TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ömer Faruk Gergerlioğlu kimdir ve nerelidir?

Siyasetçi Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun yaşamı merak konusu oldu. Biz de sizin için Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında detaylı araştırma yaptık. Detaylar haberimizde...

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 14:34
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 14:34
Kaynak: HABER MERKEZİ
Ömer Faruk Gergerlioğlu kimdir ve nerelidir?

Siyasetçi Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında bilgiler merak ediliyor ve arama motorlarında aratılıyor. Peki Ömer Faruk Gergerlioğlu kimdir? İşte detaylar…

Ömer Faruk Gergerlioğlu kimdir ve nerelidir?

2 Kasım 1965 tarihinde Şanlıurfalı Türk kökenli bir ailenin çocuğu olarak Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Bursa'da tamamladı ve eğitim hayatına Bursa İmam Hatip Lisesi'nde devam etti. Mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim aldı ve 1990 yılında mezun oldu.

Tıp eğitimini tamamladıktan sonra Iğdır ve Bursa'da çeşitli sağlık ocaklarında çalıştı. 1995 yılında TUS sınavını kazanarak, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz alanında uzmanlık eğitimine başladı. Beş yıllık uzmanlık eğitiminden sonra İzmit Seka Devlet Hastanesi'nde uzman doktor olarak görev yapmaya başladı.

Farklı sivil toplum kuruluşlarında ve platformlarda aktif roller üstlendi. İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) bünyesinde görev aldı ve 2003 yılında Kocaeli şube başkanlığına getirildi. 2007 ile 2009 yılları arasında derneğin genel başkanlığını üstlendi. Ayrıca, 2007 yılından itibaren yerel ve ulusal medya organlarında insan hakları ve siyaset temalı makaleler yayımladı. 2011 Türkiye genel seçimleri'nde AKP'den Kocaeli milletvekili aday adayı olarak gösterildi. Ancak adaylığı kabul edilmediğinde, Seka Devlet Hastanesi'ndeki görevine geri döndü.

679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile devlet memurluğu görevinden 6 Ocak 2017'de ihraç edildi. 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu öncesinde İslami kesimden yazar ve siyasetçilerin katıldığı "Hak ve Adalet Platformu" adlı oluşumda yer aldı. Sosyal medya paylaşımları sebebiyle Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. T24 haber sitesinde 20 Ağustos 2016'da yayımlanan ve PKK’nın bir açıklamasına yer verilen "Devlet adım atarsa barış 1 ayda gelir" başlıklı haberi paylaşması nedeniyle örgüt propagandası yapmakla suçlandı ve hapis cezasına çarptırıldı.

Dava süreci devam ederken, 2018 Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nden 27. dönem Kocaeli milletvekili seçildi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu'nda görev aldı. Türkiye'de özellikle cezaevlerinde uygulandığı iddia edilen "Çıplak Arama" konusunu gündeme getirdi ve birçok kesim tarafından bu tür aramalara maruz kaldıklarına dair beyanlarla desteklendi.

17 Mart 2021 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanan hapis cezasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin okunmasıyla milletvekilliği düşürüldü.

Anayasa Mahkemesi, 1 Temmuz 2021'de verdiği kararla Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun seçilme ve siyaset yapma hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Gergerlioğlu, 16 Temmuz 2021'de yeniden milletvekili olarak göreve başladı.

14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi listesinden 28. dönem Kocaeli milletvekili seçilerek tekrar TBMM'ye girmiştir.

Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun babası kim?

Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun babası Muhittin Gergerlioğlu'dur.

Ömer Faruk Gergerlioğlu kaç kardeş?

Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Muhammed Taha adında bir erkek kardeşi vardır.

Ömer Faruk Gergerlioğlu aday mı?

Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medyada yaptığı bir açıklamayla, 28. dönem için milletvekilliği adaylığına başvurmayacağını duyurdu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.