TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Genel Merkez’de ‘4 ilçe’ hareketliliği

CHP Genel Merkezi’nin geçtiğimiz günlerde İzmir adaylarını açıklamasıyla ‘kazan kaldıran’ 4 ilçe olan Çiğli, Çeşme, Karaburun ve Güzelbahçe için parti YK ve PM’sinin yeniden toplanacağı iddia edildi. Toplantılarda adayların değişmesinin beklendiği ileri sürüldü.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2024 11:56
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2024 11:56
Kaynak: HABER MERKEZİ
Genel Merkez’de ‘4 ilçe’ hareketliliği

Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Merkezi, uzun süredir merak edilen İzmir adaylarını açıklamıştı.

29 Ocak günü tüm gün süren MYK ve PM toplantılarında hem Büyükşehir hem de ilçe belediye başkan adayları belirlenmiş ve kamuoyuna duyurulmuştu.

Adayların duyurulmasıyla birlikte bir düğü çözülürken yeni tartışmaların da fitili ateşlendi.

Mevcutta belediye başkanlığı yapan sadece ismin yeniden aday gösterildiği liste, örgütte büyük karmaşaya neden oldu.

Aday gösterilmeyen bazı başkanlar sert sözlerle Genel Merkez’e çıkışırken bazı ilçelerde de örgüt ‘ithal aday istemiyoruz’ diyerek kazan kaldırdı.

EN SORUNLULAR O 4 İLÇE

Adayların açıklanmasının ardından en çok karmaşanın yaşandığı ilçeler Çiğli, Çeşme, Karaburun ve Güzelbahçe olurken CHP MYK ve PM’sinin 4 ilçe için yeniden masaya oturacağı iddia edildi.

İlçelerdeki son durumların değerlendirilerek önümüzdeki MYK ve PM toplantılarında kararın masaya yatırılarak Şubat ayı ortasına kadar kararın açıklanmasının beklendiği ileri sürüldü.

Çiğli’de Uygar Yıldırım’ın aday gösterilmesi sonrası örgüt içinden itiraz sesleri yükselmiş ve üyeler, belediye binası önünde eylem düzenlemişlerdir. Yıldırım’ın adaylığına tepki gösteren isimlerden biri de Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü olurken Gümrükçü’nün örgüte mesaj atarak durumun yeniden değerlendirileceğini söylediği belirtilmişti.

Çeşme’de ise mevcut başkan Ekrem Oran’ın değil Lal Denizli’nin aday gösterilmemesi ilçede ‘ithal aday’ isyanını başlatmıştı. İlçe örgütü ve Oran, ‘ithal aday istemiyoruz ve kararınızdan dönün’ diyerek Genel Merkez’e seslenirken Oran, Genel Merkez’e istifa resti çekmiş ve “Bizi altı oktan ayrılmak mecburiyetinde bırakmayın” demişti.

Aday açıklaması sonrasında tartışmaların başladığı bir diğer ilçe olan Karaburun’da ise Nurşen Balcı’nın aday gösterilmesine parti örgütü ile mevcut başkan İlkay Girgin Erdoğan tepki göstermişti.

Güzelbahçe’de de mevcut başkan Mustafa İnce ve ilçedeki 7 aday adayı, Mustafa Güney’in Belediye Başkan Yardımcısı görevinde olduğu halde aday gösterilmesine tepki gösteriş ve adayın yeniden değerlendirilmesi için parti Genel Merkezi’ne çağrıda bulunmuşlardı.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.