2023-2024 eğitim öğretim yılı 11 Eylül Pazartesi günü itibariyle başladı. Yeni eğitim döneminde çok sayıda değişiklik var. Bu değişikliklerden biri de sınav sistemine getirilen düzenlemeler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazetede yayınlanan yeni karara göre, ilköğretim düzeyindeki öğrenciler için sınav sistemi kaldırıldı. Ortak sınav sistemine de dahil olmayan bu kademedeki öğrencilerin akademik ve sosyal gelişiminin takibi ders öğretmenleri tarafından yapılacak. Okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıflarda değerlendirmenin sınavla yapılmamasına yönelik konuşan Eğitim-İş 3 No’lu Şube Başkanı Sevda Ketenci, ilkokul düzeyindeki çocuklara uygulanan sınavları desteklemediklerini lakin bizim ülkemizin bir sınav ülkesi olduğunu söyleyerek “O yaş grubundaki çocukların sınavlarını kaldırmak istiyorlarsa öğrencilerin nitelikli eğitime sahip olmasını sağlamamalılar” ifadelerini kullandı.

LAİK, ÇAĞDAŞ, EŞİT OLMALI

Eğitim-İş olarak ilkelerinden bahseden Ketenci, “Biz her zaman eğitim; laik, çağdaş, parasız, her çocuğa eşit olmak zorunda diyoruz. Nitelikli eğitim isteniyorsa ilk önce bunlar yapılmalı. Bir taraftan eğitimi niteliksiz hale getirmek için özelleştirmeye doğru gidilirse, paralı hale getirilirse, ekonomik şartları öğrenci ve velisi için zor hale getirilirse, ayrıca sınıflarda karma eğitimi kaldıracağız söylemleri yapılırsa eğitimi laik ve çağdaşlıktan uzaklaştırırsanız niteliğini yitirmiş olur” dedi.

NİTELİKLİ EĞİTİM ŞART

İlkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıflar için sınav sisteminin kaldırılmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Ketenci, “Öğrenciye ne gibi bir etkisi olacağını hep beraber tartışabiliriz. Elbette o yaş grubundaki çocukların sınavlarını zaten desteklemiyoruz ama biz sınav ülkesiyiz. O yaşta sınavla karşılaşmayan çocuk, 1 sene sonra yarış atı gibi sınavlara çalışmaya hazırlanarak yoğun bir döneme giriyor. Hayatında sosyal aktivitelerden uzaklaşmak zorunda kalıyor. Ailelerin sınav kaygısı nedeniyle de en büyük bedeli çocuklarımız ödüyor. O sebeple ilkokul yaş grubundaki çocukların sınavlarını kaldırmak istiyorlarsa öncelikle bu ülkenin çocuklarının nitelikli eğitime sahip olmasını sağlamamalılar ve sınav ülkesi olmaktan uzaklaştırmaları gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye için bir ilk daha! 3 gemi bugün aynı anda indiriliyor Türkiye için bir ilk daha! 3 gemi bugün aynı anda indiriliyor

ÖĞRETMENLER İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR

Sınavları kaldırdıkları için yine de bir değerlendirme olması gerektiğine vurgu yapan Ketenci, “Değerlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili Bakanlığın herhangi bir tasarrufunu şu anda göremiyoruz. Biz öğretmenin değil, okul idarelerinin ve velilerin notları söylediği bir eğitim sistemi içerisindeyiz. Öğretmenin itibarsızlaştırılması zaten okuldan başlamıştır. Bir velinin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) çocuğu için yaptığı şikayette öğretmenin 100 puan vermeyip 90 puan vermesi yönünde olmuştu. Bu şikayet öğretmenlerin itibarsızlaştırılmasının en büyük ispatı ve açıklamasıdır. Öğretmenin değerlendirmesi bugüne kadar zaten göz önünde değildi. Bu sınav kalkma süreci şu şekilde ilerleyecek ki biz Bakanlığı konu ile ilgili uyarıyoruz. Bir değerlendirme, fırsat eşitliği olmalı ama buradaki fırsat eşitliği daha yaratmadan bir üst sınıfta çocuğun önüne konan sınav kağıtları ile karşılaşmasını nasıl normal hale getirecekler bunun cevabını Bakanlıktan istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: YAREN GÜZELKAN-ÖZEL HABER