TENZİLE AŞÇI

Artan maliyetler nedeniyle kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerin yaptığı taşınmaz satışına bir yenisi daha eklendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, mülkiyetinde bulunan toplamda 17 taşınmazı ihale usulüyle satışa çıkardı. Konak, Çiğli Buca ve Bornova’da bulunan taşınmaz satış listesinde en çok dikkat çeken ise Büyükşehir’in İstanbul Beyoğlu’nda bulunan ve bir dönem İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de tartışmaların odak noktası haline gelen İstanbul’daki taşınmaz oldu.

SAYIŞTAY RAPORUNA DA YANSIMIŞTI

1959 yılında İzmir’de belediye başkanı olan Faruk Tunca tarafından İstanbul'da okuyan İzmirli öğrencilere yurt yapılmak üzere satın alınan arsa, bugüne kadar değerlendirilmezken arazi, üzerinde çay bahçesi ve yiyecek satışı yapılan, imarsız dükkanların bulunmasıyla Sayıştay raporlarına da konu olmuştu.

YSK Başkanı Yener’den kesin seçim sonuç açıklaması! YSK Başkanı Yener’den kesin seçim sonuç açıklaması!

Öte yandan; arazinin satışı 2019 yılı Kasım ayında gündeme gelmiş ve arsanın satışını öngören önerge AK Partili meclis üyelerinin ret oylarına karşılık CHP’li meclis üyelerinin kabul oylarıyla birlikte oy çokluğuyla kabul edilmişti.

İSTİMLAK AYRINTISI

Yapılan satış ihale ilanında taşınmaz için dikkat çeken bir diğer husus ise “istimlak” kararı oldu. Satış ilanında ilerleyen dönemlerde arsanın “kamulaştırılma” ihtimali de göz önünde bulundurularak “İlerde bu arsadan istimlak edilecek kısım için İstanbul Beledisince İzmir Belediyesi veya ondan devir olacak kimselere istimlak bedeli ödemeyecektir” ifadelerine yer verildi.

615 MİLYONLUK GELİR

Alınan satış kararıyla birlikte İstanbul’daki arsanın yanı sıra; Bornova’nın Doğanlar, Eğridere, Erzene ve Ergene mahallelerinde yer alan ticaret imarlı 7 parsel, Buca’nın Tınaztepe Mahallesi’nde 2 konut alanı, Çiğli’nin Balatçık, Büyükçiğli ve Küçükçiğli mahallelerinde yer alan ticaret imarlı 6 parsel ve Konak’ın 2. Aziziye Mahallesi’nde yer alan ticaret ve konut imarlı parsel de satışa çıkarıldı. 

Büyükşehir’in İstanbul Beyoğlu’ndaki arsa için öngördüğü muhammen bedel 245 milyon olurken satışların tamamından Büyükşehir’in kasasına 615 milyon lira girmesi bekleniyor.