Beyin yakan bir film önerisiyle sizlerle birlikteyim yine bu yazımda. Sizlere sinema tarihinin en önemli oyuncularından bir tanesi olan Inception.

Türkçe çevirisiyle Başlangıç filmini önermek istiyorum. Bu film sinema tarihinde bambaşka bir kategori açtı. Inception'a benzeyen filmler diye anılan filmler diye literatürde yeni bir yer açıldı. 

Filmi spoiler vermeden sizlere anlatmak halen izlemeyenleriniz varsa bir an önce izlemesini tavsiye etmek istiyorum. Christopher Nolan tarafından yapılan bu eşsiz filmin konusu; Dom Cobb isimli bir usta hırsızın, insanların bilinçaltında yatan gizli ve değerli sırları öğrenmek için rüyalarına girmesini konu edinir. Cobb bu sebeple casusluk alanında aranan bir şahıstır. Fakat bu mahareti onu kaçak durumuna getirmiş ve hayatını mahvetmiştir. Fakat Cobb'a her şeyi normale çevirmesi için bir fırsat tanınır. O da bu fırsatı iyi değerlendirmek ister. Burdan sonrasını sizlerin izlemesi bence daha iyi olacaktır. 

Birbirine geçmiş rüya içinde rüya anlatılan bu film, daha önce eşi benzeri pek de olmayan bir filmdir. Öyle ki bu filme benzer birçok filmin çekildiğini de sonraki yıllarda gözlemledik. İzlerken bir yerden sonra hangi rüya katmanında neler oluyor diye sorabilirsiniz çünkü bazen gerçekten kaçabiliyor. 

Gelelim oyunculara. Oyuncu kadrosuna girmeden önce başrol Leonardo Di Caprio hakkında konuşmak istiyorum. Di Caprio bu filmde oyunculuk hünerlerini sonuna kadar o kadar iyi sergiledi ki; sinema eleştirmenleri tarafından tam not almayı başardı. Zaten Leonardo Di Caprio'nun kötü herhangi bir filmine denk gelmedim. Ban göre en iyi filmlerinden bir tanesi de Zindan Adası'ydı. O filme de bir yazımda yer vermek istiyorum. Oscar ödülünü biraz geç alsa da sonu da kazanmasına çok sevinmiştim. Bana göre Oscar'ı kazandığı filmlerden daha iyi filmler çekmişti. Bazen Amerikan sinemasında böyle enteresan şeyler de olabiliyor.

Inception filminin oyuncu kadrosunda şu isimler yer alıyor: Joseph Gordon-Levitt, Cillian Murphy, Tom Hardy, Elliot Page, Marion Catillard, Ken Watanabe, Michael Caine, Dileep Rao. IMDP puanı 8,8 olan bu başyapıtı izlemeyenlerin kesinlikle izlemesini tavsiye ediyorum.

Keyifli seyirler dilerim.