TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yoganın MS hastalığı üzerinde olumlu etkilerini kanıtlandı

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özşimşek yaptıkları çalışmalarla Multipl Skleroz (MS) hastalığının tedavisinde yoga eğitiminin hastaların üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu ispatladı

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 08:00
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 08:00
Kaynak: İHA
Yoganın MS hastalığı üzerinde olumlu etkilerini kanıtlandı

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Ahmet Özşimşek, yaptığı araştırmalarla Multipl Skleroz (MS) hastalığının tedavisinde yoga eğitiminin hastalar üzerinde olumlu etkiler yarattığını kanıtladı. Türkiye genelinde 24 üniversite ve 45 bilim insanının katkı sağladığı bir çalışma kapsamında, MS hastaları üzerinde yapılan yoga yöntemiyle yeni bir tedavi yaklaşımı denendi.

Doç. Dr. Ahmet Özşimşek, çalışmanın detaylarını paylaşarak şunları ifade etti: "MS hastalığı, merkezi sinir sistemine ait bir hastalıktır. Ülkemizde yapılan bu çalışmada, 427 MS hastası üzerinde yoga yönteminin etkisi incelendi. Hastalara haftada 2 gün olmak üzere 2 ay boyunca yoga eğitimi verildi. Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda, yoga eğitiminin hastaların bilinç durumu, karar verme becerileri ve solunum fonksiyon kapasiteleri üzerinde olumlu etkiler yarattığını gözlemledik."

Bu çalışma, dünya genelinde yapılmış ilk ülke çalışması olma özelliğini taşıyor ve MS hastalığının semptomlarını iyileştirebileceğini, stres azaltma, kaygı yönetimi ve genel refah için yeni beceriler edinmenin bir yolunu sunabileceğini ortaya koyuyor. Doç. Dr. Ahmet Özşimşek, bu bulguları tüm nöroloji hekimleriyle paylaşarak MS hastalarına yönelik yeni tedavi yöntemleri üzerinde çalışmaların devam edeceğini belirtti. Alanya'daki hastaların kliniğe başvurması halinde yeni yoga çalışmalarının hastanede devam edeceği de vurgulandı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.