TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP'li Başkan Tunç Soyer: İzmir’den 40 alıp 1 verdiler

İzmir Ticaret Odası’nın düzenlediği toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in parti devleti tarafından 22 yıldır nispi olarak fakirleştirildiğini iddia ederek, “İzmir’den 40 alıp 1 verdiler” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2024 17:01
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2024 17:18
Kaynak: HABER MERKEZİ
CHP'li Başkan Tunç Soyer: İzmir’den 40 alıp 1 verdiler

KEMAL ÖZKURT-İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası’nın düzenlediği toplantıya katıldı. Toplantıda söz alan Başkan Soyer, 8 Nisan 2019'da mazbatasını alırken İzmir için canla başla çalışacağının sözünü verdiğini ve vaat ettiği projeleri başarmanın gururunu yaşadığını dile getirdi.

Başkan Soyer, “Ekonomik kriz ve yoksulluk derinleşirken bunları mazeret olarak göstermedim. Şehrimizde rant peşinde koşanlara peşkeş çekmedim. Uluslararası alanda sahip olduğumuz itibar ve İzmir duruşuyla 5 yılda uluslararası finans kuruluşlarından düşük faizle uzun vadeli bir milyar euronun üzerinde finansman getiren tek belediye olduk. Her yıl bütçemizin yüzde 40’ını yatırımlara İzmir’i daha da ileriye taşıyacak vizyon projelerimizi ayırdık. Daima çok renk, daima çok ses, daima çok nefesten yana olduk. İnsanlığın içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi krizler, iklim krizi, savaşlar ve yoksulluk gibi küresel krizlerin tamamının çözümünün çağdaş ve demokratik ilkelerde yattığını biliyorum. İzmir bu ülkenin gelişmesinden ve ülke geneline yayılmasından rahatsız olan parti devlet tarafından tam 22 yıldır nispi olarak fakirleştirildi. İzmir’den 40 alıp 1 verdiler. İzmir 2023 yılında toplam 440 milyar lira vergi ödemiş. Bunun 100 milyar lirası İzmir için, 71 milyar lirası personel giderleri için, 14 milyar lirası hizmetler için, 13 buçuk milyar lirası yatırım için harcanmış. Yani 440 milyar verginin 13 milyar lirası yatırıma dönmüş. 2023 yılında merkezi hükümet 542 milyar lira toplam yatırım yapmış Türkiye’de. Bu yatırımın içinde yine İzmir’in payı 13 milyar lira. Yani yüzde 2,4. Sadece bu yıl da değil yıllardır bu böyle. Peki neden biliyor musunuz? Laikliğin çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin en güvenli kalesi olan İzmir’in daha da ileriye gitmesinden korktular hâlâ korkuyorlar korkmaya da devam edecekler. İzmir eşitlikçi ruhuyla ve kendisi gibi olmayanlarla barışık kültürüyle otoriter ve popülist siyasal iklimin ülkemizdeki panzehiri olmayı sürdürecek” dedi.

DİLERİM GERİ ADIM ATILMAZ

Göreve devam etseydi vizyon projelerinden birinin de İZMAN olacağını belirten Soyer, “Türkiye’nin şehirler arası ilk metro hattı olacak bu projeyle İzmir ve Manisa merkez arası toplu taşımayla 15 dakikaya inecekti. Zaten ekonomik ve sosyal açıdan birbirine sımsıkı bağlı olan 2 şehirde de büyük bir canlanma olacaktı. Dilerim bu projede başlar. Diğer bir konumuz Mera İzmir. Ne yazık ki bizden önceki yönetimler silajlık mısıra dayalı büyükbaş üretimini biraz da küçük Menderes’te teşvik etmiş. Birçok bilimsel rapora göre bu sürdürülemez bir üretim. Çünkü aynı zamanda GDO’LU Mısır’ın aşırı süt tüketimi nedeniyle yeraltı suları yüzlerce metre derine indi ve suyu o kadar derinden çekmek için çiftçinin gücü elektrik parasına yetmiyor. O yüzden İzmir’de muhakkak mera hayvancılığının ve İzmir meraları arttırılarak uygun koyun ve keçi desteğinin desteklenmesi şart. Dilerim bu konuda da geri adım atılmaz” diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.