Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Halk büyük sevinç gösterilerinde bulundu

Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Halk büyük sevinç gösterilerinde bulundu. Yazarlar ve Şairler Dayanışma Derneği de Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün vefatının 85. yılında 10 Kasım ve ATATÜRK konulu şiir yarışması düzenledi. Yarışmaya ilgi büyük oldu. Yarışmaya ülkemizin her köşesinden katılım olduğu gibi yurt dışından da şiir gönderen şairler oldu. Belçika ve Almanya’dan şiirler yarışma için derneğe gönderildi.

Birbirinden kıymetli 7 jüri üyesinin 25 Ekim tarihinde sonuçları belirlediği zarf 10 Kasım 2023 günü saat 19.00’da Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür Merkezinde etkinliğe katılan herkesin önünde açılarak sonuçlar duyuruldu.

yaşzader

Yarışmanın birincisi, Atam’a Mektup şiiri ile Yarışmaya Almanya’dan katılan Derya Bektaş oldu.

İkinci, Nasıl Bir Önder isimli şiiri ile yarışmaya İstanbul’dan katılan Kasım Kol,

Üçüncü, Atatürk isimli şiiri ile yarışmaya İzmir ilinden katılan Rabia Sevil Yörükoğlu olurken, mansiyon ödülleri ise:

1. O Sabah Şiiri ile Bülent Sabuncu-İzmir

2. Yüce Atam şiiri ile Zeynep Erdoğan-Malatya

3. Uyan Atam şiiri ile Fatma Işık Kaya-İzmir

4. Mustafa Kemal Atatürk isimli şiiri ile Ayşe Akan Oral-Burdur

5. Yüreğimde Atatürk isimli şiiri ile Yıldız Tek-Bursa

6. Cumhuriyet şiiri ile Ayşe Canpolat- İzmir olarak açıklanmıştır.

Yarışma sonuçlarının açıklandığı gece, Yarışmada ilk üçe giren şiirlerin sahiplerine plaket verilmiş olup, yarışmaya katılan tüm şiirlerin sahiplerine, kıymetli yazar ve şairlere katılım belgesi takdim edildi.

Dernek başkanı, Atatürk ve silah arkadaşlarını asla unutturmamak için bu yarışmanın geleneksel hale getirileceğini, her yıl 10 Kasım’da bu yarışmanın yenileneceğini, Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle andıklarını, ayrıca yarışmaya katılan tüm şiirlerin bir antoloji kitabı olarak hazırlanıp dernek olarak basımının gerçekleştirileceğini, konuşmalarında belirtti.

Yazar ve şairler dayanışma derneğinin bu anlamlı gününde büyük bir seyirci kitlesinin olduğunu da belirtmek isterim. Vatandaşlar bu geceye büyük ilgi gösterdiler. Bir sonraki yıl bu yarışmanın çok fazla şiir ile katılımlarının gerçekleştirecekleri ve çok fazla izleyici kitlesi bulunacağını şimdiden görmek mümkün.

Her kim Atatürk ve silah arkadaşları için Cumhuriyeti bize kazandıran her şehidimiz ve gazimiz için elini taşın altına koyarsa ona kalbimizi vermeye her zaman hazırım.

Ne mutlu Türküm diyene…