KEMAL ÖZKURT - ÖZEL HABER

Türkiye'de 14 Mayıs genel seçimlerinin ikinci tura kalmasıyla birlikte piyasalardaki dalgalanma devam ediyor. İkinci turun ardından altında artış bekleyerek yönelen yatırımcılara uyarıda bulunan İzmir Tarihi Kemeraltı çarşısı Kuyumcu esnafı Aydın Banda, "Uzun vadede altın her zaman alınır fakat bu ortamda altın alacak vatandaşların dikkatli olmasını tavsiye ediyorum" dedi. ALTIN ALACAKLAR DİKKAT!
Seçim arasında altın fiyatlarıyla ilgili bir algı oluşturulduğunu ve vatandaşın eline para geçtiği gibi gram altın almaya geldiğini ifade eden Banda, "Seçimlerden sonra altın yükselecek diye altına olan talep arttı. Altın şu anda da normallerin üstünde ama ben fiyatların şişirilmiş olduğunu düşünüyorum. Altın almaya gelen arkadaşlarımızı biz uyarıyoruz fiyatlar düşecek almayın diye. Seçimlerin ardından da muhtemelen bir iki haftalık süreçte fiyatların düşeceğini düşünüyorum. Çünkü ilk tur seçimlerinden sonrada gördük ki altın gram bazında bin 500 TL'den bin 300 TL'ye geriledi. Uzun vadede altın her zaman alınır fakat bu ortamda altın alacak vatandaşların dikkatli olmasını tavsiye ediyorum" diye konuştu. 

ESKİ ALTIN SATIŞLARI KALMADI
Düğün sezonunun yaklaşmasıyla birlikte kuyumcuların beklentilerini de aktaran Banda, "Özellikle düğüncülerin artan altın fiyatları yüzünden artık eskisi gibi altın almıyor.  Eskiden aileler evlenecek çocukları için 10 tane bilezik alırdı şimdi o rakamlar 2'ye düştü. Bunun haricinde altındaki ayarlar düştü. Eskiden 22 ayardan aşağıya altın olmazdı şu anda 14 ayara kadar düştü. Önceden herkes komşusuna bir çeyrek altın takardı, 0.25 gramlık altın almaya başladı" diye belirtti. 

Ticaret Bakanı Bolat: Aşırı fiyat artışları önlenecek Ticaret Bakanı Bolat: Aşırı fiyat artışları önlenecek

POPÜLER YATIRIM ARACI 'ALTIN'
Altınların artık takıdan çok yatırım amaçlı olarak kullanıldığını ifade eden Banda, "Yeni jenerasyon artık eskiler gibi bileğinde altınlar takarak dolaşmıyor. Bunun yerine gram şeklinde alarak daha çok yatırım amacıyla değerlendiriyorlar. Bu tür talep değişikliğinden dolayı da bilezik, kolye, küpe gibi takı şeklinde kullanılan altınlarda biraz düşüş yaşıyoruz. Yaz aylarında satışlar biraz daha artsa da kış aylarında neredeyse durma noktasına geliyor" dedi.