TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Orta hasarlılara ‘rezerv alan’ müjdesi

Cumhur İttifakı’nın Bayraklı Belediye Başkan Adayı AK Partili Bilal Kırkpınar, 3 yıl geçmesine rağmen sorunları çözülmeyen 30 Ekim depreminde evleri orta hasar alan depremzedelere ‘rezerv alan’ müjdesi verdi

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 16:11
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 16:30
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Orta hasarlılara ‘rezerv alan’ müjdesi

31 Mart yerel seçimlerine geri sayım devam ederken İzmir’de seçim vaatlerini açıklayan her belediye başkan adayının odağında kentsel dönüşüm yer alırken depremzedelerden ise belediye başkan adaylarına çağrı gelmişti.

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Kurucu Başkanı Haydar Özkan, 30 Ekim’de evi orta hasar almış depremzedelerin sorunlarının hala çözülmediğine dikkat çekerek vaat değil, yöntem duymak istediklerini söylerken sorunların çözümü için 2 farklı alternatif sunmuştu.

Özkan, rezerv alan ve Emlak Konut alternatifini sunarak “Rezerv alanda 8 bin 500 konut yapılacaktı, 3 bin 500’ü yapıldı. Yani şu anda 5 bin konutluk alan altyapısıyla hazır. O arsalarda Emlak Konut vasıtasıyla inşaatlar yapılsın, depremzede kendisi ödesin maliyetleri. Ama uygun kredi faiz oranıyla yapalım. Böylelikle orta hasarlılarımız ve az hasarlılarımız bir sorundan kurtulmuş olsunlar” ifadelerini kullanmıştı.

ADAY KIRKPINAR’DAN MÜJDE GELDİ

Öte yandan; bugün proje lansmanı gerçekleştiren Cumhur İttifakı’nın Bayraklı Belediye Başkan Adayı AK Partili Bilal Kırkpınar’dan depremzedelere müjde geldi.

İlk başlığımız güvenli Bayraklı… Deprem kuşağı üzerindeyiz. Her şey birkaç saniye içinde oluyor ve geriye acılar kalıyor. Önceliğimiz yerinde güvenli dönüşüm. Bayraklı belediyesi garantörlüğünde, kuracağımız finansal modelle yüzde yüz uzlaşıyla yerinde dönüşümü gerçekleştireceğiz. Başta dar gelirli vatandaşlarımız olmak üzere, asla vatandaşımızı müteahhidin eline bırakmayacağız. Belediyemiz garantörlüğünde olacak ve biz şartları belirleyeceğiz. Ayrıca orta hasarlı evlerimiz var. Onlar için ya yarısı bizden ya da rezerv alandan konut modelini uygulayacağız. Yarısı bizden modeliyle vatandaşlarımızın depreme dayanıklı evlere yerleşmelerini Bayraklı Belediyesi garantörlüğünde sağlayacağız. İkincisi rezerv alan… Öncelik hak sahibi olan ve orta hasarlı evleri olan vatandaşlarımızı uygun koşullarda uygun ödeme yöntemleriyle kira öder gibi ev sahibi olmalarını sağlayacağız. Riskli yapıları tespit edeceğiz. 30 Ekim depremi sorasında oluşan hasarlı yapıları inceledik. Şu anda 3 yıldır bekleyen yapı müracaatı onayları var. Bunları hep birlikte inceleyip onaylayacağız. Erken uyarı sistemi kuracağız.

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.