Tüm dünyada düzenli fiziksel aktivite ve sağlıklı, dengeli beslenme alışkanlığı, yaşam boyu sağlıklı olabilmek için en etkin yaşamsal alışkanlıklar olarak göze çarpmaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmada günlük yaşama yaklaşık 60 dakikalık bir sportif aktiviteyi dâhil etmenin ne kadar çok faydası olduğunu net olarak gösterilebilmiştir. Düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının fiziksel, mental (zihinsel) ve psikolojik (ruhsal) sağlık üzerinde çok yönlü bir etkiye sahip olabileceği bilinmektedir. Son yıllarda, sıklıkla gözlenen, sedanter (hareketsiz) yaşam nedeniyle, hemen hemen her yaştaki bireyler çok fazla oturmaya ve çok az yürümeye itmekte ve böylelikle, fiziksel aktivite alışkanlığının kaybolduğu bir yaşam tarzı da hareketsiz bir yaşam tarzı içinde olan bu bireylerin genel sağlık koşullarında oldukça olumsuz etkiler göstermektedir.

***

Düzenli egzersiz alışkanlığını kazanabilmek için en sık başvurulan sportif aktivitesinin yürüyüş olduğu dikkati çekmektir ve açık havada yapılan düzenli yürüyüşlerin, sağlıklı yaşam için çok uygun bir egzersiz alışkanlığı olarak değerlendirilmektedir. Özellikle, kardiyovasküler (kalp ve damar) sisteminin sağlığını korumak için, günlük tempolu yürüyüşler, kalp kaslarınızı çalıştırmak ve damar yapısını korumak için mükemmel bir yöntem olduğu bilinmektedir. Yürüyüş, kalp ve damar sistemine dönük olumlu etkiler taşıyan bir egzersizi tarzı olduğu için, kalpte nabzı (dakikadaki atım sayısı) arttırarak, yüksek kalp atış hızına bağlı olarak kalbin daha hızlı pompalanmasını sağlamaktadır. Kalp ve damar sağlığı için en uygun egzersiz programı, kalp atış hızınızı artıracak aktiviteler içeren sportif çalışmalardır ve bu tarz düzenli fiziksel aktivitelerle, kalp kasının güçlenmesi mümkün olacaktır. Bunun için önerilen egzersiz tarzı hafif, orta tempoda koşu veya jogging (yüksek tempolu) gibi daha yoğun sportif aktivitelerdir ve böylelikle kalp ve damar sisteminin sağlığının korunması ve vücuda kan ve oksijen sağlaması adına, daha da güçlenmesi söz konusu olabilecektir.

***

Düzenli egzersiz alışkanlığı, sadece kardiyovasküler (kalp ve damar) sisteminin sağlığını değil ama aynı zamanda kas, kemik ve iskelet sisteminin sağlığı açısından da oldukça önemli katkılarının olduğu unutulmamalıdır. Yaşlandıkça kemiklerin yoğunlukları, yaşlanmayla birlikte kaybolma yani zayıflama eğilimine girdiği için; bu doğal fizyolojik sürecin olumsuz etkilerini önleyebilmek adına düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazanılması önem kazanmaktadır. Kemik yoğunluğu, kemiklerde, kalsiyum başta olmak üzere, kemik minerali miktarıdır. Bilimsel araştırmalarda, özellikle osteoporoz (kemik erimesi) gibi kemik yoğunluğunun azalmasının söz konusu olduğu kronik sürecin, kemik kitlesinde neden olacağı kayıpların önlenmesinde düzenli egzersizin fizyolojik katkıları olduğu ve düzenli egzersizin, kemik mineral miktarının korunmasında ve dolayısıyla; kemik kütlesinin korunmasında önemli bir fizyolojik rol oynadığı gösterilmiştir.

***

Doğal, dengeli beslenme tarzıyla beraber düzenli sportif aktivite alışkanlığının, sağlıklı kemikler için gereken kemik minerallerini korumak için ve bunun sonucunda iskelet sistemi ve kemikleri güçlendirmek son derece etkin bir yöntem olduğu bilinmektedir. Kemikler ne kadar güçlü olursa, ileri yaşlarda sıkça görülebilecek olan kemik kırılma olasılıkları da o kadar az olacaktır. Sedanter (hareketsiz) yaşam tarzını benimseyen bireylerde, kemik yoğunluğu genellikle düşük olduğu için, bu bireyler iskelet sistemi sorunlarına ve kemik kırılmalara daha yatkın oldukları gösterilmiştir. Orta ve ileri yaşlarda iskelet sistemi açısından sıkça görülen bir ortopedik sorun olan eklem problemlerinde de düzenli egzersizin olumlu katkıları bulunmaktadır. Özellikle, eklemlerdeki hareket kısıtlılığına bağlı gelişen sorunlarda, sportif aktiviteler, eklemlerin esneme kapasitelerini arttırarak, eklem hareketliliğini geliştirmeye yardımcı olduğu vurgulanmaktadır.

***

Sonuç olarak, egzersiz alışkanlığı, kalp ve damar sistemi sağlığı koruduğu gibi kas ve iskelet sisteminin esnekliğini geliştirmek, kemik yoğunluğunu dengelemekle birlikte, olası iskelet istemi sorunlarının çözümünde de olumlu katkılar getirmektedir. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam için düzenli egzersiz alışkanlığının kazanılması büyük önem taşımaktadır.