarını çekinmeden verip ittifak başkanını seçtiler. Biz o ittifakı Ankara’da bu sefer yapamadık. ‘Birlikte olmalıyız, kaybetmemeliyiz, birbirimize kaybettirmemeliyiz’ dedik. O ittifak Ankara’da kurulmadı ama Tire’de o ittifak kurulacak ve Hayati belediye başkanı olacak. Yaptığımız ankette Hayati Bakan 4 puan önde gidiyor. Ardında iki rakip var. En yakın rakibiyle arasında 4 puan var. Tire’de artık halkçı bir belediye başkanı olsun diyen kim varsa Hayati Başkanı destekleyecek” dedi.

KOOPERATİF DEDİ KOCAOĞLU’NU ANDI

Tire ve kooperatif bağı kuran Özel, İzBB eski Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu anarak “Tire’de bütün Türkiye’nin örnek aldığı Tire süt kooperatifi örneği var. Kooperatif, geçmişte çok önemli bir yeri olan, güçsüzlerin güçlülere karşı bir araya geldikleri hem kazandıkları hem de kazandırdıkları bir yönetim biçimi. Güçlü şirketlere karşı güçsüz çiftçilerin, köylülerin bir araya gelerek birlikte kazandıkları bir model. Bu tür işlerin önceleri oluyor. Tire Süt Kooperatifi diyorsak Aziz Kocaoğlu’na selam yolluyoruz. Aziz Başkan bu görevi başarıyla yaptıktan sonra Tunç Başkanımıza teslim etti. O da 1 Nisan’dan itibaren Cemil Başkana devredecek” diye konuştu.

“KEMERİ YİNE ÇİFTÇİLERE SIKTIRACAK”

Ekonomi ve çiftçilerin sorunlarına değinen Özel, Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıllarda kendisine dert yanan çiftçiye ‘Ananı da al git’ sözlerini hatırlatarak şunları söyledi; “Bu ülkede en çok çekenlerden biri genç çiftçiler. Köylü milletin efendisidir. O partinin adayları ve üyeleri olarak hepimizin amacı köylünün yeniden efendi olmasıdır. Biz birileri gibi kızız da çiftçiye ‘Ananı da al git’ demeyiz. Çiftçinin derdiyle dertleniriz. Bugün AB, fonlarının yüzde 352ini doğrudan tarımı destekleme projelerine veriyor. Yüzde 35’ini de kentsel ve kırsal kalkınmalara veriyor. Bunu düşününce AB fonlarının 2 Euro’sundan 1 Euro’su çiftçi destekleri için ayrılmış. Türkiye’de milli gelirin yüzde 1’i çiftçilere verilmek zorunda. 360 milyar ediyordu. Bu geçen sene. Ama çiftçiye 85 milyar verdiler. Alacak ne? 178 milyar. Sakın ha küçümsemeyin bunu. 178 milyarı size değil 5’li çeteye, holdinglere ve zengin müteahhitlere veren, çiftçiye ‘Ananı da al git’ diyen Erdoğan’a sandıkta hesap soracağız. Mayıs ayında oy isterken ‘Oyu verin kardeşinize enflasyon nasıl düşürülür, dolar nasıl düşürülür, mazot nasıl düşürülür’ diyordu. O zaman mazotun litresi 12 liraydı. Bugün 42 lira oldu. Nasıl tarlaya gidesin, nasıl hasat yapasın, nasıl götürüp satasın? 42 lira mazotla çiftçi perişan olmuş durumdadır. Çiftçiler 31 Mart’ta seslerini yükseltmezlerse 1 Nisan’dan sonra çok daha kötüsü yolda. Acı ilaç içereceğiz diyorlar. Siz hiç zenginlerin acı ilaç içtiğini, kemer sıktığını gördün mü? Kemeri yine çiftçilere sıktıracak. Onun için 31 Mart’ta bu iktidara gücümüzü göstereceğiz.”,

1 NİSAN GÜNÜ DEĞİŞEN BİR ŞEY YOKSA…

Tire adayı Okuroğlu’nun hayata geçireceği projelere de değinen Özel, “Bu seçim genel seçimin ardından yapılan ilk seçim. O günden bu güne hayat pahalılanmış her şey pahalılanmış. Eğer 1 Nisan günü değişen bir şey yoksa ondan sonrası çok daha zor ve çileli günler. Ama 31 Mart’ta belediye başkanı olarak bizim kardeşimizi seçerseniz incirinize, cevizinize, ürünlerinize depolanması ve dağıtılması noktasında projeler yapacak. Büyükşehir ile birlikte TMO’nun eksik bıraktığı için ürünlerin depolanması için çözüm arayacak. AB fonlarına başvurarak tire2nin bu önemli sorununa çare arayacak. Hem organize sanayinin hem de tarımdaki su sorunun çözmek için İZSU ile projeler yapacak. Ayrıca önümüzdeki yaz asfalt sezonunda Tire’nin asfalt sorununu çözüyoruz. Yağmur suyu ile kanalizasyon suyunun ayrıştırılmadığını görüyoruz. CHP bu konuda hassas. Ununla ilgili atık sular ve yağmur sularının ayrıştırılmasını, kırsal mahallelerin altyapı sorunlarının  çözülmesini ve diğer sorunların çözülmesi için çalışacak.  Büyükşehir ile Hayati Başkan sorunları el ele vererek çözecekler” dedi.

MAL VARLIĞI TAHHÜTÜ

Özel ayrıca belediye başkanlarının belediye girişine mal varlıklarını alacaklarını da taahhüt ederek mal varlığında ekstrem bir artış durumunda hesap verileceğinin sözünü verdi. 

TUGAY: O YOLLARI AÇMAK BOYNUMUN BORCU

İzBB Adayı Tugay konuşmasında Tire yatırımları için söz vererek “1 Nisan’dan itibaren ben İzBB Başkanı olacağım. O günden itibaren Tire’nin altyapısı, üstyapısı, yolları, çiftçisi, emeklisi, öğrencisi… Hepsi bize emanet. 1 Nisan’dan itibaren yeni bir sayfa açacağız. Bu sayfada hem Tire’nin hem de İzmir’in emanetleri bizim olacak. Biz bu emanetlere sonuna kadar sahip çıkacağız. 20 yılda buraya Belevi yolunu getiremeyenlere inat Küçük Menderes’te açacağımız asfalt şantiyesiyle açılmayan yolları açmak benim boynumun borcu olsun. Burada ihtiyaç duyulan her türlü tesisi açma bizim görevimiz olsun. Üreten insanlarımızın yanında olacağız. Emeklimizin ve emekçimizin yanında olacağız. Çiftçimizin ürettiğinin değerini 5 paralık ettiler. Ama bugüne kadar İzBB, pek çok noktada çiftçinin yanında oldu. Aziz Kocaoğlu’nun yaklaşımını büyüterek çiftçimizin yanında olacağım. Söz veriyorum. Ürettiğiniz her şey değer kazanacak. Her adımda Büyükşehir’i yanınızda göreceksiniz. Hep yanınızda olacağım, nefes almadan çalışacağım” ifadelerini kullandı.

OKUROĞLU: TİRE’MİZİ ÖRNEK GÖSTERİLEN İLÇELER ARASINDA YAPMAK İÇİN…

Yerel seçimde başarı mesajı veren Okuroğlu, “31 Mart dolayısıyla değişime çok az kaldı. Hepinizin desteğiyle değişim hareketi 31 Mart tarihi itibariyle Tire’den başarıyla çıkacağız. İlçemizin sorunlarını biliyoruz. Çözümü için buradayız. Çiftçimizle, doktorumuzla, muhtarlarımızla, esnafımızla, Tire’de bütün vatandaşlarımızın katkılarıyla oluşturduğumuz belediye melesimizle 31 Mart’ta başarıya ulaşacağız. Tire’mizi örnek gösterilen ilçeler arasında yapmak için ilerliyoruz. Başaracağız” diye konuştu.

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.