Sporun düzenli ve devamlı olarak yapılması sağlığımız için olmazsa olmaz aktivitelerden biri olarak bilinmektedir. Sağlıklı bir yaşam, fiziksel, sosyal ve psikolojik açıdan insanı iyi hissettiren spor ve egzersiz hayatımızın en önemli eylemlerinden biri olarak gösterilmektedir. Spor yapan insanlar, mutluluk hormonu salgılayıp kendilerini huzurlu ve mutlu hissedebiliyor. Peki gündelik ve sosyal hayatımızda spora, egzersize zaman ayırabiliyor muyuz? Sıkıcı, stresli bir iş gününün ardından spora vaktimiz oluyor mu? Gün boyunca masa başı çalışanlarında bel, sırt ve boyun ağrıları neden oluyor? Spor yapan insanlarda ve spor yapmayanlarda ne gibi farklılıklar var? Çağımızın en büyük hastalıklarından sedanter birey, sedanter yaşam tarzı nedir? İşte sizlerle...

SEDANTER YAŞAM NEDİR?

Mevsim geçişlerinde alerjik astıma dikkat Mevsim geçişlerinde alerjik astıma dikkat

Sedanter yaşam biçimi, hayatımız boyunca fiziksel aktivitenin hiç olmadığı veya dengesiz, düzensiz bir yaşam tarzı olarak adlandırabiliriz. Sedanter, yaşam tarzı yaşayan birey gündelik halk dilinde tembel olarak bilinmektedir. Sedanter, bireylerin gündelik ve sosyal hayatlarında fiziksel etkinlikleri neredeyse hiç yoktur. Sedanter yaşam tarzını benimseyen kişilerin alışkanlıklarında hareketsiz eylemler vardır. Televizyon izleme, oyun oynama, bilgisayar başında saatlerce oturma, ekran karşısında oturma gibi eylemler sedanter bireylerin en büyük alışkanlıkları arasında yer alır. Özellikle iş yaşamında masa başı çalışanlarda kas ve eklem ağrıları oluşabilir. Gün boyuna bilgisayar başında olan bireylere spor ve egzersiz önerilir.  

Oyun ve TV izleme bağımlılığı sedanterleri tembelleştirirken, fiziksel aktivite ve hareketten uzaklaştırır. Fiziksel aktivitede az bulunan ya da hiç bulunmayan kişiler daha çok sedanter yaşam tarzını benimsemektedir. Sedanter yaşam tarzı sağlıksız bireyler ve sağlıksız toplumlar için büyük tehlike arz etmektedir.Hareketsiz toplumlar sağlıksız bireylerin ortaya çıkmasına neden olur. Sedanter kişilerde kronik rahatsızlıklar bulunmaktadır. Sağlık ve Spor Bilimleri'nde sedanter birey olmamak için düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak tavsiye edilir.   

SPOR YAPMANIN AVANTAJLARI

Spor yapmak insanın fiziksel, sosyal ve psikolojik açıdan iyi hissedebileceği bir aktivitedir. Fizyolojik olarak spor vücuttaki direnci artırır. Kas ve eklemleri güçlendirir, kas gücünde kayıpları önler. Düzenli olarak spor ve egzersiz yapan bireylerde kalp hastalığı, damar tıkanıklığı, diyabet, şeker ve tansiyon gibi hastalıklara karşı ilaç gibi gelir. Spor sadece fiziksel dayanıklığı güçlendirmez aynı zamanda ruh sağlığımıza iyi gelir. Zihni canlı tutar, mutluluk hormonlarını salgılayıp daha mutlu olmamızı sağlar. Spor yapan insanlarda dışarıdan gelecek zararlı unsurlara karşı vücudunda koruma kalkanı oluşturur ve daha az hasta oluruz. Düzenli spor ve egzersiz yapmak sindirim sistemimizi güçlendirir. Egzersiz yapmak stres, sıkıntı ve deprasyona karşı bizi korur.   

Kaynak: HÜSEYİN DEMİR