TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görevden aldığı başdanışmanı Hüseyin Sözlü kimdir?

MHP Siyasi ve Yerel İşlerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Sözlü, parti disiplini ve politikalarına aykırı davranışlar sergilemesi sebebiyle görevden alındı. Hüseyin Sözlü kimdir? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 10:12
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 10:12
Kaynak: HABER MERKEZİ
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görevden aldığı başdanışmanı Hüseyin Sözlü kimdir?

Uzun süredir aktif siyasi hayatın içerisinde olan ve pek çok sorumluluk alan Hüseyin Sözlü kimdir? Siyasi yaşamına Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) çatısı altında başlayan ve günümüzde de MHP ile faaliyetlerini yürüten Hüseyin Sözlü, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Başdanışmanı olarak görevini sürdürüyordu. 1 Şubat 2024 tarihinde kamuoyuyla paylaşılan bilgi doğrultusunda görevden alındığı duyurulan Hüseyin Sözlü hakkında merak edilenleri, haberimizin devamında sizin için derledik.

Hüseyin Sözlü kimdir?

Hüseyin Sözlü, 2 Mayıs 1965 tarihinde Adana’nın Ceyhan isimli ilçesine bağlı Çokçapınar Köyü’nde dünyaya geldi. Aslen Yörük olan Hüseyin Sözlü ilköğrenimini Ceyhan Çokçapınar Köyü’nde, ortaöğrenimini ise Ceyhan Yaltır Kardeşler Ortaokulu ve Ceyhan Endüstri Meslek Lisesi'nde tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde lisans eğitimini alan Hüseyin Sözlü, 1989 yılında ziraat mühendisi olarak buradan mezun oldu. İş yaşamına 1990 yılında Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nde işletme mühendisi olarak başladı ve 1997 yılında DSİ kösreli işletme ve bakım başmühendisliğine atandı.

Hüseyin Sözlü siyasi hayatına nasıl başladı?

1992 yılında Ceyhan Ülkü Ocağı Başkanlığı görevine getirilen Hüseyin Sözlü, 1999 yılından 2013'e kadar üç dönem boyunca Milliyetçi Hareket Partisi'nden Ceyhan Belediye Başkanlığı görevini aralıksız olarak sürdürdü. Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde "edimin ifasına fesat karıştırma" suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Sözlü, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesince bozulan karar sonrasında yeniden yargılandı ve beraat etti. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde yüzde 33,51'lik oy oranıyla Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen Hüseyin Sözlü, 2019 yılında Cumhur İttifakı'nın Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu, ancak bu görevi 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Zeydan Karalar'a devretti. Hüseyin Sözlü Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Başdanışmanı olarak da hizmet verdi.

Hüseyin Sözlü evli mi?

Hüseyin Sözlü, evli ve üç çocuk babasıdır.

Hüseyin Sözlü Twitter (X) hesabının adı nedir?

Hüseyin Sözlü, “HuseyinSozlu” kullanıcı adı ile Twitter (X) hesabını kullanıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.