TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çiğli adaylığından alınan Uygar Yıldırım: Haklarımı arayacağım

CHP Çiğli Belediye Başkan adayı ilan edildikten sonra adaylığı düşürülen Uygar Yıldırım, “Bu karar meşru, etik ve hukuki değildir. 32 yaşında bir genç olarak parti içinde ve hukuksal anlamda haklarımı arayacağım” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2024 22:17
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 00:24
Kaynak: HABER MERKEZİ
Çiğli adaylığından alınan Uygar Yıldırım: Haklarımı arayacağım

29 Ocak’ta CHP Çiğli Belediye Başkanı adayı olarak ilan edilen Uygar Yıldırım’ın yerine 2 Şubat’ta Onur Emrah Yıldız aday olarak tanıtıldı. Uygar Yıldırım sosyal medya hesabı üzerinden karara tepki gösterdi. Yaptığı paylaşımla basına ve kamuoyuna seslenen Uygar Yıldırım, “Adaylığım gayri meşru olarak parti hukukunu ve siyasi etiğini ihlal edilecek şekilde gasp edilip Onur Emrah Yıldız'a hediye edilmiştir.  Bu karar meşru, etik ve hukuki değildir. 32 yaşında bir genç olarak parti içinde ve hukuksal anlamda haklarımı arayacağım. Gençliğin hakkı insanlığın hakkıdır” dedi.

İşte Uygar Yıldırım’ın paylaşımı;

“Basına ve kamuoyuna...

Değerli İzmirliler, değerli Çiğli halkı, değerli PM üyelerimiz değerli Genel Başkanımız sayın Özgür Özel…

2024 yerel seçimlerinde CHP Çiğli Belediye Başkan adaylığım MHK’mızın ve PM’zin 29 Ocak tarihinde yaptığı toplantıda onaylanmış ve parti sözcüsü tarafından ilan edilmiştir.  Ertesi gün yapılan parti grup toplantısında Genel Başkanımız sayın Özgür Özel tarafından ‘32 yaşında genç başkanımız Uygar Yıldırım Çiğli’ye hizmet edecektir’ denilerek ilan edilmiştir.

Ancak sahada çalışıp, seçim ofislerini açıp. Akabinde il başkanlığında toplanıp Tüm İzmir adaylarıyla görüşmeler yaptıktan sonra 2 Şubat günü MHK ve PM toplantısında adaylığım hukuksuz ve parti etiğine aykırı bir şekilde iptal edilerek gayri meşru şekilde Onur Emrah Yıldız denen şahsa verilmiştir.

Basın tarafında bu rezaletin gerekçesi sorulduğunda önce ‘Çiğli halkından tepki var’ denmiş. Bu da yetmezmiş gibi parti sözcümüz Deniz Yücel geçen hafta ‘yeniden değerlendirmek üzere aday yapmıştık’ diye açıklama yapmıştır Sayın parti sözcümüz çok iyi biliyor ki; Parti tüzüğümüz ve siyasi partiler yasasında ‘yeniden değerlendirmek üzere’ diye bir aday belirleme yöntemi yoktur. Şimdi Soruyorum;

Adaylığıma hiçbir tepki yokken onur kırıcı ve rencide edici bir şekilde ‘Uygar Yıdırım’ın adaylığına tepki var’ demek hangi parti tüzüğüne sığar ve etiğine sığar?

Adaylığım MHK, PM ve sayın genel başkanımız tarafından ilan edilmişken bu kararı tanımadığını sözlü ve yazılı olarak açıklayan Çiğli ilçe başkanı hangi cüretle MHK ve PM ve sayın genel başkanımızın aldıkları kararı tanımamaktadır? Bu bir parti suçu değil midir? Kişisel seçimler partiden üstün müdür?

Adaylığıma müdahale etmek ve kendi adaylarını kabul ettirmek için genel merkezime gelenler alevi kurumu temsilcileri midir? İzmir belediyelerinde bankamatik memurluğundan belediye başkanlığı belirlemeye terfi eden siyaset simsarları mıdır? Ben de aleviyim. Ve alevi inancındayım. Alevi inancında adaylık gasp etmek yoktur. Alevi kurumları bir partinin iç işlerine karışmamalı.

Sayın genel başkanım, grup toplantınızda söylediğiniz halde bu kararınızdan dönmenize sebep olan asıl sebep nedir?

Son olarak adaylığım gayri meşru olarak parti hukukunu ve siyasi etiğini ihlal edilecek şekilde gasp edilip Onur Emrah Yıldız’a hediye edilmiştir.  Bu karar meşru, etik ve hukuki değildir. 32 yaşında bir genç olarak parti içinde ve hukuksal anlamda haklarımı arayacağım. Gençliğin hakkı insanlığın hakkıdır”

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.