TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Afyon’dan sonra Karabağlar’da: AK Partili Tunç’tan hastane vaadi

Cumhur İttifakı’nın Karabağlar Belediye Başkan Adayı olan AK Partili Mehmet Sadık Tunç, bugün düzenlenen programla seçim vaatlerini vitrine çıkardı. Tunç’un vaatleri arasında en çok dikkat çekenler ise Sağlık Bakanlığı yetkisinde olan Bozyaka Hastanesi ve Yeşilyurt Hastanesi’ne ilişkin vaatleri oldu

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2024 21:06
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2024 12:38
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Afyon’dan sonra Karabağlar’da: AK Partili Tunç’tan hastane vaadi

İzmir Vali Yardımcılığı görevinden istifa ederek Cumhur İttifakı’nın Karabağlar Belediye Başkan Adayı olan AK Partili Mehmet Sadık Tunç, yerel seçimlere çeyrek kale seçim vaatlerini açıkladığı proje tanıtım toplantısını gerçekleştirdi.

Lansmana AK Parti İzmir Milletvekilleri Şebnem Bursalı ile Mehmet Ali Çelebi ve MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin katıldı.

Tunç’un vaatlerinden en öne çıkan başlıklar ise Karabağlar’ın kangren sorunu kentsel dönüşüm ve dirençli kentler olurken programda eleştiri okları CHP’li yerel yönetimlere çevrildi. Tunç ayrıca daha önce farklı illerde belediye başkan adaylarının gündeme getirdiği ve muhalefetin ‘yetki aşımı’ sözleriyle tepki gösterdiği ve yapımı Sağlık Bakanlığı’nda olan ‘hastane vaadi’ de verdi.

mehmet sadık tunç

KARABAĞLAR EN KÖTÜ BELEDİYECİLİĞİN YAPILDIĞI YER

Siyasete girme nedenini CHP’li yerel yönetimleri eleştirerek açıklayan Tunç, “Bana hep ‘Siz niye kaymakamlık, valilik gibi konforlu bir meslek dururken siyasete girdiniz?’ diye soruyorlar. Ben 2013’te Karabağlar’a kaymakam olarak atandığımda zevkle çalıştım ve çok güzel işler yaptık 2 yıl boyunca ben Konya’ya atanana kadar. Ama sağ olsun siyasi parti ayrımı gözetmeksizin Karabağlar halkı bir araya gelerek benim atanmama karşı çıktı ve ben Karabağlar’a 4 yıl daha hizmet edebildim. Biz Anadolu insanıyız. Kim bize iyilik yaptıysa biz de karşılığını vermeye gayret ederiz Karabağlar halkı bana sahip çıktı, ben de onların hayatlarını kolaylaştırmaya ve onlara layık olmaya çalıştım. Şehrimizin, halkımızın yararına olan projeleri yaptık. Bana o zor günlerde sahip çıkan Karabağlar halkının 30 yıla yakın bir süredir bu kötü belediyeciliğine maruz kaldığın görünce konfor alanımda kalamazdım. O yüzden konfor alanımdan çıkıp siyasete girdim. İzmir maalesef kötü belediyeciliğin elinde. Belediyelerin elinin değdiği her yer kirlenmiş. Karabağlar en kötü belediyeciliğin yapıldığı yer. Biz belediyeciliğimizde hiçbir insanımızı dışlamayacağız. Ülke olarak çok zenginliklere sahibiz, bir kültür bahçesiyiz. Bu kültür bahçesindeki her çiçeğin yaşam imkanı bulmasını istiyoruz. O yüzden bir birileri gibi katılımcı belediyecilik tarzı süslü kelimeler kullanmıyoruz. Biz bunu icraatlarla yaşam tarzına dönüştürüyoruz. Kimsenin görmezden gelinmediği, her vatandaşa eşit yaklaşımlı üretken bir belediyeciliği vaat ediyoruz” dedi.

5 YILDA 10 BİN SOSYAL KONUT YAPACAĞIZ

Konuşmasına 10 bin sosyal konut sözü vererek başlayan Tunç, “Bugün ‘Senin önündeki çukur ne’ dediğimizde bu bir metafor değildir. Kimileri için TOKİ önündeki çukurdur, kimleri için yıllardır yapımı bitmeyen üniversite önündeki çukurdur. Biz, herkesin önündeki çukuru tespit ederek hızlı bir şekilde çözümlerini hayata geçireceğiz. Biz daha iyi bir yaşam ümidiyle buraya geldik ama şu anda kentin yüzde 70’i çarpık yapılaşma. Kimseye arzu ettiğimiz belediyecilik şartlarını sunmuyoruz. O yüzden biz Avrupa Şehir şartlarını sağlamak istiyoruz. Biz laf ve slogan değil, hizmet ve icraatla vatandaşlarımızın bu standarda çıkmasına çalışacağız. Güvenli şehir diyoruz. Birincisi depreme dayanıklı kent. Ve sosyal belediyecilik. Kimsenin yatağa aç girmediği bir Karabağlar istiyoruz. Karabağlar’ın yüzde 70’inde çarpık yapılaşma var. Biz, 5 yıllık süre zarfında 10 bin adet sosyal konut yapmayı vaat ediyoruz. Çünkü ilçemizde dar gelirli vatandaşımız çok ama bu vatandaşları görmezden gelen bir belediyecilik anlayışı var. Şu anda Demokrasi üniversitesi olarak bilinen alanda dar gelirli vatandaşlarımıza konut yapmak için TOKİ’nin bir girişimi olmuş. 750 vatandaşımız 4 yıl önce hak sahibi oldular buradan. Ama maalesef kendilerine sosyal belediyeci diyenler, 750 vatandaşımıza yapılacak sosyal konutları mahkemeye taşıdılar. Gerekçesi de Karabağlar’da konut sıkıntısı olmamasıymış. 30 bin kişi nereden çıktı o zaman? Sen kimden yanasın? Dar gelirli vatandaşlarımızın konut sahibi olmasından neden rahatsızsınız? Söz veriyoruz. Sayın Hamza Dağ’ın 50 bin konut sözü var. Biz bunlardan 10 bin konutunu Karabağlar’a kazandıracağız” diye konuştu.

VATANDAŞI İSTİSMAR EDENLERİN MASKESİNİ DÜŞÜRDÜK

Kentsel dönüşüm noktasında da isim vermeden CHP Karabağlar Belediye Başkan Adayı Helil Kınay’a eleştiri yönelten Tunç, “Kentsel dönüşüm… İlçemizin en önemli sorunu. Siyaset üstü olması gereken bu konu, 3 yıldır iktidarda olmasına rağmen hiçbir şey yapmayanların; vatandaşın korkularını istismar ederek 2012 yılında kentsel dönüşüm kararı alınmış olmasına rağmen ilgili partinin manipülasyonları nedeniyle bir adım bile atamadık. Burada rantsal dönüşüm var kentsel dönüşüm yok diyorlar. Vatandaşa bir çözüm önerisi de üretmiyorlar. Bu şekilde algı operasyonlara yaptılar ve her planı mahkemeye taşıdılar. Biz bu nedenle kentsel dönüşüm konusunda adım atamadık. Ama bu hafta sonu önemli bir gelişme oldu. Biz yerinde dönüşüm yapacağız. Vatandaş da bunu istiyor. Ayrıca Avrupa Şehir standartlarını istiyoruz. Çocuk oyun alanları, ibadethaneler, sağlık ve spor tesisleri için yer ayrılmasını istiyorlar. Biz bunları yapacağız, size imar planları düzenleyeceğiz bu planlarda gerekli emsal artışın vereceğiz. Gücü yeten evini kendi yapar yoksa komşularınızla birleşirsiniz binalarınızı yenilersiniz biz de aradan çekiliriz. Burada rant var mı? ‘Yandaşsınız’ diyorlar. Evet biz halktan yanayız. Karşımdaki hanımefendinin kentsel dönüşümle ilgili yok. Kendisi Karabağlar’ı navigasyonla dolaşıyor. Soruyorum. İm halktan yana? Yıllardır vatandaşı istismar edenlerin maskesini düşürdük” dedi.

MECLİSTEKİ İLK KARARIMIZ DOĞALGAZ OLACAK

Doğalgaz sorunu konusunda da iddialı konuşanTunç, şunları söyledi; “Karabağlar’da hep beton var diyoruz. 2 müjdemiz var. Birincisi Poligon İzmir bahçesi. Askeriye oradaki alanı boşaltmış durumda biz oranın tahsisini alacağız ve Karabağlar’daki vatandaşlın hizmetine sunacağız yeşil alan olarak. İçerisinde birkaç sosyal tesisi yapacağız. İzmir’in en büyük yeşil alanı olacak. İkincisi de Yenitepe İzmir olarak bildiğimiz ve şu andaki yeni fuar alanının karşısındaki 450 dönümlük alan. Alanın tamamı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ait. Biz burayı da vatandaşlarımıza yeşil alan olarak sunacağız. İnşallah biz Avrupa Şehir Şartları kriterlerini her alanda yakalayacağız. En üzüldüğüm konulardan biri… Şu an Afyon’un köyünde, ülkenin her yerinde doğalgaz var. Biz belediyeciliğimizde hiçbir insanımızı dışlamayacağız. Ülke olarak çok zenginliklere sahibiz, bir kültür bahçesiyiz. Bu kültür bahçesindeki her çiçeğin yaşam imkanı bulmasını istiyoruz. O yüzden bir birileri gibi katılımcı belediyecilik tarzı süslü kelimeler kullanmıyoruz. Biz bunu icraatlarla yaşam tarzına dönüştürüyoruz. Kimsenin görmezden gelinmediği, her vatandaşa eşit yaklaşımlı üretken bir belediyeciliği vaat ediyordun karşısına geçip İzmir’de doğalgaz vaadinde bulunmak beni üzüyor. Aslında bu mevcut belediyenin çapsızlığının göstergesi Karabağlar niye doğalgaz alamıyor? Burada 13-14 mahallemizde doğalgaz yok. Buralarda imar planı yok. Bunlar imar planlarını yapmamışlar, özellikle çarpık yapılaşmaların olduğu yer vatandaşlarımız imar planı olmadığı için özel şirket gelmiyor. Çünkü ben oraya altyapı yatırımı yapacağım, sen yarın gelip doğalgaz bağlarken benim altyapıma zarar vereceksin diyor. Bunu gören hükümetimiz neredeyse sadece İzmir’e özel bir yetki verdi. Belediyelere yetki veriyoruz, firmaların altyapılarına zarar verilirse belediyeler karşılayabilirler diye. Biz Cumhur İttifakı olarak seçimleri aldığımızda mecliste aldığımız ilk karar doğalgazla ilgili olacak.”

BELEDİYE YAPMAYACAK

Hastane konusunda da daha önce farklı illerde gündeme gelen ve tepkilere neden olan ‘hastane vaadi’ de veren Tunç, “İlçemizde iki hastanemiz var. Biri Bozyaka diğeri Yeşilyurt. Bu konuda da yerel yönetimlerin algı operasyonları var. Evet Şehir Hastanesi kuruldu ama İzmir çok büyük bir kent. ‘Bozyaka, Yeşilyurt hastaneleri kapanıyor’ demeye başladılar. Biz de ‘hastanelerinizi yıkmıyoruz, yenileceğiz’ dedik. Yenilemenin ardından Bozyaka Hastanesi ilçemize 600 yataklı yeni hastane sözü veriyoruz. Bunun ardından Yeşilyurt Hastanesi 800 yataklı hale getirilecek. Bana ‘belediye başkan adayısın yetki sınırlarını aşan vaatler veriyorsun’ diyorlar. Bunu belediye yapmayacak. Ama siz algı yaratarak söylerseniz ben de bunu burada açıklarım” dedi.

ÜRETİM SANAYİDE OLACAK MEVCUTLAR SHOWROOM OLACAK

Karabağlar’ın markası olan mobilya üretiminde de mevcut sorunların çözümü için projelerini açıklayan Tunç, “Karabağlar mobilyasıyla bilinen bir ilçeydi. Ama mobilya üretim alanı teknolojide çağa ayak uyduramadığı ve fiziki koşullar nedeniyle ülkedeki diğer kentlerle rekabet edemiyor. Bunu düzeltmek için Karabağlar mobilya üretimini Karabağlar İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştireceğiz ayrıca mevcut ürettiği yerleri de tamamen showroom olacak. Yılın 365 günü devam eden bir fuar gibi olacak. Yani Karabağlar Mobilyacılar alanı mobilyaların sergileneceği bir ticaret alanı olacak” ifadelerini kullandı.

BELEDİYEYİ ALINCA DAVALARI GERİ ÇEKECEĞİZ

Üniversite konusunda da davaların geri çekilmesi sözü veren Tunç, “Demokrasi Üniversitesi… O da belediyemiz yüzünden yılan hikayesine döndü. 15 Temmuz darbesi öncesinde İzmir Üniversitesi’ydi burası. 6-7 dönümlük alana kurulu bir üniversite 15 Temmuz darbesinden sonra buraya el konuldu. Biz böyle bir üniversiteye ihtiyacımız olduğunu söyledik ve darbeyi yapanlara inat adının Demokrasi Üniversitesi olmasına karar verdik. Uzundere’de yerimiz var, burası ekonomik anlamda geri kalmış bir yer. Üniversiteyi oraya koyarsak iyi olur dedik. 400 dönüm yer ayırdık. Belediyemiz mahkeme yolunu tuttular. 10 bin civarında öğrencimiz konteynırda eğitim görmektedir. Bu günah değil mi? Buca’dan, Bornova’dan üniversiteleri çıkarın. Ekonomik hayatları kalır mı? Karabağlar’da üniversite gelişsin diye devletimiz üniversiteyi buraya tahsisi etti. Ama her zaman olduğu gibi yerel yönetimler buna da davalarla engel olmaya çalıştı. Ama söz veriyorum biz belediyeyi aldığımızda üniversiteyle ilgili bütün davaları geri çekeceğiz” diye konuştu.

AMACIMIZ İYİ BELEDİYECİLİĞİ GÖSTERMEK

Tunç sözlerini şu şekilde sonlandırdı; “Bizim amacımız memleketin çeşitli yerlerinden büyük hayallerle buraya gelen vatandaşlarımıza iyi bir belediyecilik göstermek. Ben inanıyorum ki 1 Nisan’dan sonra Karabağlar’da Cumhur İttifakı belediyeciliği nasıl olacak onu göstereceğiz.”

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.