TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Fidan BM sisteminin reformuna ihtiyacı olduğunu belirtti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze dahil olmak üzere birçok konuda adım atamayan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin, tüm BM sisteminin saygınlığına gölge düşürdüğüne dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2024 19:20
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2024 19:20
Kaynak: AA
Bakan Fidan BM sisteminin reformuna ihtiyacı olduğunu belirtti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze başta olmak üzere birçok konuda adım atamayan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin, tüm BM sisteminin saygınlığına gölge düşürdüğüne dikkat çekti. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, Fidan, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'ndaki "Küresel Yönetişim Reformu" başlıklı oturumda katılımcılara hitap etti.

Fidan, jeopolitik gerilimlerin aşılmasında güçlü çok taraflı kurumlara ve etkin küresel yönetişim mekanizmalarına duyulan ihtiyaca vurgu yaptı. Değişimin gerçekleştirilmesinin önemine işaret eden Fidan, bu doğrultuda öncelikle BM Güvenlik Konseyi reformuna önem verilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, Gazze başta olmak üzere pek çok konuda adım atamayan BM Güvenlik Konseyi'nin tüm BM sisteminin saygınlığına gölge düşürdüğünü belirterek, daha demokratik, hesap verebilir ve uluslararası hukuk parametrelerine dayanan bir sisteme duyulan ihtiyacı vurguladı.

Fidan, uluslararası finansal sisteminin kapsayıcı, kurala dayalı, daha şeffaf ve sürdürülebilir olması gerektiğine dikkat çekti.

Ayrıca, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki uçurumun kapatılması için uluslararası mali kuruluşların ve çok taraflı kalkınma bankalarının gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelere uygun politikalar benimsemelerinin önemini vurguladı. Fidan, aksi halde Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılamayacağını vurgulayarak, bu bağlamda G20'ye önemli bir rol düştüğünü belirtti.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.