TENZİLE AŞÇI/ÖZEL HABER

Türkiye, 14 Mayıs cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem milletvekilliği seçimini geride bıraktı. Seçimde sandık başına giden seçmen parlamento ve ülkenin 13. Cumhurbaşkanı için oy kullanırken cumhurbaşkanlığı seçimi hiçbir adayın yüzde 50+1’i geçememesi nedeniyle ikinci tura kaldı. Bir yandan 14 Mayıs seçimlerine yapılan itirazlar devam ederken diğer yandan da 28 Mayıs’ta yapılacak olan 2. tur seçimleri için gün sayılıyor.

Başkan Erişen: En ucuz şehir İzmir’dir Başkan Erişen: En ucuz şehir İzmir’dir

2. tura 11 gün kala CHP İzmir 27. Dönem Milletvekili Atila Sertel, geride bırakılan seçimi değerlendirirken 28 Mayıs seçiminin önemine dikkat çekti.

Parlamento seçimlerinde CHP’nin İzmir’deki sayısında reelde düşüş olduğunu ifade eden Sertel, 2. tur seçimlerinde ‘milliyetçilik ve açlık’ kıyası yaptı.
sertel-1

CHP’NİN VEKİL SAYISI 5+5’E DÜŞTÜ

CHP’nin İzmir’deki oylarının düştüğünü söyleyen Sertel, vekil sayısıyla ilgili dikkat çeken bir anekdotu paylaşarak, “İzmir’deki oyumu beklenilenin altında kaldı. Görünen o ki diğer partilerden getirilen adaylardan herhangi bir oy gelmemiş. Çünkü İzmir geçtiğimiz seçimlerde de hep aynı sonucu alıyordu. Hatta milletvekili sayısı 13+13 26 vekilken biz 7+7 çıkmıştık. 7+7 14 CHP milletvekiliydi. Şimdi ne yazık ki 14 milletvekilinin 5+5’i CHP milletvekili. Bu, değerlendirilmesi gereken bir konu. Bunu önümüzdeki dönemde tartışabiliriz ama bunların ötesinde olan bir konu var şu an” dedi.

BELKİ PİŞMAN OLACAKLAR AMA İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLACAK

Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçiminin geri dönülemez sonuçlar doğurabilecek ‘kader’ seçimi olduğunu ifaden eden Sertel, “28 Mayıs’ta Türkiye’nin kaderini belirleyecek bir cumhurbaşkanlığı seçimine giyiyoruz. Burada bütün kırgınlıkları, kızgınlıkları, öfkeyi, umutsuzluğu gömmek lazım. Çünkü geleceği belirleyecek bir seçim. Ya sarayda yaşanalar, saltanat sürenler, oğullarına çok değişik modelde araba alanlar kazanacak ya da ekmeği, suyu, soğanı, peyniri alamayan yurttaşlar kazanacak. Aradaki fark şu: Türkiye geleceğini oylayacak. Yani yoksulluğun yenilmesini oylayacak. Eğer bu sistemde, bu düzende başımızdaki adamla devam ederse Türkiye daha da yoksullaşacak. İnsanlar şu anda milliyetçilikle ya da başka bir duygularla beslenebiliyor ama yarın açlık çok kötü bir noktaya geldiğinde ‘Nerede ne yaptım’ diye pişman olanlar olacak belki ama iş işten geçmiş olacak. Bütün bunların hepsinin değerlendirileceği seçim önümüzdeki seçim. Türkiye’de demokrasi, insan hakları, özgürlükler ve yatırımların başlaması için çalışmalarımızı hızlandırmamız lazım” diye konuştu.

KİMSE UNUTMASIN

Seçimin ikinci turda bitmesinin bazı kesimler üzerindeki ‘hayal kırıklığı’ etkisini de değerlendiren Sertel, sandığa küsülmemesi gerektiğinin altını çizerken oy verilirken HÜDA-PAR gerçeğinin göz önünde bulundurulması gerektiğinin belirterek, “Anketler de ilk turda biteceğini gösteriyordu. Sandığa gitmek çok önemli bir yurttaşlık görevi. Ben sandığa gidileceğini düşünüyorum. Şu var… Hizbullah Terör örgütünü… Yani benim gazetecilik yıllarımda tanıştığım ve sevdiğim Gaffar Okan gibi bir emniyet müdürünü öldürenlerin uzantılarını meclise sokan AKP ve MHP. Hizbullah terör örgütünün uzantısı HÜDA-PAR’ı meclise sokanlar bizi başka partilerle eşdeğer görüp başka şeylerle değerlendirdiler. Çok kötü bir dil kulandılar. Biz o dili kullanmadık. Bir gerçek var ki bütün terör örgütleriyle işbirliği yapan ve konuşan AK Parti’nin başındaki insandır. Geçmişte Oslo’da, Dolmabahçe’de, Habur’da olanları toplum unutmasın. İkincisi… HÜDA-PAR gibi çok tehlikeli bir Hizbullah terör örgütünün uzantıları meclise taşıyan AK Parti milliyetçilikten bahsedemez. Bunu da kimse unutmasın” ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA GOLLERİYLE GOL ATLADILAR

Seçmenlere ‘umut’ mesajı veren Sertel, 3 büyüklerin maçlarından örnek vererek şunları söyledi: “İnsanlar umutsuzluğa kapılmasınlar. Diktatörleri yıkmak çok zordur ama diktatörler yıkılmaz değildir. Bütün devlet imkanlarıyla girdikleri seçimde yüzde 51’i bulamayanlar ikinci seçimde bence aradıklarını da bulamayacaklardır. CHP seçmenindeki yılgınlığın bir an önce atılması ve sandıklara gidilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Bunu bir maç süresi olarak değerlendirirsek; maç 90 dakikadır. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş son dakikalarda buldukları gollerle hep puan almışlar ve tur atlamışlardır. Ben toplumun tur atlamasını çok istiyorum. Umuyorum öyle olur.”