TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Uzmanından Dünya Hipertansiyon Günü'nde dikkat çeken mesaj: Sağlık için gereken adımları atın!

Dünya Hipertansiyon Günü'nde Uzm. Dr. Aslı Azakoğlu Karaca, hipertansiyonun sinsi tehditlerini ve bu hastalığa karşı alınması gereken önlemleri anlattı. Hipertansiyon, toplumun her 5 kişisinden birinde görülen ve sinsi bir şekilde ilerleyen bir hastalık olduğuna dikkat çekti

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2024 07:30
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 16:04
Kaynak: BÜLTEN
Uzmanından Dünya Hipertansiyon Günü'nde dikkat çeken mesaj: Sağlık için gereken adımları atın!

Toplumda her 5 kişiden birinde saptanan ve başlangıç yaşı gittikçe düşmekte olan, kronik hastalıklar içinde genellikle belirgin belirtiler göstermeyen ve uzun süre fark edilemeyen hipertansiyon (yüksek tansiyon), halk arasında “sessiz katil’’ diye adlandırılıyor. Dünya Hipertansiyon Günü'nde Uzm. Dr. Aslı Azakoğlu Karaca Hipertansiyonun toplumda her 5 kişisinden birinde görülen ve sinsi bir şekilde ilerleyen bir hastalık olduğuna dikkat çekti

Uzman Dr. Aslı Azakoğlu Karaca, hipertansiyonun sessiz ilerleyişi hakkında şunları söyledi: "Hipertansiyon, genellikle belirgin belirtiler göstermeyen ancak zamanla ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalıktır. Tansiyon, kalbin kan pompalarken damar duvarında oluşturduğu basıncı ifade eder ve normal değerlerin üzerinde seyrettiğinde hipertansiyon tanısı konur."

Dr. Karaca, hastalığın belirtileri hakkında da bilgi vererek, "Hipertansiyonun erken belirtileri genellikle baş ağrısı, görme problemleri ve baş dönmesi şeklinde ortaya çıkar. Ancak, ilerleyen vakalarda daha ciddi semptomlar görülebilir. Bu nedenle düzenli tansiyon kontrolü önemlidir" dedi.

Hipertansiyonun birçok risk faktörü olduğunu belirten Dr. Karaca, yaşam tarzı ve genetik faktörlerin önemli olduğunu vurguladı. "Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve stresten uzak durmak hipertansiyon riskini azaltabilir" diyen Dr. Karaca, bu konuda farkındalık yaratmanın önemine dikkat çekti.

Hipertansiyon tedavisinde yaşam tarzı değişikliklerinin önemine değinen Dr. Karaca, "Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketimini azaltma ve stresten uzak durma hipertansiyonun kontrol altına alınmasında büyük önem taşır. Ayrıca düzenli tansiyon kontrolü ve doktorunuzun önerdiği tedaviyi takip etmek de hayati öneme sahiptir" şeklinde konuştu.

Sağlık için gereken adımları atmanın ve hipertansiyonla mücadele etmenin önemine vurgu yapan Dr. Karaca, herkesi düzenli tansiyon kontrolü yapmaya ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeye davet etti.

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.