TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kongrede ‘DP ve İzmir benzeşliği’ mesajı: DP’nin İzmir’de performansının yükselmesi demek…

Demokrat Parti İzmir 16. Olağan Kongresi’nde sandıklar kuruldu. Kongrede yapılan konuşmalarda, yerel seçimler işaret edilirken ‘zafer’ mesajı verildi. Kongrede konuşan DP İzmir Milletvekili Salih Uzun, DP ve İzmir benzeşliği üzerinden mesaj vererek “DP’nin İzmir’de performansının yükselmesi, Türk siyasetinde DP’nin yükselmesini sağlar. Demokrat Parti İzmir’de güçlüyse makul siyaset Türkiye’de alan sağlar” dedi

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2023 11:48
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Kongrede ‘DP ve İzmir benzeşliği’ mesajı: DP’nin İzmir’de performansının yükselmesi demek…

Demokrat Parti İzmir’de kongre heyecanı başladı. Partinin İzmir 16. Olağan Kongresi için bugün sandıklar kuruldu.

Karşıyaka Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde başlayan kongreye ev sahibi sıfatıyla Ozan Demirbaş’ın yanı sıra; DP Genel Başkan Gültekin Uysal, Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, DP İzmir Milletvekili Salih Uzun, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Onur Sivaslı, Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Erduran ile il ve ilçe yöneticileri katıldı.

Mevcut il başkanı Ozan Demirbaş’ın tek aday olduğu kongrede, Divan Başkanlığı görevine Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş seçildi.

Kongrede yapılan açılış konuşmalarında Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimi işaret edilirken DP İzmir Milletvekili Salih Uzun, Demokrat Parti ve İzmir benzeşliği üzerinden ‘Türkiye’de makul siyaset’ mesajı verdi.

ALTINTAŞ: BAŞKANLIK SİSTEMİ DİZ ÇÖKMEK ÜZEREDİR

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Divan Başkanı Altıntaş, Başkanlık Sistemini eleştirerek “bu ülkede partili olmayan hiç kimse özellikle Ak Partili olmayan hiç kimse hakkını aramıyor. Bizim bugün yaptığımız mücadele demokrasiyle birlikte bireylerin hak ve hukukun korunması ve kendisine iadesinden ibarettir. Ülkemiz bugün hak etmediği bir fukaralığın ve ezilmişliğin içinde kıvranmaktadır. Bunun sonucunda Başkanlık Seçimi bu ülkeyi taşıyamıyor. Diz çökmek üzeredir biz, bu rejimin ortaya koymuş olduğu sefaleti yıka k için yolu birlikte bulacağız. Bu yolla milletin önüne gidip milletin hak ve hukuk yolunu açacağız” dedi.

demokrat parti izmir

DEMİRBAŞ: YEREL SEÇİMLER İKTİDAR OLMAK İÇİN ÖNEMLİ BİR AŞAMADIR

Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Demirbaş ise kongrede yaptığı konuşmada, yerel seçimleri işaret ederken “dikenli yol” benzetmesi yaparak “Bugün burada geçmişle geleceği, tecrübeyle dinamizmi bir araya getiriyoruz. Bugün umudumuzu diri ve taze tutmak için buradayız. Türk siyasi tarihinin ve Türk demokrasisinin en zor sınavını Mayıs ayında geride bıraktık adım adım yerel seçimlere yaklaşıyoruz. Yerel seçimler iktidar olma yolunda önemli bir aşamadır. Bu aşamayı başarıyla geçmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu dikenli yolda gövdesini ve kalbini ortaya koyan belediye başkan adaylarımız var. Bizim buradaki vazifemiz sokaklarda ve meydanlarda olmaktır. İddialıyız. Çünkü biz DP olarak milletin derdini de çözümlerini de en iyi bilenlerdeniz. 20 yılı aşkın süredir AKP iktidarının yarattığı yoksulluğun ve fukaralığı bilip bunun derdiyle gezenleriz. Biz bu keyfi rejimin karşısındayız biz, can derdindeyiz onlar ise ifade derdinde” diye konuştu.

demokrat parti

UZUN: DEMOKRAT PARTİ İZMİR’DE GÜÇLÜYSE

Demokrat Parti İzmir Milletvekili Salih Uzun, Demokrat Parti ve İzmir paydaşlığı üzerinden mesajlar vererek şunları söyledi; “İzmir’deki milletvekili adaylığı sürecimden bu yana ne zaman konuşma imkanım olsa üstünde durduğum iki husus var. Biri… İzmir’deki CHP’li dostlarımız. CHP’li dostlarımız cumhuriyetin kurucu iradesini temsil eden partinin kurucularıyız diye övünüyorlar. Övünmekte haklılar da. Sıkıntı yok. Ama eksik. Demokrat Parti de aynı CHP gibi cumhuriyeti kuranlar tarafından kurulmuştur. Celal Bayar… Kurtuluş mücadelesinin Galip Hoca’sı. Atatürk’ün son başbakanı. Kurucu Genel Başkanımız Celal Bayar. Refik Koraltan, bir diğer kurucumuz. Trabzon’da görev yaptığı dönemde milli mücadeleye destek verdiği için Damat Ferit Hükümeti tarafından görevden alınıyor. Dolayısıyla bir kez daha söylüyorum. Cumhuriyete bağlılık tarafından hiçbir partiyle mukayese edilemeyecek kadar DP cumhuriyetçidir. Cumhuriyet değerlerini gözetme ve koruma bakımından DP’nin cumhuriyetçiliğini hiçbir partiyle mukayese etmeyi kabul bile etmem. Demokrat Parti de aynı CHP gibi cumhuriyeti kuranlar tarafından kurulmuş partidir. Altını çizmek istediğim ikinci husus… Demokrat Parti ile İzmir siyasetinin uyumu. Demokrat Parti, Türkiye’de makul siyasetin zemin bulduğu partidir. Aynı İzmir gibi. İzmir, makul siyasetin neşet ettiği yerdir. Makul siyaset, çağdaşlığı hedefleyen siyasettir. Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyet hedefini ilk hedef olarak koyan siyasettir makul siyaset. Makul siyaset ayrıştırmaz, kucaklar. Aynı İzmir ve İzmir’in sosyal havası, siyasal iklimi gibi. O yüzden DP İzmir’de çok önemli. DP’nin İzmir’de performansının yükselmesi, Türk siyasetinde DP’nin yükselmesini sağlar. Demokrat Parti İzmir’de güçlüyse makul siyaset Türkiye’de alan sağlar.”

Bu haber de ilginizi çekebilir: Demokrat Partili Enginyurt'tan Akşener'e İzmir yanıtı: 'Madem İzmir kokuyordu...'

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.