Deprem bölgesine giden ilk turist kafilesi Güney Kore’den Deprem bölgesine giden ilk turist kafilesi Güney Kore’den

ÇAĞLA GENİŞ-ÖZEL HABER

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mağdurlarının beklediği düzenlemenin yasalaşmasıyla birlikte yurt genelinde milyonlarca yurttaş Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) merkezlerine akın ederken, artan iş yükü sonrasında memurlar isyanın eşiğine geldi. Büro Memur-Sen İzmir Şube Başkan Vekili Hakan Kılıçarslan, SGK çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesini, fazla mesai ve tazminat haklarının da verilmesini istedi. Personele 27 TL mesai ödenmesine ilişkin düzenlemeyi eleştiren Kılıçarslan, “Sus payı niteliğinde verilen ücreti yetersiz buluyoruz. Alın terimizin ve emeğimizin karşılığını istiyoruz” vurgusu yaptı.

MİLLETİMİZE GEÇMİŞ OLSUN

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan felaket nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirerek sözlerine başlayan Kılıçarslan, “Öncelikle Kahramanmaraş’ta meydana gelen, 11 ilde ağır yıkımlara ve hasara neden olan deprem sebebiyle milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyor, yaralılara şifa temenni ediyorum” dedi.

PERSONELİN TALEPLERİNİ SIRALADI

EYT’lilerin iş yoğunluğu nedeniyle SGK çalışanlarının mağdur olduğunu belirten Kılıçarslan, 666 sayılı KHK ile gasp edilen ikramiyelerin tekrar ödenmesi gerektiğini söyleyerek, “Büro Memur-Sen her zaman milletiyle birlikte, haklının yanında, haksızlığın karşısındadır. Milli ve manevi değerlere bağlı, çözümden yana bir sivil toplum örgütüdür. Temsil ettiği kitlenin sözcüsü sıfatıyla paydaşları ile görüşerek çözüm üretmekte, alanlara inip haklının gür sesi olmaktadır. Uzun süredir ülke gündeminde yer bulan ve çalışma hayatında 2 milyon 250 bin kişiyi ilgilendiren EYT olarak bildiğimiz, Emeklilikte Yaşa Takılan çalışanların bu sorunu reformist bir yaklaşımla çözüme ulaşmıştır. SGK personelini temsilen genel yetkili sendika Büro Memur-Sen olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a SGK personelinin talep ve sorunlarının karşılanması adına çağrıda bulunuyoruz. EYT, sözleşmelilere kadro, 3600 ek gösterge düzenlemesi ve prim borçlarının yapılandırılması sebebiyle tarihinin en yoğun günlerini yaşayan SGK personeli, gecesini gündüzüne katarak mesai harcamakta, yoğun iş yükünün hakkını teslim etmekte ancak alın terinin karşılığını alamamaktadır. EYT düzenlemesi ile yaklaşık 2 milyon 250 bin kişiye en düşük 5 bin 500 TL tutarında maaş bağlanacaktır. Hal böyle iken sayıları yaklaşık 30 bini bulan ve bu sistemin uygulayıcıları olan SGK personelinin, 666 sayılı KHK ile ellerinden alınan özlük haklarının geri verilmesinin ciddi bir maliyetinin olmayacağı aşikardır” ifadelerini kullandı.

EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ

SGK personelinin hakkının verilmesi için çağrı yapan Kılıçarslan, “Verilen emeğin, dökülen alın terinin ve SGK personelinin hakkının verilmesi için yüksek sesle çağrıda bulunuyoruz. Sosyal Güvenlik Tazminatı’nın verilmesini, Ek Ödeme Oranlarının artırılmasını, uzmanlık kadrosunun getirilmesi gibi taleplerimizin bir an önce gerçekleştirilmesini istiyoruz. Bu saydığımız taleplerimiz yurt içi ve yurt dışındaki vatandaşlarımızla birlikte sığınmacı ve vatansız statüsünde olan yaklaşık 100 milyon kişiye hizmet veren SGK çalışanlarının en doğal hakkıdır, bir an önce tanzim edilmelidir” ifadelerini kullandı.

‘SUS PAYI’ NİTELİĞİNDE

EYT düzenlemesiyle birlikte SGK’larda oluşan yığılmalar sonrası personele 27 TL mesai ödenmesine ilişkin düzenlemeyi eleştiren Kılıçarslan, “SGK personeline ‘sus payı’ niteliğinde verilen ‘27 TL fazla mesai ücretini’ yetersiz buluyoruz. Alın terimizin ve emeğimizin karşılığını istiyoruz. Ağır iş yükü altında ezilen ve alın terinin karşılığını alamayan Sosyal Güvenlik Kurumu personeli adına teyakkuz halindeyiz. SGK personelini ezdirmeyeceğiz, hakları teslim edilene kadar mücadeleye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.