TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP’li Duman Buca vaatlerini açıkladı: Buca Cezaevi için yeni proje…

CHP Buca Belediye Başkan Adayı Görkem Duman, proje tanıtım toplantısında Buca’ya yönelik vaatlerini açıkladı. Duman, İzBB ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı yargıda karşı karşıya getiren Buca Cezaevi alanı için de projesini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2024 17:20
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2024 11:04
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
CHP’li Duman Buca vaatlerini açıkladı: Buca Cezaevi için yeni proje…

31 Mart yerel seçimlerine üç hafta kala belediye başkan adayları vaatlerini açıklamaya devam ederken bugün CHP Buca Belediye Başkan Adayı Görkem Duman, Proje Tanıtım Toplantısını gerçekleştirdi.

Buca Demokrasi Meydanında gerçekleştirilen proje lansmanına CHP Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, CHP YDK üyesi Özkan Tice, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP İzmir eski Milletvekili Kani Beko, Tacettin Bayır ile Musa Çam, CHP Buca İlçe Başkanı Çağdaş Kaya ve CHP Buca önceki dönem İlçe Başkanı Hacer Taş katıldı.

Projelerini 5 başlık altında toplayan Duman’ın en çok dikkat çeken projeleri ise kentsel dönüşüm ve halkın taleplerine ilişkin vaatleri oldu. Duman Ayrıca, bir dönemin en çok tartışılan konusu olan ve büyükşehir ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı yargıda karşı karşıya getiren cezaevi alanı için de projesini açıkladı.

görkem duman

CEKETİ ÇIKARDI, KOLLARI SIVADI

Duman’ın sahneye çıkmasının ardından örgütten gelen ‘ceketi çıkar kolları sıva’ sloganının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni iki kez kazanan Ekrem İmamoğlu’nun ‘zafer’ mottosu olan ceketi çıkarıp kolları sıvama hareketi Buca’ya da sıçradı.

Duman, sloganın üstüne ceketini çıkarıp kollarını sıvarken rakiplerine ‘zafer’ mesajı verdi.

ESNAFIN ‘MASA’ TALEBİNE YANIT

Katılımcı yönetim sözü vererek sunumuna aşlayan Duman, geçtiğimiz günlerde İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin belediyelerden talep ettiği ‘esnaf masası’ müjdesi de vererek “Projelerimizi 5 balıkta topladık. Biz katılımcı bir yönetim istiyoruz. Bunun için mahalle meclislerini kuracağız. Sokak ölçeğinden mahalleye mahalleden ilçeye olacak. Her sandıktan bir temsilci olacak. STK’lardan birer temsilci ve muhtarlarımız olacak. 47 mahallemizde 47 temsilciyle sürekli istişare halinde olacağız. Esnaf masası… Aday adaylığı sürecimden bu yana sürekli sokaklardaydım ve esnaflarımızla görüşmelerimizde sıkıntılarını çözmek adına esnaf masası kurma gereği duyduk. Şu an en önemli iletişim aletimiz cep telefonu. BİMER ile telefonla bize ulaşabileceğiniz teknolojik bir belediyecilik sistemi hazırladık” dedi.

buca

PARSEL- ADA DEĞİL BÖLGESEL DÖNÜŞÜM

Deprem riskine dikkat çekerek kentsel dönüşüm vaatlerini açıklayan Duman, “Kentsel dönüşüm. Buca riskli yapı stoku olarak İzmir’in önde gelen ilçelerinden. Bu yüzden biz kentsel dönüşümle ilgili ciddi bir çalışma yaptık. Kentsel dönüşüm yasasının çıkmasının ardından şu anda adliyede bu konuda binlerce dava var. Niye, çünkü parsel bazında dönüşüm oluyor. Biz parsel ya da ada bazında değil, adaların birleşiminden oluşan bölgesel bir dönüşüm sahası oluşturmak. Bölgesel yaptığımızda otopark problemi, yeşil alan, merkez alanları, spor alanları ve kreş alanlarını planlamış oluyoruz. Biz bunu garantörlük sistemiyle yapacağız. Yerel yönetimlerin garantörlüğünde olacak. Her gün artan inşaat problemi var. Biz vatandaşın üzerindeki yükü hafifletmek için imar çalışmalarını yaparak bu sorunu çözmüş olacağız. Bizim yönetim anlayışımız iş birliği. Burada üniversitelerle işbirlikleri de önemli. Bilimsel bir iş birliği yapacağız ve Buca’nın afet ve yangın haritasını hazırlamak istiyoruz. Yakın vadede yapacağız işlerden bir bu” diye konuştu.

duman

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE EN ÖNDE OLACAĞIZ

Gençler, yaşlılar ve sokak hayvanları için de 3 proje sözü veren Duman, “Ülkemizdeki en önemli sorunlardan biri de uyuşturucu. Biz uyuşturucuyla mücadelede en önde olacağız Ama esas hedefimiz gençlerimizin uyuşturucuyla hiç tanışmaması. Bunun için Buca Belediyespor’un branşlarının genişletip gençlerimizi daha çok sporla buluşturacağız. Ayrıca belli yaşı almış büyüklerimizin tazelenmesi mevcut yeteneklerini geliştirmeleri ya da yeni yetenekler keşfetmeleri için merkezler açacağız. Kent belleğinden kopmadan kent belleğini de koruyacak birçok yerde Olgun Gençler Yaşam Merkez’lerini kuracağız. Sokak hayvanları için geçici bakım merkezi yapacağız Avrupa standartlarınızda. Bir parselimiz var. Yeri ve projesi hazır. Bu da hemen yapabileceğimiz bir iş” diye konuştu.

buca

TRAFİK SORUNUNA NEŞTER

Trafik sorunu konusunda da ‘realist’ çözüm üretin Duman, “Trafik… Trafik bizim en önemli sorunlarımızdan biri. 5 önemli notamız var. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde buralarda dron uçurarak sayısal veriler oluşturduk. Bu bölgelerde tarihi yapılar olduğu için yol genişletmesi yapamıyoruz. Battı-çıktı için de fiziki şartlar uygun değil. Biz de yeni bir çözüm yolu düşündük. Doğru bir yol aksı düşündük. Belirli bölgelerdeki küçük düzenlemelerle bu sorun çözülebilir. Tabii Buca metrosunu da hesap ettik. Buca Metrosu bitip yolumuzu bununla entegre olduğunda ilçemizde trafik rahatlayacak. İfadelerini kullandı.

buca

ÇEVRECİ VE GÜVENLİ PARKLAR, KASAPÇILARA MEZBAHANA SÖZÜ

Gündelik yaşam için gerekli düzenlemeler de yapacaklarını belirten Duman, birkaç başlık altında şunları söyledi; “Güvenli parklar… Bunu söyleyince güvenlik görevlileri gelmesin aklınıza. Kanserojen içermeyen oyuncaklar ve aletler ve 7/24 kameralarla izlenen parklardan bahsediyoruz.

Ayrıca deprem toplanma alanları oluşturacağız. Bunun yanında afet konteynerleri de hazırlayacağız.

Mevcuttaki açık pazar yerlerinin yaratılması, kapalı olanlarının elden geçirilmesi ve çatılarına GES panelleriyle bu şekilde belediyemizde üretim ve tasarruf hedefliyoruz.

Üreten belediyecilik… Çiftlik hayvanları için yem üretmeyi planlıyoruz. Sokak hayvanları için mama üretimi yapacağız ayrıca. Can dostlarımızın mamalarında ciddi bir fiyat artışı oldu. O nedenle bu konuda biz de vatandaşımıza destek olmak ve can dostlarımızı beslemek istiyoruz. Ayrıca belediyemizde fidan ve tohum üreteceğiz. Bu sayede tarım ve hayvancılıkla ilgilenen vatandaşlarımız destekleyeceğiz ve teşvik vereceğiz bu sayede kırsalda yaşayan gençlerimiz hem aile hem ilçe hem de ülke ekonomisine katkıda bulunacaklar.

Buca’mızın simgesi kasaplarımızın modern ve steril mezbahana ihtiyaçları olduklarını söylediler. Biz de yakın dönemde yapacağımız vaatlerimize steril ve modern bir mezbahana ekledik.

chp

ÖĞRENCİLER İÇİN YENİ KONUK EVİ

Gençlerimiz için Gaziler Mahallesi’nde açık ve kapalı spor kompleksi de yapacağız. Spor kulüplerimize de ayni ve nakdi yardımlar yapacağız. Deplasmanlara giderken de onların yanında olduğumuzu hissettireceğiz. Ayrıca belediye hizmet alanlarında da e-spor alanları yapacağız. Biz son dönemde artan e-spor konusunda Buca’yı e-spor merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz.

Tınaztepe’de öğrenci konuk evi yapacağız. Ciddi bir yurt ihtiyacı var. Buca üniversite yurdu olduğu için bir öğrenci konuk evi yapmayı hedefliyoruz.

Bunların yanında Teknogem Eğitim ve Araştırma Kampüsü kuracağız. Burada öğrencilerimizin teknoloji sayesinde iş hayatına girmeden meslekleriyle ilgili tecrübe elde etmesini hedefliyoruz. Bunu da üniversite zamanımda düşünmüştüm. Mesela Tıp Fakültesi öğrencisi açık kalp ameliyatını orada hologramla izleyip daha öğrenciyken iş alanına ilişkin bir deneyim elde edebilecek.”

GENÇLERE MADDİ DESTEK

Askerler ve öğrencilere maddi destek vaadinde de bulunan Duman, “Vatani görevini yapmak üzere askere gidecek gençlerimize maddi destek vermek istiyoruz. Öğrenci arkadaşlarımıza burs desteği sağlayacağız. Ayrıca üniversite sınavına girecek öğrencilerimiz ÖSYM sınav ücretlerinin karşılanmasının hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

CEZAEVİ ALANI İÇİN PROJE

Bir dönem İzmir’in en çok tartışılan konusu olan büyükşehir ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı yargıda karşı karşıya getiren yıkılan Buca Cezaevi alanına ilişkin de proje açıklayan Duman, “Buca Atatürk Kültür Merkezi ve Meydanı. Bu, yıkılan Buca Cezaevi alanı için düşündüğümüz bir yer. Bu, Büyükşehir ile yapabileceğimiz bir şey. O nedenle şu anda öneri olarak. Yapılması için defalarca kez bakanlığa gitmem gerekirse gideceğim. Bu proje için elimden geleni yapacağım. Zaten şu anda Büyükşehir Belediye Başkanımız da bu projeyi destekliyor. Burada hedefimiz… Hasanağa Bahçesi nasıl ki bize yeşil alan mirası biz de burayı yeşil alan yaparak gelecek nesillere miras bırakmak istiyoruz. Ayrıca deprem toplanma alanı olarak kullanılacak. Bunların yanında bir simge yapı olarak Atatürk Kültür Merkezi denince Bucamız akla gelsin ve Buca’nın simge yapısı olsun istiyorum” dedi.

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.