TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP lideri Özel'den Sinan Ateş davası açıklaması: Esas azmettiricilerle bağı ortadan kaldırmak istiyorlar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş’in öldürülmesiyle ilgili davada, "Bu işe karışan kim varsa cezasını çeksin’ deseler, partilerini de kendilerini de hareketlerini de ittifaklarını da rahatlatacaklar” dedi

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2024 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2024 12:13
Kaynak: İHA
CHP lideri Özel'den Sinan Ateş davası açıklaması: Esas azmettiricilerle bağı ortadan kaldırmak istiyorlar

Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin 22 şüphelinin yargılanmasına, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki duruşma salonunda başlandı. Duruşmada Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’in daveti üzerine CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP'nin 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP milletvekillerinden oluşan bir heyet de yer aldı.

Duruşmaya verilen arada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Özel, Sinan Ateş’in öldürülmesine katkı veren, yardım eden ve yataklık edenlerin belli olduğunu, ancak duruşmanın eksik bir iddianameyle görüldüğünü vurguladı. Özel, "Bu işe karışan kim varsa cezasını çeksin’ deseler, partilerini de kendilerini de hareketlerini de ittifaklarını da rahatlatacaklar" diyerek, sürecin daha şeffaf ve adil bir şekilde yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti.

CHP'nin 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da davaya katılması, CHP'nin bu konudaki hassasiyetini ve sürece verdiği önemi gösteriyor. Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra CHP milletvekilleri de duruşmayı yakından takip ediyor.

Davada, Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin tüm ayrıntıların ortaya çıkarılması ve suçluların adil bir şekilde yargılanması bekleniyor. Özgür Özel ve diğer CHP yetkilileri, bu süreçte adaletin tecelli etmesi için kararlı bir duruş sergiliyor.

Özgür Özel'in açıklamaları ve CHP heyetinin duruşmaya katılımı, davanın kamuoyunda daha geniş bir dikkatle takip edilmesine ve sürecin şeffaf bir şekilde ilerlemesine yönelik taleplerin artmasına katkıda bulunuyor.

Esas azmettiricilerle bağı ortadan kaldırmak için üst düzey bir çaba gördük

Duruşmayı CHP 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’in yanında oturarak takip ettiklerini ifade eden Özel, “ Ayşe Ateş ve evlatları adalete ulaştık diyene kadar biz onların yanında durmaya devam edeceğiz ama çok belli ki ilk baştan beri verilen bütün ifadeler ‘yanlış söylemişim, söylediğimi hatırlamıyorum, bunu söyledim doğru yazmamışlar ve çarpıtmışlar’ gibi kendilerine verilen yeni vazifeyi yerine getirmeye çalışan bir tetikçi ve azmettirici ile birlikteydik. Ettiği telefonları hatırlamayan, aldığı talimatları hatırlamayan, verilen konumlar hatırlamayan, görüştüğü kişileri hatırlamayan ama birilerinin bağlantısını ortadan kaldırmak için yeni şeyler hatırlayan bir tetikçi ve bir azmettirici gördük. Esas azmettiricilerle bağı ortadan kaldırmak için üst düzey bir çaba gördük ama bunu herkes görüyor. Herkesin gözünün önünde gerçekleşiyor. Bu işin peşini bırakmayacağız. Bütün hukuki süreci takip edeceğiz” dedi.

Cinayetin üstüne siz perdesi indirmeye çalışanlar, birileri tarafından kollanıyor ve müdahale ediliyor

Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin davadan ilgilerini azaltmayacaklarını kaydeden Özel, “Sinan Ateş’in naaşı kaldırıldı, kanlar temizlendi ama gerçekte cenaze ortada duruyor. Sahip çıkması gerekenler sahip çıkmadığı için bir taziye bile yazmadıkları için bir başsağlığı bile dilemedikleri için cenaze orada duruyor ve herkesin endişesi o ki o cenazeyi orada bırakıp cinayetin üstüne siz perdesi indirmeye çalışanlar, birileri tarafından kollanıyor ve müdahale ediliyor. Polis görevini yapmış ama iddianamede adı geçmesi gereken eski milletvekilleri, hal hazırdaki çeşitli yöneticiler, bir siyasi partinin cinayetten önce ve sonra telefon irtibatı kurulan yöneticilerinin adı dahi geçmiyor. Bütün arabaların plakaları var, bir arabanın yok. O siyah arabanın içinden hangi genel başkan iniyor, o aracı ona kim tahsis etmiş bütün Türkiye biliyor. Bir tek iddianameyi yazanlarla kabul edenler bilmiyor.

Bu işe karışan kim varsa cezasını çeksin’ deseler kendilerini rahatlatacaklar

‘Biz bu sisin inmesine, bu cinayetin alelade bir cinayetmiş gibi üstünün örtünmesine seyirci kalmayacağız’ diye Özel, sözlerine şöyle devam etti:

“Günü geldiğinde kimse kral çıplak demiyorsa biz diyeceğiz ama o 2 kız evladın, gözü yaşlı eşin, annenin, babanın, kardeşlerin ve Türkiye'de siyaset yapan ve siyasi duruşundan dolayı endişe duyan kimsenin ‘benim de sonum Sinan Ateş gibi olur’ deyip korkmasına izin vermeyeceğiz. Kim korkarsa korksun, biz korkmayanları geri adım atmayanları, susmayanları sinmeyenleri siyasi çıkar için parti içi ya da ittifaklar arası bir kanlı cinayete sessiz kalmayanları temsil ediyoruz. ‘Bu işe karışan kim varsa cezasını çeksin’ deseler, partilerini de kendilerini de hareketlerini de ittifaklarını da rahatlatacaklar. Bırakın rahatlatmayı Türkiye’yi sise boğmaya çalışıyorlar, buna sessiz kalınmayacak.”

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.